امروز : جمعه ۲۹ دی ۱۳۹۶ - 2018 January 19
۱۴:۱۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 29737
تاریخ انتشار: ۷ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۲۰:۳۲
تعداد بازدید: 191
به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، «آمن هوتب زامبرانو» سفیر جمهوری بولیواری ونزوئلا در فراخوان نشست ...

به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، «آمن هوتب زامبرانو» سفیر جمهوری بولیواری ونزوئلا در فراخوان نشست ضدامپریالیسم و ضداستعمار ملت‌ها که در سفارت بولیوی در تهران برگزار شد، اظهار داشت: اتحاد کشورهای بولیواری و آلبا از سال 2004 شکل گرفت.

وی با بیان اینکه فرماندهان قدرتمندی مانند هوگو چاوز و فیدل کاسترو طی این 9 سال در این بنیاد فعالیت خیلی خوبی داشته‌اند، گفت: این اتحاد در زمان خیلی کوتاهی توانسته جوابی علیه امپریالیسمی که در دنیا وجود دارد، باشد.

سفیر ونزوئلا با اشاره به حکومت نظامی 28 جولای 2004 که علیه رئیس جمهور چاوز اتفاق افتاد، تصریح کرد: این اقدام و اقدام علیه جان «رافائل کوره آ» رئیس جمهور اکوادور در 30 سپتامبر اقداماتی بوده است که از طرف  اپوزسیون که قصد داشتند اتحاد دولت‌های بولیواری را برهم زده و این دولت‌ها را از یکدیگر جدا کنند.

زامبرانو ادامه داد: آمریکای شمالی قرار بود که هفت پایگاه نظامی در اکوادور داشته باشد که با مخالفت اکوادور مواجه و این کشور مانع از وجود این پایگاه‌ها شد.

وی با اشاره به شکایت همیشگی این کشورها از اقدامات کشورهای امپریالیستی و جنایت‌ها و کشتارهای جمعی که در کشورهای مختلف مانند کوبا توسط امپریالیسم صورت گرفته، اظهار داشت:‌ آخرین اتفاقی که افتاد در تاریخ دوم جولای بود که علیه «اوو مورالس» رئیس جمهور کشور بولیوی این کار را انجام دادند که موجب اعتراض کشورهای آلبا شد.

زامبرانو تصریح کرد: ونزوئلا این حادثه را محکوم و اعلام کرد که این حادثه اصلا درست نبوده و به ما هم توهین شده است. جای تأسف دارد که این اتفاق در (ماه جولای) ماه تولد سیمون بولیوار و هوگو چاوز رخ داده است. مناسبت‌های مختلف آزادی‌خواهی و استقلال طلبی کشورهای آمریکای جنوبی در این ماه وجود دارد و آنها این را دقیقا در همین ماه که می‌دانستند یک ماه سمبلیک برای کشورهای آمریکای جنوبی است علیه رئیس جمهور بولیوی انجام دادند.

سفیر ونزوئلا در تهران خاطرنشان کرد: علی رغم اهانت به رئیس جمهور «اوو مورالس» توسط کشورهای اروپایی، وی (اوو مورالس) به خاطر انسانیتی که داشتند عذرخواهی کشورهای اروپایی را پذیرفتند.

زامبرانو با بیان اینکه این نشان نمی‌دهد که «ما از طرز فکر و ایدئولوژی‌های خود کنار کشیده‌ایم» تأکید کرد: خیلی محکم ایستاده‌ایم و برای استقلال و اقتدار کشورهای آمریکای لاتین تلاش می‌کنیم. هیچکدام از کشورهای عضو آلبا و رؤسای جمهور این کشورهای قبول نمی‌کنند که این اتفاقات، خشونت‌ها و اهانت‌ها علیه کشورهای آمریکای لاتین صورت گیرد.

سفیر ونزوئلا با بیان اینکه این دومین نشست بین‌المللی ضد استعمار و امپریالیسم است، ادامه داد: از این فراخوان بین‌المللی کشور بولیوی که توسط جناب اوو مورالس برگزار می‌شود کاملا دفاع می‌کنیم.

زامبرانو گفت:‌ اولین نشست بین‌المللی بولیوی وقتی برگزار شد که رئیس جمهور در سفر کپنهاک قصد نجات دادن «پاچاماما» را داشت و اجازه این کار را به او ندادند.

وی با مثبت ارزیابی کردن این نشست در سطح بین‌الملل، گفت:‌ این نشست صدایش را به کل جهان رساند و حقوق انسانی را که نیاز هر بشر است و باید به آن احترام گذاشته شود را مطرح کرد.

سفیر ونزوئلا گفت: این حوادث نمی‌تواند ما (کشورهای عضو آلبا) را از یکدیگر جدا کند بلکه موجب اتحاد بیشتر این کشورها می‌شود.

وی در پایان متنی را به نقل از اتحادیه آلبا قرائت و این متن را چنین بیان کرد: «هم اکنون بیش از هر وقت دیگر در قلب،‌ روح و جان ما کشورهای آمریکای لاتین رئیس جمهورهای مختلف و فرماندهان مختلف و همچنین هوگو چاوز بیشتر در قلبمان جای گرفت و فهمیدیم همه ما قهرمان و همه ما بولیوی هستیم. و این شأن و مقام و منزلت آمریکای جنوبی که خودمان هستیم را نگه می‌داریم و هیچ کدام از این اتفاقاتی که رخ می‌دهد نمی‌تواند در این استحکام قدرتی که داریم و ایده‌ها و نظرهای انقلابی ما تأثیر بگذارد.

امروز زن و مرد،‌ اشخاص،‌ سازمان‌ها و جنبش‌های مختلف با عشق بی‌نظیری که به کشورمان و قاره آمریکای جنوبی داریم به دلیل این اقدامی که علیه رئیس جمهور بولیوی انجام دادند بیشتر متحد می‌شویم تا قاره‌ای مستقل و سرشار از ملت‌ها و دولت‌های مستقل و خودمختار داشته باشیم. از فرهنگ و اعتقاداتمان دفاع می‌کنیم و اجازه نمی‌دهیم از بین بروند».
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار