امروز : شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۶ - 2018 January 20
۰۷:۴۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 2978
تاریخ انتشار: ۴ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۷:۴۹
تعداد بازدید: 176
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در این نشست که برخی از اعضای نمایندگان اعضای شورای هماهنگی تشکل های مهندسی، ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در این نشست که برخی از اعضای نمایندگان اعضای شورای هماهنگی تشکل های مهندسی، صنفی و حرفه ای کشور در میان خبرنگاران حاضر شده بودند در بیانیه خود تصریح کردند:جامعه حرفه ای ایران در جستجوی افزایش توان رقابت پذیری ملی ایران در سطح جهان است. از منظر این جامعه وضعیت فعلی شایسته ملت ایران و جامعه اندیشمند و کار آفرین ایرانی، به ویژه مهندسان این مرز و بوم نیست.

جایگاه ضعیف نهادهای اقتصادی و اجتماعی در فرآیندهای تصمیم سازی، پایین بودن شاخص های مبتنی بر کارایی، کاهش تعامل با محیط بین المللی و ارتباط سست و گاهی گسسته با پیشرفت های فناورانه روزآمد، مسایلی هستند که ملت و جامعه حرفه ای ایرا ایران از آنها رنج می برند.

در این بیانیه آمده است:علیرغم گذشت چندین سال از پردرآمدترین سالهای نفتی، سطح نازل تولید ملی و رشد اقتصادی پایین و گاهی منفی، شایسته این ملت نیست.در این دوران اهداف سند چشم انداز ۲۰ ساله ایران جدی انگاشته نشد.برنامه پنج ساله چهارم به کناری گذاشته شد و فرصت حاصل از ابلاغ سیاستهای اجرایی اصل ۴۴ قانون اساسی تبدیل به ضد خود شد و با عمومی سازی گسترده، فضا برای فعالیت بخش خصوصی تنگتر و بسته تر شد.

در بخش دیگری از این بیانیه آمده است: به باور ما باید سیاستی اتخاذ کرد که مشارکت فعال در اصلاح جامعه جزیی از زندگی جاری و عادی مردم شود. سیاست از پایین به بالا، طرح انتظارات عقلایی و مشارکت در بهبود شرایط ، نسبت به ایراد انتقادات بی هدف که موجب توسعه فضای یاس و دلمردگی است، ترجیح دارد.

در بخش دیگری از این بیانیه آمده است: توسعه مشارکت، تاکید بر حق شهروندی و فراهم آوردن زمینه های بالندگی شهروندی خلاق، مشارکت جو و فعال، راهبردهایی هستند که ریشه در قانون دارند و موجب جلوگیری از رکود و انفعال اجتماعی و حفظ پویایی جامعه و توسعه و تعالی مستمر آن می شود. از این رو، ما بر توسعه نقش نهادهای اجتماعی اعم از حرفه ای، صنفی، تخصصی، ملی، محلی و همچنین تشکل های مردم نهاد به منظور توسعه قاعده جامعه مدنی تاکید داریم.

 شورای هماهنگی تشکل های مهندسی، صنفی، حرفه ای کشور در پایان بیانیه خود تصریح کردند: ما در جهت همکاری نهادهای اجتماعی و حضور فعال در جریان تصمیم سازی، سیاست گذاری های ملی تلاش خواهیم کرد و براین باوریم که سیاستمداران، دولتمردان و تمام علاقه مندان به سرنوشت ملی و اعتلای ایران بستر را برای فعالیت ها و گروهایی چون ما فراهم خواهد آورد.

توسعه ملی ایران اسلامی نیازمند گفت وگوی مستمر و طی فرآیندهای اجماع سازی است، بنابراین نهادهای اجتماعی و آحاد شهروندان به ویژه کسانی که قدرت خلق ارزش افزوده در هر حوزه ای از دانش فرهنگ و اقتصاد را دارند باید زمینه یک گفت وگوی مثبت اجتماعی را فراهم آورند.

شورای هماهنگی تشکل های مهندسی، صنفی و حرفه ای کشور متشکل از 16 انجمن بزرگ فعال در عرصه های مختلف عمرانی و ساختمانی و با عضویت بیش از 40 هزار شرکت، تلاش دارد تا برنامه های تدوین شده در زمینه ˈحقوق شهروندیˈ، ˈتدوین استراتژی رقابت پذیریˈ، ˈترویج گفتمان مشترک در زمینه بهبود تولید ملیˈ و ˈحضور موثر در حوزه های تصمیم گیری و تصمیم سازیˈ را به عنوان یک رویکرد جدید به سیاستگذاری ملی و مهمترین مطالبه انجمن های فعال در حوزه عمران کشور مطرح و پیگیری کند.
انتهای پیام/ک
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها