امروز : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۰۲:۱۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 29785
تاریخ انتشار: ۸ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۰۱:۳۳
تعداد بازدید: 171
به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، آیات 46 سوره مبارکه عنکبوت تا آخر و تمام آیات سوره‌های روم، لقمان، سجده ...

به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، آیات 46 سوره مبارکه عنکبوت تا آخر و تمام آیات سوره‌های روم، لقمان، سجده و سوره مبارکه احزاب، آیه یکم تا سی‌ام در بیست‌و یکمین جزء از قرآن کریم قرار دارد.

محتواى سوره روم

در حقیقت مطالب این سوره را در هفت بخش مى‏توان خلاصه کرد.

1 -پیشگویى از پیروزى رومیان بر ایرانیان در جنگى که در آینده درگیر مى‏شد به مناسبت گفت‌وگویى که میان مسلمانان و مشرکان در این زمینه روى داده بود که مشروح آن به خواست خدا خواهد آمد.

2 -گوشه‏اى از طرز فکر و چگونگى حالات افراد بى‏ایمان و سپس تهدیدهایى نسبت به آنها در مورد عذاب و کیفر الهى در رستاخیز.

3 -بخش مهمى از آیات عظمت خداوند در آسمان و زمین و در وجود انسان‌ها از قبیل خروج حیات از مرگ و مرگ از حیات خلقت انسان از خاک نظام زوجیت و آفرینش همسران براى انسانها و رابطه مودت در میان آنها آفرینش آسمان و زمین اختلاف زبان‌ها نعمت خواب در شب و جنبش در روز ظهور رعد و برق و باران و حیات زمین بعد از مرگ و تدبیر امر آسمان و زمین به امر خدا.

4 -سخن از توحید فطرى بعد از بیان دلایل آفاقى و انفسى براى شناخت خدا.

5 -بازگشت به شرح و تبیین حالات افراد بى ایمان و گنهکار و ظهور فساد در زمین بر اثر گناهان آنها.

6 -اشاره‏اى به مسئله مالکیت و حق ذى القربى و نکوهش از رباخوارى.

7 -بازگشت مجددى به دلایل توحید و نشانه‏هاى حق و مسائل مربوط به معاد.

روى هم رفته در این سوره همچون سوره‏هاى دیگر قرآن مسائل استدلالى و عاطفى و خطابى چنان بهم آمیخته شده است که معجون کاملى براى هدایت و تربیت نفوس فراهم ساخته است.

فضیلت سوره روم

در حدیثى از پیامبر (ص) چنین آمده است: هر کس سوره روم را بخواند پاداشى معادل ده حسنه به تعداد هر فرشته‏اى که در میان آسمان و زمین تسبیح خدا مى‏گوید خواهد داشت و آنچه را در روز و شب از دست داده جبران خواهد کرد بدیهى است کسى که محتواى این سوره را که سراسر درس توحید خدا و دادگاه بزرگ قیامت است در روح و جان خود جاى دهد و مراقبت پروردگار را در هر لحظه در خود ببیند و روز جزا و محکمه عدل الهى را مسلم بداند تقواى الهى چنان قلبش را پر مى‏کند که شایسته چنین پاداش بزرگى است.

ترتیل جزء بیست و یکم قرآن کریم شامل آیات 46 سوره مبارکه عنکبوت تا آخر و تمام آیات سوره‌های روم، لقمان، سجده و سوره مبارکه احزاب، آیه یکم تا سی‌ام است که در ادامه می‌شنوید:

ترتیل جزء 21 قرآن کریم با صدای مشاری العفاسی

 
محتواى سوره لقمان

به طور کلى محتواى این سوره در پنج بخش خلاصه مى‏شود: بخش اول بعد از ذکر حروف مقطعه اشاره به عظمت قرآن و هدایت و رحمت بودن آن براى مؤمنانى که واجد صفات ویژه هستند مى‏کند و در نقطه مقابل سخن از کسانى مى‏گوید که در برابر این آیات آن چنان سرسختى و لجاجت نشان مى‏دهند که گویى گوش‌هایشان کر است علاوه بر این سعى دارند با ایجاد سرگرمی‌هاى ناسالم دیگران را نیز از قرآن منحرف کنند.

بخش دوم از نشانه‏هاى خدا در آفرینش آسمان و بر پا داشتن آن بدون هیچگونه ستون و آفرینش کوه‌ها در زمین و جنبندگان مختلف و نزول باران و پرورش گیاهان سخن مى‏گوید.

بخش سوم به همین مناسبت قسمتى از سخنان حکمت آمیز لقمان آن مرد الهى را به هنگام اندرز فرزندش نقل مى‏کند که از توحید و مبارزه با شرک شروع شده و با توصیه به نیکى کردن به پدر و مادر و نماز و امر به معروف و نهى از منکر و شکیبایى در برابر حوادث سخت و خوشرویى با مردم و تواضع و فروتنى و اعتدال در امور پایان مى‏یابد.

در بخش چهارم بار دیگر به دلایل توحید باز مى‏گردد و سخن از تسخیر آسمان و زمین و نعمت‌هاى وافر پروردگار و نکوهش از منطق بت‏پرستانى که تنها بر اساس تقلید از نیاکان در این وادى گمراهى افتادند سخن مى‏گوید و از آنها بر مسئله خالقیت پروردگار که پایه عبودیت او است اقرار مى‏گیرد.

و نیز از علم گسترده و بى پایان خدا با ذکر مثال روشنى پرده بر مى‏دارد و در همین رابطه علاوه بر ذکر آیات آفاقى از توحید فطرى که تجلیش به هنگام گرفتار شدن در میان امواج بلا است به طرز جالبى بحث مى‏کند.

بخش پنجم اشاره کوتاه و تکان دهنده‏اى به مسئله معاد و زندگى پس از مرگ دارد به انسان هشدار مى‏دهد که مغرور به زندگى این دنیا نشود به فکر آن سراى جاویدان باشد.

این مطلب را با ذکر گوشه‏اى از علم غیب پروردگار که از همه چیز در ارتباط با انسان از جمله لحظه مرگ او و حتى جنینى که در شکم مادر است آگاه است تکمیل کرده و سوره را پایان مى‏دهد.

ضمناً روشن است نامگذارى این سوره به سوره لقمان به خاطر همان بحث قابل ملاحظه و پر مغزى است که از اندرزهاى لقمان در این سوره آمده و تنها سوره‏اى است که از این مرد حکیم سخن مى‏گوید.

فضیلت سوره لقمان

روایات متعددى در فضیلت این سوره از حضرت رسول(ص) و بعضى از ائمه اطهار علیهم‏السلام نقل شده است از جمله: در حدیثى از پیامبر (ص‏) مى‏خوانیم: کسى که سوره لقمان را بخواند لقمان در قیامت رفیق و دوست او است و به عدد کسانى که کار نیک یا بد انجام داده‏اند (به حکم امر به معروف و نهى از منکر در برابر آنها) ده حسنه به او داده مى‏شود.

در حدیث دیگرى از امام باقر (ع‏) مى‏خوانیم: کسى که سوره لقمان را در شب بخواند خدا سى فرشته را مأمور حفظ او تا به صبح در برابر شیطان و لشکر شیطان مى‏کند و اگر در روز بخواند این سى فرشته او را تا به غروب از ابلیس و لشکرش محافظت مى‏نمایند.

نام‌هاى سوره سجده

نام این سوره در بعضى از روایات و در لسان مشهور مفسران سوره سجده یا الم سجده است و گاه براى مشخص ساختن آن از سوره حم، سجده آن را به نام سجده لقمان مى‏خوانند چرا که بعد از سوره لقمان قرار گرفته است و در بعضى از روایات نیز از آن به الم تنزیل یاد شده است.

فضیلت تلاوت سوره سجده

در روایتی از پیامبر گرامى اسلام آمده است: کسى که سوره الم تنزیل و تبارک را بخواند مانند آن است که شب قدر را احیا گرفته باشد!

در حدیث دیگرى از امام جعفر صادق (ع‏) چنین نقل شده است: هر کس سوره سجده را در هر شب جمعه بخواند خداوند نامه اعمال او را به دست راست او مى‏دهد و گذشته او را مى‏بخشد و از دوستان محمد (ص‏) و اهل بیت گرامی‌اش خواهد بود.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها