امروز : جمعه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 27
۰۵:۰۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 2982
تاریخ انتشار: ۴ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۷:۴۹
تعداد بازدید: 151
به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل خبرگزاری فارس به نقل از رویترز، با وجود فشارهای آمریکا بر خریداران نفت ایران، سوخت تهیه شده از نفت ایران به صورت ...

به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل خبرگزاری فارس به نقل از رویترز، با وجود فشارهای آمریکا بر خریداران نفت ایران، سوخت تهیه شده از نفت ایران به صورت قانونی، سالانه در هزاران پرواز فرودگاه دبی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بر اساس این گزارش، حتی ممکن است از این سوخت در جنگنده‌های آمریکایی حاضر در خاورمیانه استفاده شود.

به گفته منابع آگاه، دبی به عنوان یکی از متحدان نزدیک آمریکا، مدت زیادی است که مشتری اصلی نفت سبک ایران (میعانات گازی) است و همچنان به پالایش روزانه ده‌ها هزار بشکه از این سوخت در شرکت ملی نفت امارات ادامه می‌دهد.

این شرکت، نفت سبک خریداری شده را پس از تبدیل شدن به سوخت به فرودگاه دبی، دومین فرودگاه پرتردد جهان انتقال می‌دهد.

مدیر ارشد اجرایی شرکت ملی نفت امارات، هفته جاری از اظهار نظر در مورد میزان واردات کنونی میعانات گازی از ایران خودداری کرد.

بر اساس تحریم‌های واشنگتن، شرکت‌های آمریکایی و اروپایی اجازه خرید فرآورده‌های نفتی از ایران را ندارند، اما تمامی شرکت‌های هواپیمایی اجازه دارند، تا از سوخت تهیه شده از نفت ایران در سایر کشورها استفاده کنند، چرا که بر اساس تحریم‌ها، نفت ایران به محض اینکه در یک پالایشگاه خارجی پالایش شد، دیگر نفت ایران محسوب نمی‌شود.

یک مقام آمریکایی در واشنگتن در این‌باره گفت: به نظر ما، سوخت جت حاصله از پالایشگاه امارات، سوخت جت اماراتی است ،نه سوخت ایرانی و مهم نیست که نفت اولیه آن از کجا آمده است.

شرکت ملی نفت امارات می‌گوید، این شرکت بزرگ‌ترین تامین‌کننده سوخت جت در فرودگاه بین‌المللی دبی است و سوخت تولیدی این شرکت در تعدادی زیادی از هواپیماهای نظامی استفاده می‌شود.

یکی از مشتریان این سوخت جت، سازمان حمل و نقل دفاعی آمریکا است که سوخت هواپیماهای خود در پایگاه هوایی «المنهاد» در نزدیکی دبی را از این طریق تامین می‌کند.

سخنگوی وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد: سازمان حمل و نقل دفاعی آمریکا، قراردادی با شرکت ملی نفت امارات برای خرید و تامین سوخت جنگنده‌های پایگاه هوایی المنهاد دارد و تا آگوست 2013 اعتبار دارد.

بر اساس این گزارش، مشخص نیست که سوخت جتی که شرکت ملی نفت امارات برای تغذیه هواپیماهای آمریکایی به سازمان حمل و نقل دفاعی آمریکا می‌دهد از پالایشگاه «جبل‌علی» است یا خیر.

به گفته یک منبع غربی، شرکت ملی نفت امارات بخشی از سوخت خود را از پالایشگاه‌های بحرین و کویت خریداری می‌کند.

شرکت ملی نفت امارات، بزرگ‌ترین خریدار میعانات گازی ایران در سال 2012 بوده است.

بر اساس برآورد تحلیل‌گران، این شرکت سال گذشته به طور متوسط روزانه 127 بشکه میعانات گازی از ایران وارد کرده است.
انتهای پیام/ب
برچسب ها:
آخرین اخبار