امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 25
۱۳:۳۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 29821
تاریخ انتشار: ۸ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۳۲
تعداد بازدید: 59
فرهاد پورسخا در گفت‌وگو با خبرنگار جامعه فارس اظهارداشت: پلاستیک‌ها علی‌رغم اینکه جزء پسماندهای مخاطره‌آمیز و ویژه نیستند اما به دلیل پایداری‌ آنها ...

فرهاد پورسخا در گفت‌وگو با خبرنگار جامعه فارس اظهارداشت: پلاستیک‌ها علی‌رغم اینکه جزء پسماندهای مخاطره‌آمیز و ویژه نیستند اما به دلیل پایداری‌ آنها در طبیعت به عنوان پسماند‌های پایدار در طبیعت محسوب می‌شوند.

مدیرکل دفتر آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست، افزود: با توجه به اینکه پلاستیک یکی از ملزومات تولید در چرخه صنعت و تولید کشور محسوب می‌شود، حذف این ماده از چرخه تولید به راحتی امکان‌پذیر نخواهد بود.

وی ادامه داد: بر همین اساس سعی شد از ملزوماتی در چرخه تولید استفاده شود که پایه نشاسته‌ای دارند، باتوجه به اینکه این امر اقدامی شایسته بود اما به دلیل محدودیت در کیفیت استفاده از این نوع محصول نمی‌توانست به تنهایی جایگزینی کامل برای پلاستیک در چرخه تولید کشور باشد.

پورسخا اضافه کرد: پلاستیک‌ها در بسیاری از موارد باید مقاومت لازم را داشته باشند و استفاده از پایه نشاسته‌ای برای تولید پلاستیک‌ از کاربرد و کارایی لازم برخوردار نیست.

مدیرکل دفتر آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست ابراز داشت: هم‌اکنون کشورهای توسعه یافته طی تحقیقات گسترده‌ای که انجام دادند، افزودنی‌هایی را در پروسه تولید این دسته از محصولات به کار بردند که این پلاستیک‌ها در طبیعت هرچه زودتر تجزیه شوند.

وی بیان داشت:‌بهره‌گیری از این روش موجب می‌شود تا زمان تجزیه پلاستیک در طبیعت از 400 سال به حدود 6 سال کاهش یابند.

مدیرکل دفتر آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست یادآور شد:‌  از حدود دو سال گذشته ایران نیز در این مسیر گام برداشت که در بخش خصوصی وارد این عرصه شد و در نهایت سازمان محیط زیست با همکاری سازمان تحقیقات استاندارد کشور و وزارت صنعت، معدن و تجارت استاندارد ملی این دسته از محصولات را تهیه کرد.

وی گفت: وزارت صنعت، معدن و تجارت در یک برنامه‌ریزی مشخصی به گونه‌ای که متناسب با ظرفیت تولیدکنندگان باشد این برنامه را اجرایی می‌کند تا در نهایت این جایگزینی در چرخه طبیعت انجام شود.

مدیرکل دفتر آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه بدون شک تا پایان سال جاری این مهم تحقق می‌یابد، خاطرنشان کرد: حداکثر طی دو ماه آینده کارگروه ملی پسماند با نظر وزارت صنایع به واحدهای تولیدکننده، تولید پلاستیک‌های زود تجزیه پذیر را ابلاغ خواهد کرد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها