امروز : دوشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 19
۱۲:۵۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 29890
تاریخ انتشار: ۸ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۳۰
تعداد بازدید: 79
«الیاس فرحات»، کارشناس امور استراتژیک و سرتیپ بازنشسته ارتش لبنان در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در بیروت افزود: ...

«الیاس فرحات»، کارشناس امور استراتژیک و سرتیپ بازنشسته ارتش لبنان در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در بیروت افزود: تصمیم اتحادیه اروپا در درج شاخه نظامی حزب الله در فهرست تروریسم این اتحادیه در چارچوب اقدامات آمریکایی – اسرائیلی علیه مقاومت و در نتیجه فشارهای بسیار آمریکا صورت می‌گیرد که برخی از کشورهای اورپایی برای حفظ منافع خود در برابر آن سر فرود آوردند.

فرحات در ادامه افزود: دستاویزی که اتحادیه اروپا در قبال حزب الله به آن متوسل شد، حضور این حزب در کنار ارتش سوریه برای مبارزه با گروه‌های مسلح بود، در حالی‌که 600 عنصر مسلح اروپایی هم اکنون در سوریه و در صفوف گروه جبهه النصره درحال مبارزه با نظام سوریه هستند و شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد، آنها با تسهیلات دولت‌های خود راهی سوریه شده‌اند و این جدای از هزاران عنصر مسلح وابسته به سازمان تروریستی القاعده است که از این سازمان و دیگر کشورهای عربی در سوریه حضور داشته و علیه نظام سوریه مبارزه می‌کنند.

فرحات توضیح داد که هدف اصلی نهفته در پس این تصمیم اتحادیه اروپا آن است که هدف قرار دادن اهداف نظامی حزب الله در برابر هرگونه تجاوز و تعدی اسرائیل به لبنان امری مشروع و قانونی جلوه کند و اقدامی جهت مبارزه با تروریسم به شمار آورده شود و خطر این تصمیم در این امر نهفته است.

اما در خصوص بازتاب‌های این تصمیم بر نیروهای چند ملیتی وابسته به سازمان ملل متحد در لبنان این کارشناس امور استراتژیک گفت: نیروهای چند ملیتی حاضر در لبنان وابسته به سازمان ملل متحد هستند، در حالی‌که تصمیم اتحادیه اروپا تصمیمی یا قطعنامه‌ای بین المللی نیست که سازمان ملل را متعهد به تبعیت از آن کند. درست است که اکثر یگان‌های این نیروهای چند ملیتی را کشورهای اروپایی تامین کرده‌اند، اما حضور آنها در لبنان موضوعی بین المللی است که نه به اتحادیه اروپا و نه ناتو ارتباط دارد.

وی افزود: این نه از مرام و منش ساکنان جنوب لبنان و نه حزب الله است که بخواهند در حق کسی ستم روا کنند و به این نیروها همچنان به عنوان نیروهای چند ملیتی نگریسته خواهد شد، مگر اینکه کشورهای عضو اتحادیه اروپا یا پیمان ناتو تعامل و برخورد دیگری داشته باشند که در این صورت شرایط تغییر خواهد کرد.

اما درباره بازتاب و تاثیر سیاسی و مالی این تصمیم اتحادیه اروپا بر حزب الله و لبنان الیاس فرحات گفت:‌ این تصمیم شاخه نظامی حزب الله را در برمی‌گیرد و بر این اساس حساب‌های بانکی حزب در اروپا تعلیق می‌شود، اما کشورهای اتحادیه اروپا به خوبی می‌دانند که شاخه نظامی حزب الله در هیچ یک از کشورهای اروپایی دارای حساب بانکی نیست. اما در خصوص لبنان نیز باید گفت که این تصمیم هیچ تاثیری بر کشور لبنان ندارد. ولی در عرصه سیاسی انتظار می‌رود که کشورهای عضو اتحادیه اروپا از این تصمیم به عنوان بهانه‌ای برای متهم کردن مقاومت و به عبارت دیگر شاخه نظامی حزب الله به هر حادثه‌ای که در هر نطقه از جهان به خصوص اروپا روی می‌دهد، استفاده کنند.

این کارشناس امور استراتژیک توضحی داد که تصمیم اتحادیه اروپا در درج شاخه نظامی حزب الله در فهرست تروریسم این اتحادیه هیچ ارتباطی با قوانین بین المللی ندارد و کشورهایی غیر عضو این اتحادیه می‌توانند آن را نادیده گرفته و به آن عمل نکنند به عبارت صریح‌تر این تصمیم هیچ ارزش و اعتباری در کشورهایی همچون روسیه و هند و پاکستان و چین و اندونزی و مالزی و تمام کشورهای آفریقایی و آسیایی و آمریکایی ندارد و تنها برای کشورهای عضو اتحادیه اروپا لازم الاجرا است.
انتهای پیام
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها