امروز : یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۰۸:۴۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 29919
تاریخ انتشار: ۸ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۳۲
تعداد بازدید: 48
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در صنعاء، نشست‌های اخیر گفت‌وگوی ملی در یمن شاهد بحث و جدل‌های بسیار و گسترده درباره ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در صنعاء، نشست‌های اخیر گفت‌وگوی ملی در یمن شاهد بحث و جدل‌های بسیار و گسترده درباره هویت و ساختار دینی و مذهبی دولت بود تا جایی‌که برخی از حاضران و شرکت کنندگان در این نشست برخی از جریان‌ها و گروه‌های شرکت کننده در گفت‌وگوها از جمله گروه «بنای دولت یمن» را تکفیر کردند، چون اعضای گروه «بنای دولت یمن» خواستار بنای ساختار و هویت دولت بر اساس قدرت ملت و نه اسلام شده بودند و این تعارض و تضادی آشکار با دیدگاه‌ سلفی‌ها داشت که بر اسلام به عنوان منبع قدرت و قانونگذاری نگاه می‌کنند و شمردن ملت به عنوان منبع قدرت و قانونگذاری را کفر و الحاد دانسته بودند.

در پی این اظهارات خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در صنعاء دیدارهایی پیرامون این موضوع و بحث و جدل بر سر هویت و ساختار آینده دولت یمن و قضیه تکفیر برخی از گروه‌ها و جریان‌ها انجام داد.   

«ثریا دماج»، از اعضای گروه «بنای دولت یمن» در نشست‌های فراگیر و جامع گفت‌وگوی ملی این کشور با رد اتهام وارد به این گروه مبنی بر داشتن اعتقادات سلفی جهادی گفت که طرف‌هایی که چنین ادعاهایی را درباره گروه «بنای دولت یمن» مطرح می‌کنند بدانند که چهارم تعهدات و التزامات ما در برابر آیین اسلام و عمل به روح آن را هم ندارند. وی مسئله تکفیر را مسئله‌ای بسیار مهم شمرد که متهم کردن هر گروهی به آن پیامدهای سنگینی را در جامعه به دنبال خواهد داشت.

ثریا دماج که از فعالان و قانونگذاران یمنی هم به شمار می‌آید، در ادامه افزود: درحال حاضر درک و فهم درستی در جامعه درباره ساختار و هویت دولت آینده یمن وجود ندارد و این برداشت نادرست به شکلی واضح و روشن در میان برخی از مردان دین و روحانیون یمنی مشاهده می‌شود.
 

***آنچه در زیر می‌آید، مشروح این گفت‌وگو است***

فارس: برخی از روحانیون و رجل دینی و مذهبی در یمن بیانیه‌هایی صادر کردند که در آن گفتند، گروه بنای دولت یمن خواستار جدایی دین از دولت هستند؟ همچنین اختلاف نظرهایی میان اعضای این گروه در خصوص این مسئله وجود دارد، ممکن است، در این‌باره توضیح دهید که موضوع از چه قرار بوده است؟

دماج: حقیقت آن است که ما از علما و اندیشمندان خود می‌خواهیم که تقوای الهی را پیشه کنند و به مسائل و قضایا این‌گونه نپردازند.

مسئله تکفیر، مسئله‌ای بسیار مهم است که جامعه را با پیامدهای سنگینی مواجه خواهد کرد. آنان می‌گویند که ما کافر هستیم، این حرف دروغ محض و باطل است. ما شهادت می‌دهیم  که خدایی جز خدای یگانه نیست و محمد فرستاده خداست. ما تمام تلاش خود را بر تحقق این موضوع در کشور داریم و کسی که ادعا می‌کنید ما تکفیری و کافر هستیم، به این معنا است که حتی یک چهارم تعهد ما در برابر اسلام و عمل به روح اسلام، عدالت اسلام و احترام اسلام به عقل بشریت و تفکر انسان‌ها و نازل شدن اسلام برای نفع رساندن به بشریت را هم دارا نیست.

بدون تردید کسانی‌که چنین فتواهایی می‌دهند، وارد بازی سیاسی کثیفی شده‌اند، به این منظور که چه تفاوتی وجود دارد که بگوییم دین اسلام منبع اصلی قانون گذاری است، یا بگوییم منبع تمام قوانین اسلام است.

وقتی ما می‌گوییم دین اسلام منبع اصلی قانون گذاری است، یعنی قوانین وضعی وجود دارد، به طور مثال در رابطه با نظام حکومتی ما درباره آن تصمیم می‌گیریم که مثلا پارلمان پنج سال فعالیت می‌کند و پس از پنج سال نظام حکومتی را تغییر می‌دهیم، آیا این به معنای آن است که ما اسلام را تغییر داده‌ایم؟

یا به طور مثال در یک دوره می‌گوییم نظام انتخاباتی باید دارای یک فهرست متناسب باشد، اما در دوره‌ای دیگر متوجه می‌شویم که قادر به ارائه یک فهرست متناسب نیستیم، آیا این به معنای آن است که ما می‌خواهیم اسلام را تغییر دهیم؟

قوانین زیادی هستند که به صورت تجربی و بنابر مصالح وضع و سپس در صورتی که مفید نباشند، رد و قوانین دیگر جایگزین آنها می‌شود.       

فارس: برخی از علمای دینی و مذهبی و اندیشمندان یمنی اظهار می‌کنند که شما ضد اسلام عمل می‌کنید، پاسخ شما در این‌باره چیست؟

دماج: چنین اظهاراتی برای تحت تاثیر قرار دادن احساسات ملت مسلمان و ساده یمن است، چه کسی می‌گوید ما ضد اسلام هستیم، برعکس در این ماه کریم، این افراد به دست خود ماهیت واقعی و حقیقی خود را آشکار کرده‌اند.

به اعتقاد ما این افراد خواهان فتنه انگیزی در کشور هستند. آنها در واقع می‌خواهند پس از ایجاد فتنه و درگیری خود میانجی این درگیری‌ها شوند و خود را قهرمان این ماجرا معرفی کنند.

حال اینکه این درگیری‌ها تماما درگیری‌های توهمی و بیهوده هستند و هیچ پایه و اساس درستی ندارند. ما گفتیم، یمن کشوری است که دینش اسلام است، اما چون دیدند که با آنها و اسلامشان همراهی نمی‌کنیم، ما را تکفیر کردند.

آنها دروغ می‌گویند و با دروغ پردازی‌ تلاش می‌کنند تا میان گروه‌های مختلف مردم یمن تفرقه و جدایی آن هم درگیری‌های توهمی و بی‌پایه و اساس ایجاد کنند.

در حالی‌که در این ماه پر فضیلت ما باید تلاش کنیم، ماده‌ای قانونی را به تصویب برسانیم که تکفیر و خیانت را جرم بداند. اگر در این خصوص ما بحث و گفت‌وگو می‌کنیم این به معنای کفر و تکفیر ما نیست که ما را مرتد از این و کافر بدانند. لطفا شما خودتان قضاوت کنید کدام گروه کافر و مرتد است.

فارس: یکی از اعضای گروه‌های مخالف شما با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد، آنچه درحال روی دادن است، شرک می‌باشد، امکان دارد درباره این بیانیه توضیح بدهید؟

دماج: بله بیانیه‌ای در این ارتباط از سوی «کمال بامخرمه»، از اعضای «جمعیت احسان» و فهرست «جامعه مدنی» صادر شد. در این بیانیه آمده بود، هنگامی که شخصی دچار کفر آشکار می‌شود و ما از وی سوال می‌کنیم، وی پاسخ می‌دهد، به خدا من به هیچ یک از شما کفر نمی‌ورزم، بلکه به عمل شما کفر می‌ورزم، در این بیانیه چنین چیزی نزدیک به شرک دانسته شده، چرا که فعل از فاعل جدا نیست، هنگامی‌که کاری را جرم بدانید، فردی که آن کار را مرتکب شده نیز مجرم است.

این بیانیه در واقع دریافت اشتباه گروه به کرده خویش است و صدور این بیانیه به معنای عذر خواهی گروه از ما بود.
انتهای پیام
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها