امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۰۳:۴۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 29942
تاریخ انتشار: ۸ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۳۱
تعداد بازدید: 59
به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، علی جنتی متولد سال 1328 و فرزند آیت الله احمد جنتی دبیر شورای نگهبان قانون اساسی ...

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، علی جنتی متولد سال 1328 و فرزند آیت الله احمد جنتی دبیر شورای نگهبان قانون اساسی است.

وی از دانش‌آموختگان مدرسه حقانی قم محسوب شده و  پیش از انقلاب در مبارزه مسلحانه علیه حکومت وقت ایران فعال بود تا اینکه ناچار به خروج از ایران شد و تا هنگام پیروزی انقلاب در کویت اقامت داشت.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی، در آغاز سال 1359 به عنوان مدیر صداوسیمای جمهوری اسلامی مرکز اهواز منصوب و در دی ماه همان سال پس از تصویب قانون اداره صداوسیما، از سوی شهید آیت الله دکتر بهشتی به عنوان نماینده قوه قضاییه در شورای سرپرستی صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران معرفی شد و تا سال 1362 به عنوان عضو شورا و در مقطعی به عنوان مدیر شبکه اول سیما خدمت کرد.

وی در سال 1363 استاندار خوزستان شد و در سال 67 نیز ریاست دفتر آیت الله هاشمی رفسنجانی رئیس مجلس وقت را برعهده گرفت و در دوران ریاست جمهوری هاشمی به استانداری خراسان و سپس سفارت ایران در کویت برگزیده شد و تا پایان دوره ریاست جمهوری محمد خاتمی در این مقام باقی ماند.

جنتی در فاصله سال‌های 71 تا 77 در وزارت ارشاد به عنوان معاون بین‌الملل فعالیت می‌کرد و با سه وزیر مختلف از سید محمد خاتمی گرفته تا علی لاریجانی و مصطفی میرسلیم کار کرده است.

با پیروزی محمود احمدی‌نژاد در انتخابات ریاست جمهوری 1384 وی از کویت فراخوانده و به عنوان معاون سیاسی وزیر کشور مصطفی پورمحمدی منصوب شد اما از این سمت کنار گذاشته و بار دیگر به عنوان سفیر به کویت فرستاده شد تا اینکه در نهایت در سال 1389 از این مقام نیز برکنار شد.

علی جنتی هم اکنون به عنوان پژوهشگر سیاست خارجی در مرکز تحقیقات استراتژیک مشغول به فعالیت است.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها