امروز : پنجشنبه ۲ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 22
۱۶:۵۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 29946
تاریخ انتشار: ۸ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۳۱
تعداد بازدید: 112
محیط دانشگاه ها شاهد تکاپوی سیاسی تازه‌ای است. جنبش دانشجویی که شصتمین سال حیات خویش را از 16 آذر 32 تاکنون پشت سر می‌نهد، اکنون با دو رشته تحولات ...

محیط دانشگاه ها شاهد تکاپوی سیاسی تازه‌ای است. جنبش دانشجویی که شصتمین سال حیات خویش را از 16 آذر 32 تاکنون پشت سر می‌نهد، اکنون با دو رشته تحولات سیاسی و علمی روبه روست.

همه ناظران عرصه دانشگاه از گشایش فصلی جدید در حیات این جنبش سخن می گویند.

جریان دانشجویی دوره ای از گرایشات مغشوش و حزب محور را پشت سر گذاشته و در دوره جدید حول ایفای آرمان ذاتی خویش که همانا گفتمان عدالت خواهی و تعالی طلبی است انسجام پیدا کرده است. بنابراین، این که جنبش دانشجویی در برهه جدید از حیات خویش بر چه مبانی و اصولی تکیه کند و کدامین روش‌ها را در هدایت جامعه به سوی قله‌های توسعه و عزتمندی پیش بگیرد، بسیار مهم است.

اینکه رمضان هر سال، حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای رهبر حکیم انقلاب اسلامی در فضایی صمیمی، دانشجویان را به حضور می‌پذیرند و گفت‌وشنود و بیانات مبسوطی که ایشان با نمایندگان جریان دانشجویی در خصوص افق‌های حرکت دانشگاه مطرح می‌فرمایند، اهمیت فراوانی دارد.

مهمترین دغدغه اصحاب علم و دانش در آستانه دیدار مهم امسال این بود که در فضای امروز که جامعه پس از انتخابات یازدهم ریاست جمهوری قرار دارد و شماری از احزاب و بازیگران سیاسی بر سر نفوذ در لایه‌های دانشجویی شرط بندی کرده اند، جنبش دانشجویی با تکیه بر کدامین راهبرد رسالت‌های خویش را به دور از زد و بندهای حزبی پیش ببرد

مرور رویدادهای چند هفته اخیر فضای سیاسی کشور، حکایت از آن دارد که برخی مدعیان فتنه‌جو که به نظر خودشان با انتخابات 24 خرداد، زنده شده‌اند، بخش غالبی از طرح‌ها و نقشه‌های خویش برای ایجاد تهییج و تحریک سیاسی را به سمت دانشگاه‌ها سوق داده‌اند.

در این باره کافی است درباره صحبت‌هایی که اقلیتی از سیاسیون حامی فتنه در 2 ماه اخیر مطرح کرده‌اند، تامل شود. در حالی که این جریان مدتی را به دلیل غلبه گفتمان عدالتخواهی و آرمانخواهی از سال 84 تا 88 در سکوت به سر می‌برد و به ظاهر از بازی‌های سیاسی کناره گرفته بود اما به یکباره با فتنه 88 و سپس ورود دولت دهم به حاشیه‌سازی به جای خدمت به مردم و در نهایت پیروزی حجت‌الاسلام روحانی در انتخابات 24 خرداد، این جریان با هدف سوق دادن کانون‌های دانشجویی به سوی میدان‌های حزبی تلاش خود را تشدید کرد.

در چنین فضایی، دو مسئله عمده، ذهن دانشجوی متعهد و آرمانگرا را به خود مشغول کرده است؛ اول این که چگونه مشارکت هدفمند و مستقل خویش در عرصه سیاست را به دور از کشمکش‌های حزبی دنبال کند. بدون شک سیاست، میدانی نیست که جریان دانشجویی از آن کناره بگیرد اما برای دانشجو به عنوان عنصر برگزیده و نخبه جامعه، آن نوع حضور سیاسی‌ای ارزشمند است که نقش او بی‌تاثیر از تبلیغات و تحریکات حزبی و باندی به ثمر نشسته باشد. به عبارتی امر ایده‌آل برای دانشجوی آرمانگرا این است که در بزنگاه‌های کشور براساس درکی که از نیازهای جامعه و مقتضیات نظام و انقلاب دارد، اراده سیاسی خویش را به منصه ظهور برساند.

دغدغه دوم جامعه دانشگاهی در برهه فعلی که براساس اعلام رسمی نهادهای علمی بین‌المللی، ایران سریع‌ترین رشد علمی جهان را دارد، پیشبرد جنبش تولید علم و دانش‌افزایی و سکته نکردن این امر با تغییر دولت‌هاست یعنی همان هدفی که رهبر معظم انقلاب و دیگر آحاد مردم فهیم به عنوان رسالت تاریخی از او انتظار و توقع بحق دارند.

پیشبرد پروسه علم و تحقیق برای دانشجوی امروز که نگاهی عمیق به عرصه‌های رقابت علمی جهان دارد، حیاتی‌ترین مسئله است که هیچ عنصر دانشگاهی حاضر به تعلل و تاخیر در آن نیست و از هر آنچه به این حرکت تاریخی و مؤثر در آینده مملکت، لطمه وارد کند یا آهنگ آن را کند سازد، گریزان است.

بنابراین جامعه دانشگاهی کشور در این فصل از تاریخ جمهوری اسلامی به این مهم می‌اندیشد که چگونه می‌توان توازن حساس میان نقش سیاسی دانشجویان با فعالیت‌های علمی آنان را برقرار کرد. حفظ این توازن برای قشر دانشجویی که در بهار سنین جوانی قرار دارد، از اهمیت ویژه ای برخوردار است. تردید نباید داشت چنانکه اشتغال قشر دانشجویی به فعالیت سیاسی، بازدهی فعالیت علمی و تحقیقی او را تنزل دهد، درواقع کل مجموعه دانشگاه و در نهایت کشور،‌ دچار خسرانی بزرگ شده است.

نکته شایان توجه در رهنمودهای روز یکشنبه 6 مرداد 92 رهبر معظم انقلاب این بود که اصول و مبانی این دو وجه از نقش دانشجویان و جامعه دانشگاهی را به روشنی ترسیم فرمودند:

شور و نشاط باید در محیط دانشگاه و در بخش های مختلف علمی، اجتماعی و سیاسی نمود پیدا کند. دانشگاه محیط جستجوگر در زمینه مسائل کلان کشور و مسائل مختلف سیاسی است. بحث و تحلیل و فهم درست مسائل مختلف داخلی و بین المللی یکی از راههای ایجاد شور و نشاط در دانشگاه‌هاست. شناخت مسائل اصلی و تفکیک آنها از مسائل فرعی و سرگرم نشدن به مسائل غیراولویت‌دار یکی دیگر از زمینه‌های شور و نشاط در دانشگاه‌هاست. تلاش علمی صحنه دیگری برای افزایش نشاط حقیقی در دانشگاههست. نیاز علمی از نیازهای اساسی و درجه یک کشور است و باید تلاش کنیم روند پیشرفت‌های ده سال اخیر، بطور مضاعف ادامه یابد. پیشرفت‌های علمی گره‌گشای مشکلات اقتصادی، سیاسی و اجتماعی است. کار و پیشرفت علمی در دانشگاه‌ها و در کشور باید بصورت جهادی انجام شود.

راهبرد رهبر معظم انقلاب مبتنی بر «تلاش جهادی» به روشنی ویژگی‌ها و کارکردهای جنبش دانشجویی در هر دو جنبه سیاسی و علمی را توصیف می کند. بدون شک چنانچه این مانیفست با دقت پیاده شود، کاروان علمی و دانشگاهی کشور به سهولت می تواند نقش تاریخی خود در پیشرفت کشور را ایفا کند.

در این راهبرد ایشان دو کارکرد عمده جریان دانشجویی را «علم و تحقیق» و «آرمانگرایی سیاسی» می خوانند. معظم له در جنبه نخست یعنی وادی «علم و تحقیق» بر این موضوع تاکید دارند که حرکت سریع و جهشی که در سال های اخیر در عرصه های مختلف علمی به وجود آمده است، باید بدون هیچ گونه وقفه و به طور مضاعف ادامه یابد تا عقب ماندگی علمی کشور با سرعت بیشتری جبران شود. رهبر معظم انقلاب در این دیدار فرمودند: فعال دانشجویی آرمانخواه که واقعیات را هم می‌بیند، در هیچ شرایطی، چه هنگام پیروزی‌های شیرین و چه هنگام هزیمت‌های تلخ، دچار احساس انفعال و یأس و بن‌بست نمی‌شود زیرا در آرمان‌خواهی صحیح و واقع‌بینانه، بن‌بست وجود ندارد. توقع من از دانشجویان عزیز این است که همواره و در هر شرایطی، با نگاه واقع‌بینانه به دنبال آرمان‌ها باشند.

دغدغه اصلی رهبر انقلاب، حفظ و حراست از این دو مشخصه متعالی در فضای دانشجویی است؛ گو اینکه معظم له این علم‌گرایی و آرمان‌گرایی را دو سرمایه گرانسنگ جامعه دانشگاهی می بینند که نیازمند حفظ و حراست و پویایی است.

تردید نباید داشت این دو رشته حرکت جامعه دانشگاهی با موانع و چالش‌هایی از ناحیه عناصر داخل و خارج روبه روست که با به کار بردن کامل و دقیق فرمایشات رهبر حکیم انقلاب می‌توان بطور کامل این موانع را برطرف کرده و از چالش‌ها با امن و مصونیت خارج شد.

 

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها