امروز : شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۶ - 2017 November 18
۲۰:۳۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 29966
تاریخ انتشار: ۸ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۳۴
تعداد بازدید: 68
به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس آیت‌الله سیدهاشم حسینی بوشهری مدیر حوزه‌‌های علمیه کشور طی سخنانی در شب ...

به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس آیت‌الله سیدهاشم حسینی بوشهری مدیر حوزه‌‌های علمیه کشور طی سخنانی در شب بیست و یکم ماه مبارک رمضان در حرم مطهر حضرت معصومه(س) با اشاره به هوای نفس و تأثیر آن اظهار داشت:‌ هوای نفس، برسر راه جوان، بزرگ، مرد، زن و عالم را می‌گیرد و هیچ کسی از او در امان نیست. 

وی به معرفی هوای نفس به عنوان دشمن ما از منظر قرآن پرداخت و گفت: هوای نفس، دشمن ماست و به هیچ کس رحم نمی‌کند. همچنین از پیامبران الهی هم مأیوس نیست اما چون پیامبران در اوج مراتب الهی قرار دارند، هوای نفس نمی‌تواند حریف آنها شود.

مدیر حوزه‌های علمیه تصریح کرد:‌ خداوند خطاب به حضرت موسی بن عمران فرمود: موسی! هیچ چیز به اندازه هوای نفس در مقابل الوهیت و خدایی من جبهه نمی‌‌گیرد. بنابراین جایگاه هوای نفس مشخص است.

وی تصریح کرد:‌ خداوند متعال دو نوع فرمانروایی دارد؛ تکوینی و تشریعی. فرمانروایی تکوینی شامل هر آن چیزی است که به حیات جسمانی ما برمی‌گردد و هوای نفس نمی‌تواند در این زمینه کارساز باشد.

حسینی بوشهری عنوان کرد: گاهی هوای نفس، زندگی مؤمنانه را در یک لحظه از بین می‌برد از این‌رو در قرآن و روایات ما نسبت به هوای نفس هشدار داده شده است. همچنین حضرت رسول(ص) جهاد را تحسین می‌کند اما می‌فرمایند: کسی که بتواند در مقابل هوای نفس خود بایستد و از خداوند فاصله نگیرد او برتر است.

وی با اشاره به سخنان حضرت امیر (ع) در نهج‌البلاغه اظهار داشت: امیرالمؤمنین (ع) می‌فرمایند: من درباره دو مسئله برای شما نگران هستم یکی پیروی از هوای نفس و دیگری آرزوهای طولانی و بلند است. همچنین این امام همام پیروی از هوای نفس را نگران‌کننده می‌داند و می‌فرمایند آرزوهای بلند، راه حق را بر روی انسان بسته و او را پشت‌ دیوارهای بهشت نگه می‌دارد.

* زندگی سراسر نور علی (ع) شاهراه هدایت است

مدیر حوزه‌های علمیه در خصوص اینکه چگونه می‌توان بساط هوای نفس را برچید، خاطرنشان کرد: نخستین گام زیستن براساس ارزش‌های دینی و سپس استفاده از فرصت‌ها است، ما رفتارهای خوبی از جانب اهل بیت و ائمه اطهار (ع) داریم از این رو اگر ما گامی در این زمینه بر نمی‌داریم و راه درستی پیدا نمی‌کنیم تقصیر ائمه نیست چرا که زندگی سراسر نور علی (ع) شاهراه هدایت است.

وی افزود: با وجود الگوهایی مانند حضرت علی (ع) باید این سؤال را پرسید که چرا ما تا این اندازه از ائمه (ع)‌ فاصله گرفته‌ایم مگر یتیم‌نوازی و مناجات‌های حضرت علی در تاریخ ثبت نشده است اما ما چرا کمتر الگو می‌گیریم؟!

حسینی بوشهری به بیان یک حدیث قدسی پرداخت و گفت: خداوند خطاب به حضرت رسول (ص) فرمود یا احمد! می‌دانی انسان چه زمانی در مسیر واقعی قرار می‌گیرد، حضرت فرمود: یا رب تو بهتر می‌دانی از جانب خداوند ندا آمد: بنده زمانی، بنده واقعی است که هفت خصوصیت در او جمع شده باشد.

مدیر حوزه‌های علمیه به اشاره به این هفت خصوصیت تصریح کرد: تقوایی که جلوی رفتن به گناه را بگیرد، جایی که نیاز نیست انسان ورود پیدا نکند و حرف نزند، خداترسی، حیا، به اندازه ضرورت از امکانات زندگی استفاده کردن و دوست داشتن بندگان خوب خدا می‌تواند انسان را در مسیر اصلی بندگی خداوند قرار دهد.

وی یادآور شد:‌ پیرمردی خدمت حضرت صادق (ع) رسید حضرت فرمودند: او را در کنار من جای دهید، پیرمرد با قدی خمیده کنار حضرت نشست و شروع به گریه کردن کرد امام صادق (ع) پرسید برای چه گریه می‌کنی پیرمرد پاسخ داد: آقا برای آخرتم می‌ترسم. حضرت فرمود آیا تو از شیعیان ما هستی، پیرمرد پاسخ داد: با تمام وجود عاشق و دلداده شما هستم و تمام هستی‌ام فدای شما. حضرت صادق (ع) آرام بر پای این پیرمرد قامت خمیده دست کشید و گفت همانطور که تو در این دنیا با مایی در آخرت نیز کنار ما خواهید بود.

مدیر حوزه‌های علمیه، بهترین راه رهایی از شر هوای نفس توسل و توجه به اهل بیت (ع) دانست و خاطرنشان کرد: شب‌های قدر بهترین موقعیت در این خصوص به شمار می‌رود شایسته است در شب‌های قدر به سراغ اهل بیت رفته و آبرویشان را واسطه درگاه الهی قرار دهیم.

وی گفت: روزی پیامبر (ص) نشسته بود که عربی بر او وارد شد و سؤال کرد یا رسول‌الله فردای قیامت، حسابگر کیست؟ حضرت فرمود الله جلا جلاله، مرد عرب لبخندی در چهره‌اش پیدا شد و به پیامبر گفت به خدای کعبه دیگر مشکلم حل شد و من نجات پیدا کردم و حضرت با تعجب پرسید این چه نتیجه‌گیری است که داری، تو از من پرسیدی حسابگر کیست گفتم خدا گفتی تمام شد کار. این عالم عرب گفت اینکه من خاطرم جمع است برای این است که فرد کریم انتقام نمی‌‌گیرد و خداوند چون کریم است از بنده گناه‌کاری همچون من انتقام نخواهد گرفت.
انتهای پیام/ 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها