امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۰۰:۰۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 29976
تاریخ انتشار: ۸ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۳۱
تعداد بازدید: 66
الهام امین‌زاده کارشناس مسایل بین‌الملل در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، به تأثیرات راهپیمایی روز قدس در ...

الهام امین‌زاده کارشناس مسایل بین‌الملل در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، به تأثیرات راهپیمایی روز قدس در مجامع بین‌المللی اشاره و تصریح کرد: آزادی قدس نوعی آرمان‌خواهی است و آرمان‌خواهی نیز اگر بخواهد جنبه بین‌المللی پیدا کند، باید مبتنی بر معیارهای حقوقی باشد که مبنای حقوقی فلسطین و قدس نیز بسیار قوی است.

وی افزود: در سازمان ملل متحد علیه اشغالگری‌های رژیم صهیونیستی نزدیک به 500 قطعنامه به تصویب رسیده که بر ضرورت توجه به ملت فلسطین و احقاق حق تعیین سرنوشت نیز تأکید شده است.

این کارشناس امور بین‌الملل معتقد است که قطعنامه‌های سازمان ملل صرفا حالت قطعنامه‌ای داشته و در مقام استیفا و اجرا ناکارآمد بوده است که به گفته وی یکی از دلایلی که امام راحل(ره) روز قدس را پیشنهاد داده‌اند، ناکارآمد بودن سازمان ملل در مرحله اجرا بوده است.

امین‌زاده با تاکید بر اینکه نه تنها ملت فلسطین بلکه همه مردم دنیا حق تعیین سرنوشت برای خود را دارند، به اهمیت راهپیمایی روز قدس اشاره و تصریح کرد:‌ روز قدس بسیار مهم است و شاید توان گفت هر روز قدسی که برگزار می‌شود ملت فلسطین را یک گام به اهداف و آرمان‌های خود نزدیک‌تر می‌سازد.

وی در مورد قطعنامه‌های سازمان ملل نیز به ارائه توضیحاتی پرداخت و گفت:‌ قطعنامه سازمان ملل یک پشتوانه شورای امنیت را دارد و اگر قطعنامه‌ای در قالب شورای امنیت و مجمع عمومی صادر شود، ابزارهای اجرایی برای تحقق این قطعنامه‌ها وجود دارد، مثلا در مورد قطعنامه عراق که در سال 1990 تصویب شد، شورای امنیت در عرض چندین ساعت نیروهای ائتلاف را شکل داد و آن قطعنامه را عملیاتی کرد.

نماینده دور هشتم مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در مورد قطعنامه‌هایی که برای ملت فلسطین در سازمان ملل متحد به تصویب رسیده است، متاسفانه شاهد این هستیم که این قطعنامه‌ها پشتوانه اجرایی نداشته و صرفا حالت اعلامیه به خود گرفته است.

امین‌زاده کنفرانس اسلامی و جنبش عدم تعهد‌ را دو ظرفیت ویژه برای پیگیری حقوق ملت فلسطین برشمرد و تاکید کرد: در کنفرانس اسلامی بخش‌هایی در مورد فلسطین وجود دارد اما چون در بین 57 کشور عضو اتحاد لازم وجود ندارد، اقدام عملی چندانی صورت نمی‌گیرد. اما جنبش عدم تعهد که ریاست آن برعهده ایران است می‌تواند ظرفیتی ویژه برای احیا حقوق ملت فلسطین را پیگیری کند.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها