امروز : شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۶ - 2018 January 20
۲۲:۲۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 29993
تاریخ انتشار: ۸ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۳۳
تعداد بازدید: 97
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه به نقل از  تارنمای خبری Gundogar، «رابرت بلیک» دستیار معاون وزیر امور خارجه ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه به نقل از  تارنمای خبری Gundogar، «رابرت بلیک» دستیار معاون وزیر امور خارجه آمریکا در امور آسیای جنوبی و مرکزی در گزارشی به کمیته امور خارجه مجلس نمایندگان درباره مفهوم حضور آمریکا در آسیای مرکزی گفت: آسیای مرکزی برای ایالات متحده بیشتر و بیشتر مهم می‌شود و آمریکا با هر کشور منطقه برنامه گسترده ای با توجه به اولویت های سیاسی در پیش گرفته است.

دستیار معاون وزیر امور خارجه آمریکا در میان اولویت‌های استراتژیک، همکاری‌ در زمینه انرژی و کارهای مشترک در زمینه حقوق بشر و دموکراسی و همچنین مبارزه مشترک علیه قاچاق مواد مخدر و افراط‌گرایی را نام برد.

رابرت بلیک خاطرنشان کرد که در حال حاضر، اهمیت آسیای مرکزی برای آمریکا بسیار بالا است و یک افغانستان امن و با ثبات باید در یک منطقه با ثبات، امن و مرفه ادغام شود.

وی تصریح کرد که کاهش تعداد نیروهای بین‌المللی، که در حال حاضر اتفاق می‌افتد، و خروج نیروهای نظامی از افغانستان در سال 2014، همکاری‌های آمریکا با کشورهای آسیای مرکزی را از اهمیت بیشتری برخوردار می‌سازد.

رابرت بلیک به طور خاص به همکاری‌های برجسته ترکمنستان و پشتیبانی از افغانستان با ارائه کمک‌های انسان‌دوستانه و همچنین مشارکت در ساخت‌وساز راه‌آهن و زیرساختارهای انرژی که به ادغام بهتر افغانستان در منطقه کمک خواهد کرد، اشاره کرد.

این مقام وزارت امور خارجه آمریکا با تأکید بر اهمیت ساخت خط لوله گاز ترکمنستان- افغانستان- پاکستان و هند ( تاپی) خاطرنشان کرد که این پروژه ظرفیت خوبی برای ترکمنستان است و این کشور را به لیدر اقتصادی منطقه تبدیل خواهد کرد.

بلیک افزود: ما مصرانه از ترکمنستان می‌خواهیم که برای ساخت این پروژه با استفاده از یک مکانیسم روشن و شفاف برای سرمایه گذاری تمام سعی خود را انجام دهد.

با این حال، دستیار معاون وزیر امور خارجه گفت: برای تحقق بخشیدن به توانایی‌های بالقوه کامل خود، ترکمنستان باید تلاش‌های قابل توجهی را مطابق با تعهدات بین‌المللی خود در زمینه حقوق بشر رعایت کند.

وی افزود: آمریکا به طور مداوم، در هر فرصتی ابراز نگرانی خود را در مورد وضعیت حقوق بشر در ترکمنستان، و به طور مداوم کمک خود را در توسعه جامعه مدنی و ایجاد یک نظام دموکراتیک در این کشور ارائه می‌کند.
انتهای پیام/. 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها