امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۰۵:۰۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 30038
تاریخ انتشار: ۸ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۸:۳۰
تعداد بازدید: 109
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، سال‌‏ها قبل از پیروزی انقلاب کشورهای عربی و در راس آن سازمان آزادی‌بخش فلسطین روزی را در ماه ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، سال‌‏ها قبل از پیروزی انقلاب کشورهای عربی و در راس آن سازمان آزادی‌بخش فلسطین روزی را در ماه اکتبر که یادآور پیروزی فلسطنیان در دره کرامه بود را روز فلسطین عنوان کردند.

بعد از جنگ چند روزه سال 1967 و شکست مصر و سوریه برای اولین بار فلسطینی‌‏ها توانستند با یک سلسله عملیات نظامی در دره کرامه که مرز اردن و سوریه بود ارتش اسرائیل را به داخل آن منطقه بکشانند و با عملیات چریکی لطمات بسیار شدیدی علیه اسرائیل وارد کردند.

به دنبال این پیروزی آن روز تاریخی به «معرکه کرامه» و «روز جهانی فلسطین» عنوان گردید که در ماه اکتبر مراسمی در این روز در همه جا برگزار می‌شد. نامگذاری روز فلسطین هویت عربی داشت و مورد استقبال مسلمانان و کشورهای اسلامی قرار نگرفت.

در 16 مرداد 1358، پس از بمباران جنوب لبنان توسط نیروهای رژیم صهیونیستی، امام خمینی از مسلمانان جهان خواست تا آخرین جمعهٔ ماه رمضان را به عنوان «روز قدس» انتخاب کنند و در این روز همبستگی خود را در حمایت از «حقوق قانونی مردم مسلمان فلسطین» به نمایش بگذارند.
 همه ساله و در روز جهانی قدس در شماری از کشورهای اسلامی نظیر ترکیه، اندونزی، بحرین، لبنان و پاکستان و حتی برخی از کشورهای غیر اسلامی نظیر آمریکا و انگلستان نیز، تظاهراتی در برخی از مراکز اسلامی و با حضور گروهی از مسلمانان و غیرمسلمانان برگزار می‌شود.

شیخ «محمد العمیر» از علمای شیعه عربستانی است. وی در گفت‌وگو با خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به بررسی اهمیت روز جهانی قدس و راهکارهای آزادسازی قدس شریف پرداخت.

روز قدس زنگ هشداری برای التفات مسلمانان به موضوع آزادسازی قدس است

وی گفت: بدرستیکه روز جهانی قدس که امام راحل ما مبتکر و آغازگر آن بود همانند زنگ هشداری برای امت اسلامی برای التفات به قضیه بسیار مهمی بود که قلب‌های مسلمانان را در کنار یکدیگر جمع می‌کند که این قضیه، موضوع آزاد سازی قدس و بیرون راندن صهیونیست‌های غاصب از سرزمین مسلمانان است.

روز قدس نشان می‌دهد که فلسطین همچنان دغدغه مستمر مسلمانان است

این عالم عربستانی در ادامه گفت: همانطور که این موضوع فرصت رسانه‌ای ارزشمندی را برای بلند کردن صدای خود و رساندن آن از سوی تمامی شبکه‌های ماهواری فراهم می‌کند تا جامعه جهانی بداند که موضوع فلسطین همچنان دغدغه مستمر مسلمانان تا بیرون رفتن آخرین اشغالگر باقی خواهد ماند.

وی در پاسخ به سوالی درباره تلاش‌های اخیر آمریکا برای از سر گرفته شدن مذاکرات سازش میان رژیم صهیونیستی و تشکیلات خودگردان فلسطین گفت: هرگاه که جریان اعتراض در خاورمیانه رشد کرد شاهد تلاش‌های بین‌المللی برای یافتن راه‌هایی است که مورد قبول صهیونیست‌ها باشد تا از این طریق گفت‌وگو با فلسطینیان تحت عنوان مذاکرات صلح انجام شود. تردیدی وجود ندارد که گروه‌ها و قدرت‌های مختلف در داخل فلسطین این معادله را درک می‌کنند.
 شیخ محمد العمیر در ادامه این مصاحبه گفت: وجود تفکر سیاسی که خواستار دستیابی به دستاوردهای آنی است باعث تکرار تاریخ مربوط به مذاکرات سازش بوده که باعث انفجار اوضاع داخلی به دلایل مختلف و رسیدن به نقطه صفر است که در این صورت پیروز میدان دشمن صهیونیستی خواهد بود که از این طریق فشارها علیه خود را کاهش داده است. بنابراین بازی‌ بین‌المللی با برگه صلح هدفی جز تغییر جایگاه هدف‌ها علیه ملت مظلوم ندارد.

بادهای تغییر در منطقه ماتریس اولویت و اهمیت‌ها را تغییر داده است

این عالم عربستانی در پاسخ به سوال دیگری درباره به حاشیه رانده شدن موضوع فلسطین با توجه به درگیری‌ها در سوریه و ناآرامی‌ها در مصر گفت: بدون تردید بادهای تغییر، ماتریس اولویت‌ها و اهمیت‌ها نزد نخبگان و مردم را تغییر داد. اینجاست که نقش روز جهانی قدس در بازگرداندن توجهات و بررسی آثار و نتایج جنبش عربی و کشف جایگاه‌های پیروی را نشان می‌دهد. از سوی دیگر این روز می‌تواند در تبیین چگونگی داخل شدن دشمن در مسیر انقلاب‌ها برای منحرف کردن آن و یا بوجود آوردن انقلاب‌های مبهم با اهداف نامشخص کمک کند.

گروه‌های داخلی فلسطین نباید از موضوع اصلی دور شوند

وی تاکید کرد: باید تمام رویدادهایی که روی می‌دهد را با هوشیاری مطالعه کنیم تا از تجربه‌ها استفاده کرده و اهتمام‌ها و توجه‌ها را به موضوع اصلی (آزادی فلسطین) بازگردانیم. از سوی دیگر از برادران فلسطینی می‌خواهیم تا مانع از آن شوند که به دلیل صف‌آرایی‌های سیاسی یا طائفه‌ای از موضوع اصلی دور شوند بلکه باید از وقت استفاده کرده تا جبهه داخلی را بسیج کرده و اتحادهای داخلی را بازیابی کرده تا بتوان توجهات و اثربخشی برای قدس را تقویت کنیم.
 برای آزادسازی قدس هیچ راهی جز متحد شدن نیروهای انقلابی داخلی وجود ندارد

شیخ محمد العمیر در پاسخ به سوالی درباره تنها راه آزادسازی فلسطین و قدس گفت: هیچ راهی برای آزادسازی قدس و فلسطین جز متحد شدن نیروهای انقلابی داخلی و مقدم کردن صلح و وحدت داخلی بر تمامی اهداف دیگر وجود ندارد. در این جا نقش مسلمانان برای حمایت از این استراتژی و پشتیبانی کردن آن با تمامی وسایل ممکن بسیار مهم است.
انتهای پیام/ر
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها