امروز : دوشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 February 19
۱۲:۰۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 30044
تاریخ انتشار: ۸ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۸:۳۳
تعداد بازدید: 145
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از بیروت، قضیه ابقای ژنرال «جان قهوه‌چی»، فرمانده ارتش و نیروهای مسلح لبنان و سرلشکر ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از بیروت، قضیه ابقای ژنرال «جان قهوه‌چی»، فرمانده ارتش و نیروهای مسلح لبنان و سرلشکر «ولید سلمان»، رئیس ستاد مشترک ارتش لبنان در سمت‌ها و مناصب خود همچنان از موضوعات مورد توجه و مورد بحث و مناقشه در لبنان است، چراکه جریان «تغییر و اصلاح» لبنان به ریاست ژنرال «میشل عون» با ابقای این دو در این سمت به این جهت که آن را اقدامی غیر قانونی و مغایر با قانون اساسی لبنان می‌داند، آن را رد و تهدید کرده که در صورت ابقای قهوجی و سلمان در سمت‌های خود علیه این اقدام به دادگاه لبنان شکایت خواهد کرد.

در این بین نیروهای 14 مارس روز گذشته اعلام کردند، از توافق و صیغه مناسبی حمایت خواهند کرد که میان «میشل سلیمان»، رئیس جمهوری لبنان با «نجیب میقاتی»، نخست وزیر این کشور و با همکاری «فایز غصن»، وزیر دفاع لبنان برای ابقای فرمانده ارتش و نیروهای مسلح لبنان و رئیس ستاد مشترک ارتش این کشور حاصل شود.

جریان 14 مارس دلیل این حمایت را جلوگیری از بروز شکاف و خلا در دستگاه نظامی لبنان با توجه به شرایط استثنایی که این کشور هم اکنون با آن مواجه است و همچنین فراهم کردن پوشش سیاسی مناسب برای ارتش جهت حفط امنیت و ثبات و استقرار لبنان دانست.

نیروهای 14 مارس جمعه گذشته در «بیت الوسط» با حضور «فواد سنیوره»، رئیس فراکسیون پارلمانی «المستقبل» و نمایندگان تمام طرف‌های منتسب به این جریان از جمله شخصیت‌های پارلمانی و سیاسی مستقل نشستی را برگزار کردند.

در این نشست سنیوره به شرکت‌کنندگان در نشست گزارش و نتیجه‌ای از رایزنی‌های اخیر خود با «سعد الحریری»، نخست وزیر اسبق و رئیس جریان المستقبل لبنان در جده را ارائه داد.

روزنامه فرامنطقه‌ای «الحیات» در این ارتباط به نقل از سنیوره نوشت که در این شرایط که دولت تمام سلام از برگزاری جلسات خود برای یافتن راهکار امتناع می‌کند و با توجه به اختلافات موجود بین گروه‌ها و احزاب مختلف لبنانی از جمله نیروهای 8 مارس و جریان ملی آزاد به رهبری «میشل عون»، راهی جز ابقای ابقای ژنرال «جان قهوجی»، فرمانده ارتش و نیروهای مسلح لبنان و سرلشکر «ولید سلمان»، رئیس ستاد مشترک ارتش لبنان در سمت‌ها و مناصب خود باقی نمی‌ماند.

عون به دو دلیل با ابقای ژنرال «جان قهوه‌چی» در سمت فرماندهی ارتش و نیروهای مسلح لبنان مخالف است. یک: بیم از رقابت قهوجی با وی در انتخابات ریاست جمهوری اوت 2014 لبنان و دیگری تمایل عون به اینکه دامادش سرتیپ «شامل روکیز»، فرمانده تیپ تکاوران ارتش لبنان جای قهوجی را به عنوان فرماندهی ارتش و نیروهای مسلح لبنان احراز کند.

این درحالی است که وی بر این باور بود، تمدید حضور قهوه‌چی و سلمان در دستگاه نظامی که به زودی بازنشسته خواهند شد، اقدامی غیر قانونی و برخلاف قانون اساسی است.

اما در خصوص تشکیل دولت آینده لبنان که «سلام تمام» مامور تشکیل آن شده است، باید گفت که رایزنی‌ها برای تشکیل این دولت همچنان ادامه دارد. این درحالی است که جریان «المستقبل» همچنان تاکید می‌کند که هیچ جایگزینی غیر از تمام سلام برای تشکیل کابینه جدید لبنان وجود ندارد و وزرای کابینه او می‌بایست غیر حزبی یا به عبارتی مستقل و وابسته به حزبی نباشند و باید بمثابه دولت حالت فوق العاده اقتصادی باشد و افراد و بخش‌های توانمندی در آن عضویت داشته باشند که توان خارج کردن کشور از رکودی که در آن گرفتار آمده را داشته باشد.

همچنین نیروهای 14 مارس حمایت خود از تمام سلام جهت تشکیل کابینه جدیدش و ضرورت هموار کردن راه وی در این خصوص تاکید کردند و دعوت «نبیه بری»، رئیس پارلمان لبنان جهت بازگشت سعد الحریری به این کشور جهت گفت‌وگو با وی درباره تصدی پست نخست وزیری را تنها مانوری بیش ندانستند که برخی از طرف‌ها و افراد تلاش می‌کنند، از آن به سود خود و برای ایجاد شکاف بین جریان المستقبل و نخست وزیر مامور به تشکیل کابینه استفاده کنند.

نیروهای جریان 14 مارس همچنین تاکید کردند که آنچه هم اکنون مورد نظر است، فراهم کردن حمایت‌ها و پشتیبانی‌های لازم از تمام سلام برای تسریع در تشکیل کابینه به واسطه اوست.

منابع خبری و اطلاع رسانی نقل کرده بودند که حزب الله لبنان به تمام سلام در خصوص تشکیل دولت «عمل انجام شده» بدون حضور دو حزب یا نیروهای 14 مارس و نمایندگان رئیس جمهوری لبنان و «ولید جنبلاط»، نماینده پارلمان لبنان هشدار داده است.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها