امروز : یکشنبه ۵ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 24
۰۰:۳۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 30122
تاریخ انتشار: ۹ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۰۹:۳۰
تعداد بازدید: 41
به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، آیات 31 سوره مبارکه احزاب تا آخر، تمام آیات سوره‌های سبأ و فاطر و آیات ...

به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، آیات 31 سوره مبارکه احزاب تا آخر، تمام آیات سوره‌های سبأ و فاطر و آیات یکم تا 27 سوره مبارکه یس در بیست و دومین جزء قرآن کریم قرار دارند.

نامگذارى و فضیلت سوره احزاب

این سوره به اتفاق دانشمندان اسلام در مدینه نازل شده و چنانکه گفتیم مجموع آیات آن 73 آیه است و از آنجا که بخش مهمى از این سوره به ماجراى جنگ احزاب (خندق) مى‏پردازد این نام براى آن انتخاب شده است.

در فضیلت این سوره همین بس که در حدیثى از پیامبر گرامى اسلام (ص‏) مى‏خوانیم: کسى که سوره احزاب را تلاوت کند و به خانواده خود تعلیم دهد از عذاب قبر در امان خواهد بود.

و از امام صادق (ع‏) نقل شده: کسى که سوره احزاب را بسیار تلاوت کند در قیامت در جوار پیامبر و خاندان او خواهد بود.

سوره احزاب، یکى از پربارترین سوره‏هاى قرآن مجید است و مسائل متنوع و بسیار مهمى را در زمینه اصول و فروع اسلام تعقیب مى‏کند.

محتواى سوره احزاب

بحث‌هایى را که در این سوره آمده است مى‏توان به هفت بخش تقسیم کرد: بخش اول، سرآغاز سوره است که پیامبر اسلام (ص‏) را به اطاعت خداوند و ترک تبعیت از کافران و پیشنهادهاى منافقان دعوت مى‏کند و به او اطمینان مى‏دهد که در برابر کارشکنی‌هاى آنها از وى حمایت خواهد فرمود.

بخش دوم، به پاره‏اى از خرافات زمان جاهلیت مانند مسئله ظهار که آن را وسیله طلاق و جدایى زن و مرد از هم مى‏دانستند و همچنین مسئله پسرخواندگى اشاره کرده و قلم بطلان بر آنها مى‏کشد و پیوندهاى خویشاوندى را در پیوندهاى واقعى و طبیعى منحصر مى‏سازد.

بخش سوم، که مهمترین بخش این سوره است مربوط به جنگ احزاب و حوادث تکان دهنده آن و پیروزى اعجاز آمیز مسلمین بر کفار و کارشکنیها و بهانه‏جوییهاى گوناگون منافقان و پیمان‏شکنى آنان است و در این زمینه دستورهاى جامع و جالبى بیان شده است.

بخش چهارم، مربوط به همسران پیامبر است که باید در همه چیز الگو و اسوه براى زنان مسلمان باشند و در این زمینه دستورات مهمى به آنها مى‏دهد.

بخش پنجم، به داستان زینب دختر جحش که روزى همسر پسرخوانده پیغمبر (ص‏) زید بود و از او جدا شد به فرمان خدا با پیامبر (ص‏) ازدواج کرد و دستاویزى براى منافقان شد قرآن در این زمینه پاسخ کافى به بهانه‏جویان مى‏دهد.

بخش ششم، از مسئله حجاب سخن مى‏گوید که با بخشهاى گذشته نیز رابطه نزدیک دارد و همه زنان با ایمان را به رعایت این دستور اسلامى توصیه مى‏کند.

بخش هفتم، که آخرین بخش را تشکیل مى‏دهد اشاره‏اى به مسئله مهم معاد دارد و راه نجات در آن عرصه عظیم و همچنین مسئله امانت دارى بزرگ انسان یعنى مسئله تعهد و تعهد و تکلیف و مسئولیت او را شرح مى‏دهد.
 
 
ترتیل جزء 22 قرآن کریم با صدای مشاری العفاسی

 
محتواى سوره سبأاین سوره که به مناسبت شرح سرگذشت قوم سبأ به نام سبأ نامیده شده از سوره‏هاى مکى است و مى‏دانیم محتواى سوره‏هاى مکى معمولا بیان معارف اسلامى و ریشه‏هاى اعتقادى مخصوصا مبداء و معاد و نبوت است.

و بیشترین بحث این سوره نیز روى همین امور دور مى‏زند چرا که مسلمانان در دوران مکه مى‏بایست از نظر اعتقادی و براى پرداختن به فروع و تشکیل حکومت اسلامى و پیاده کردن تمام برنامه‏هاى اسلامى آماده می‌شدند.

به طور کلى باید گفت محتواى این سوره ناظر به پنج مطلب است:

1-مسئله توحید و قسمتى از نشانه‏هاى خداوند در عالم هستى و صفات پاک او از جمله توحید ربوبیت و الوهیت.

2-مسئله معاد که از همه مسائل در این سوره بیشتر مطرح شده، از طرق مختلف در باره آن بحث‌هاى گوناگونى عنوان شده.

3-مسئله نبوت انبیاى پیشین و مخصوصاً پیامبر اسلام و پاسخ به بهانه‌جویی‌هاى دشمنان در باره او و بیان پاره‏اى از معجزات انبیاء سلف.

4- بیان بخشى از نعمت‌هاى بزرگ خدا و سرنوشت شکر گزاران و کفران کنندگان ضمن بیان گوشه‏اى از زندگى سلیمان و قوم سبأ.

5-دعوت به تفکر و اندیشه و ایمان و عمل صالح و تاثیر این عوامل در سعادت و نیکبختى بشر و مجموعا برنامه جامعى را براى تربیت جست‌وجوگران حق تشکیل مى‏دهد.

فضیلت تلاوت سوره سبأ

در روایات اسلامى در باره اهمیت این سوره و تلاوت آن تعبیرات جالبى دیده مى‏شود از جمله در حدیثى از پیامبر اسلام (ص) چنین مى‏خوانیم: کسى که سوره سبأ را بخواند در قیامت تمام انبیاء و رسولان رفیق و همنشین او خواهند بود و همگى با او مصافحه مى‏کنند.

در حدیث دیگرى از امام صادق (ع‏) چنین نقل شده است: کسى که دو سوره‏اى را که با حمد آغاز مى‏شود (سوره سبأ و فاطر) در یک شب بخواند تمام آن شب را در حفظ و حراست الهى خواهد بود و اگر آن دو را در روز بخواند هیچ مکروهى به او نمى‏رسد و آن قدر از خیر دنیا و آخرت به او داده مى‏شود که هرگز به قلبش خطور نکرده و فکر و آرزویش به آن نرسیده است!

محتواى سوره فاطر

آیات سوره فاطر را در پنج بخش مى‏توان خلاصه کرد.

1- بخش مهمى از آیات این سوره پیرامون نشانه‏هاى عظمت خداوند در عالم هستى و دلایل توحید سخن مى‏گوید.

2- بخش دیگرى از آن از ربوبیت پروردگار و تدبیر او نسبت به عموم جهان و خصوص انسان و خالقیت و رازقیت او و آفرینش انسان از خاک و مراحل تکامل او بحث مى‏کند.

3- بخش دیگر پیرامون معاد و نتایج اعمال در آخرت و رحمت گسترده الهى در این جهان و سنت تخلف ناپذیر او در باره مستکبران است.

4- قسمتى از آیات آن نیز اشاره به مسئله رهبرى انبیا و مبارزه پى‏گیر و مستمرشان با دشمنان لجوج و سرسخت و دلدارى پیامبر اسلام (ص) در این زمینه است.

5- سرانجام بخشى از آن بیان مواعظ و اندرزهاى الهى در زمینه‏هاى مختلف است که مکمل بحث‌هاى گذشته است.

فضیلت تلاوت سوره فاطر:

در حدیثى از پیامبر (ص) آمده است: هر کس سوره فاطر را بخواند در روز قیامت سه در از درهاى بهشت او را به سوى خود دعوت مى‏کند که از هر کدام مى‏خواهد وارد شود!

با توجه به اینکه مى‏دانیم درهاى بهشت همان عقاید و اعمال صالحى است که سبب وصول به بهشت مى‏شود همانگونه که در بعضى از روایات درى به عنوان باب المجاهدین یا مانند آن ذکر شده ممکن است این روایت اشاره به ابواب سه گانه اعتقاد به توحید معاد و رسالت پیامبر (ص) باشد.

در حدیث دیگرى از امام صادق (ع‏) مى‏خوانیم: در قرآن کریم، دو سوره پشت سر هم قرار دارد؛ سوره سبا و سوره فاطر که با «الحمدلله» آغاز مى‏شود هر کسى آنها را در شب بخواند خدا او را در کنف حمایت خود حفظ مى‏کند و هر کس در روز بخواند ناراحتى به او نمى‏رسد و آنقدر خدا خیر دنیا و آخرت به او مى‏بخشد که بر قلب کسى خطور نکرده و آرزوى کسى به آن نرسیده است.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها