امروز : پنجشنبه ۲ آذر ۱۳۹۶ - 2017 November 23
۱۵:۲۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 30123
تاریخ انتشار: ۹ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۰۹:۳۰
تعداد بازدید: 93
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، یک هفته مانده به پایان دولت دهم فرصتی شد، تا با صادق خلیلیان وزیر جهاد ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، یک هفته مانده به پایان دولت دهم فرصتی شد، تا با صادق خلیلیان وزیر جهاد کشاورزی به تفصیل درباره بسیاری ناگفته‌های بخش کشاورزی که بسیاری از آنها به دلایلی طی این 4 سال بازگو نشده است، گفت‌وگو کنیم.

وزیر جهاد کشاورزی در باره دلیل کمتر رسانه‌ای بودن خود طی این مدت می‌گوید: مسائل حاشیه‌ای زیاد بود و می‌خواستم بدون هیاهوی رسانه‌ای و تبلیغات کارهای این بخش را انجام دهم.

قرار مصاحبه ساعت 11 صبح در دفتر کار وزیر در ساختمان وزارت جهاد کشاورزی واقع در خیابان طالقانی بود، بعد از حدود 10 دقیقه انتظار در طبقه 11 به همراه گروه خبری خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به اتاق وزیر راهنمایی شدیم.

آقای خلیلیان همانند همیشه شیک پوش، تبسمی بر لب و با رویی گشاده به استقبال آمد و در اتاق نسبتا بزرگی که در ضلع شمالی آن قفسه‌های کتابخانه‌ای پر از کتاب بود و علاوه بر میز کار در ضلع شرقی اتاق، قسمت پذیرایی از میهمانان کاناپه‌ 8 نفره بود که در آنجا مشغول مصاحبه شدیم.

اگرچه یک ساعت وقت مصاحبه تعیین شده بود، اما به دلیل فراوانی سئوالات، مصاحبه  2.5 ساعت ادامه یافت.

صحبت‌های خبرنگار فارس با وزیر جهاد کشاورزی در بخش‌های مختلف از جمله عملکرد بخش کشاورزی در دولت دهم و مقایسه با سالهای گذشته، موانع آقای خلیلیان طی این 4 سال، منزل بعدی خلیلیان بعد از 24 مرداد(روز تحویل وزارت به دولت بعدی)، مزیت‌ها و تنگناهای بخش کشاورزی، کارهای زیربنایی که انجام شده و در آینده به نتیجه خواهد رسید، سرنوشت قانون انتزاع و ساختمان وزارت جهاد کشاورزی و اینکه آقای وزیر تمایلی به وزیر جهاد کشاورزی ندارد، در این گفت‌وگو بررسی شد.

بخش اول گفت‌وگو با وزیر جهاد کشاورزی به عملکرد این وزارتخانه در دولت دهم می‌پردازد که با هم می‌خوانیم:

فارس: آقای خلیلیان جنابعالی از 12 شهریور سال 88 سکان اداره کشاورزی کشور را به دست گرفتید، طی این  4 سال چه عملکردی داشتید؟

خلیلیان: در 4 سال اخیر شرایط کشور ویژه بود و اجرای هدفمندسازی یارانه‌ها قیمت حامل‌های انرژی را افزایش داد و کشور با شرایط تحریمی که بیگانگان تحمیل کردند، مواجه شد، بنابراین کشاورزی کشور نیازمند تمهیداتی بود، تا امنیت غذایی کشور تأمین شود. بدین منظور ابتدا به کارهای زیربنایی پرداختیم، به دلیل خشکسالی که طی سالهای گذشته با آن مواجه بودیم لازم بود، اقدامات زیربنایی آب و خاک برای افزایش و پایداری تولید اجرا شود. امور زیربنایی شامل آبیاری تحت فشار، ایجاد شبکه‌های آبیاری و زهکشی، تجهیز و نوسازی اراضی، انتقال آب با لوله برای جلوگیری از هدررفت، لایروبی و بازسازی قناتها بود که باید انجام می‌شد.

* اجرای 516 هزار هکتار آبیاری تحت فشار در دولت دهم

اقدامات طرح‌های زیربنایی در مجموع روند صعودی طی کرد. طی 3 برنامه توسعه تا سال 84 و در مدت  15 سال 492 هزار هکتار آبیاری تحت فشار انجام شده است، در دولت نهم یعنی از مرداد 84 تا مرداد 88 طی 4 سال 290 هزار هکتار آبیاری تحت فشار در کشور اجرا شد، اما این رقم در دولت دهم از شهریور 88 تا پایان خرداد 92 به 516 هزار هکتار رسیده است. متوسط سالانه اجرای آبیاری تحت فشار در دولت دهم نسبت به دولت قبلی 80 درصد و در مقایسه با دولت‌های قبل از دولت نهم رشد 3 برابری داشته است.

فارس: چه میزان از این اقدامات زیربنایی زیرساخت‌هایش در دولت‌های قبلی انجام شده بود و این اقدامات بیشتر در کدام استان‌ها انجام شده است؟

خلیلیان: این اقدامات در سراسر کشور انجام شده است و تاکنون نزدیک به یک میلیون و 300 هزار هکتار از اراضی کشاورزی به آبیاری تحت فشار تجهیز شده و قرار است، این میزان به 4 میلیون هکتار برسد.

فارس: تکلیف قانون برنامه پنجم توسعه برای اجرای آبیاری تحت فشار چه میزان است؟

خلیلیان: بر اساس قانون برنامه پنجم توسعه سالانه حدود 100 تا 120 هزار هکتار از  اراضی کشور باید به آبیاری تحت فشار تجهیز شود. طی 3 سال گذشته جلوتر از برنامه عمل کردیم و عقب ‌ماندگی‌ قبلی هم جبران شده است.

فارس: مزایای تجهیز زمین‌های کشاورزی به آبیاری تحت فشار چیست؟

خلیلیان: صرفه‌جویی آب را تا 70 درصد افزایش می‌دهد.

فارس: چه اقداماتی در زمینه انتقال آب با لوله داشته‌اید؟

خلیلیان: مشکل آب در بخش کشاورزی هدررفت زیاد آن است، طرح انتقال آب با لوله از سال 86 و 87 شروع شد که در این زمان‌ها خشکسالی هم بود. در دولت نهم 10 هزار کیلومتر انتقال آب با لوله انجام شد و در دولت دهم این رقم به 20 هزار کیلومتر رسید. طی بازدیدهایی که از مزارع کشاورزان داشتیم، آنها بعد از انتقال آب با لوله اعلام می‌کردند، میزان آب دو برابر شده است، در حالی که آب منبع به همان میزان بود، تنها از هدررفت آب جلوگیری شده بود.

فارس: چه میزان از هزینه‌های این طرح‌ها را دولت می‌پردازد؟

خلیلیان: در این طرح‌ها 85 درصد هزینه به صورت بلاعوض به کشاورز پرداخت می‌شود و طی سالهای اخیر سعی کردیم یارانه‌ها را به سمت طرح‌های زیربنایی ببریم، به جای اینکه یارانه‌ها مصرفی باشد.
اگر یارانه سم، کود و بذر حداکثر صد هزار تومان در هکتار تعلق می‌گرفت، الان برای یک هکتار زمین کشاورزی تا 4 میلیون تومان کمک بلاعوض پرداخت می‌شود.

*انجام سالانه 320 هزار هکتار طرح‌ زیر بنایی کشاورزی در دولت دهم
اگر مجموع طرح‌های زیربنایی بخش کشاوزری را مقایسه کنیم، تا سال 84 (طی 15 سال برنامه‌های اول، دوم و سوم توسعه) به طور متوسط سالانه 200 هزار هکتار کارهای زیربنایی آب و خاک در کشور انجام شده است. از سال 84 تا 88 ، 240 هزار هکتار در هر سال انجام شده که 20 درصد رشد داشته است و در دولت دهم نیز سالانه 320 هزار هکتار طرح‌های زیربنایی انجام شده است.

فارس: در بخش صنایع تبدیلی چه عملکردی داشته‌اید؟

خلیلیان: توسعه صنایع تبدیلی منجر به کاهش ضایعات،کمک به تولید و توسعه صادرات می‌شود. تا سال 84 صنایع فرآوری محصولات کشاورزی مرتبط کمتر از 7 میلیون تن بود، طی 8 سال گذشته 24 میلیون و 800 هزار تن به این ظرفیت اضافه شده است.

فارس: چه نوع خدماتی را برای سرمایه‌گذاران صنایع تبدیلی ارائه می‌‌کنید؟

خلیلیان: زمین با قیمت پایین و سرمایه‌های ارزان‌قیمت را با وام‌ با سودهای 7 تا 13 درصد در اختیار آنها قرار می‌دهیم.

فارس: تغییر روش آبیاری به چه میزان به افزایش تولید انجامیده است؟

خلیلیان: افزایش تولید مربوط به مجموعه‌ای از اقدامات است که توسط وزارت کشاورزی انجام شده است، افزایش ضریب مکانیزاسیون کشاورزی یکی از این اقدامات است که این ضریب در سال 91 نسبت به سال 83 حدود 76 درصد رشد داشته است. ضریب مکانیزاسیون در سال 91 به عدد 1.18 قوه اسب بخار در هکتار رسیده است. برنامه چهارم توسعه رساندن ضریب مکانیزاسیون به 1.1 قوه بود که این برنامه محقق نشده بود و طی چند سال گذشته نه تنها این عقب‌ماندگی‌ها جبران شده است بلکه حرکت رو به جلو داریم.

فارس: در زمینه احیاء و مرمت قناتها که از روش‌های بومی ایرانی و مؤثر در بخش کشاورزی است چه اقداماتی انجام داده‌اید؟

خلیلیان: طی 15 سال اخیر تا سال 84 به میزان 10 هزار کیلومتر قنات احیاء و مرمت شده بود، اما طی 8 سال اخیر به 15 هزار کیلومتر رسیده است.
 مجموعه اقدامات، توسعه مکانیزاسیون و اصلاح روش‌های آبیاری باعث شده است، در سال 91 کل تولیدات محصولات کشاورزی کشور به 118 میلیون تن برسد. این تولیدات شامل بخش زراعی، باغبانی، دام، طیور و شیلات است و 600 هزار تن هم محصولات جانبی مرتبط با جنگل و مرتع به دست آمده است.

فارس: کمی درباره طرح‌های آبخیزداری بفرمایید.

خلیلیان: در 8 سال گذشته 9 میلیون و 190 هزار هکتار طرح‌های آبخیزداری انجام شده است، در حالی که طی سه برنامه توسعه ( اول، دوم و سوم) تا سال 84، به میزان 8 میلیون و 477 هزار هکتار بوده است که اگر به عملکرد سالانه تبدیل شود، افزایش عملیات سالانه در 8 سال اخیر دو برابر عملکرد قبل خواهد بود.

فارس: بخش کشاورزی در مجموعه شیلات چه عملکردی داشته است؟
*رشد 68 درصدی تولیدات شیلات در 8 سال گذشته

خلیلیان: شیلات پیشرفت مناسبی داشته، به طوری که میزان تولید از 500 هزار تن در سال 83 به 840 هزار تن در سال 91 شامل صید و صیادی و پرورش ماهی رسیده است.
عملکرد تولید شیلات حدود 68 درصد در 8 سال اخیر افزایش داشته است.

فارس:  درباره عملکرد بخش باغبانی نیز توضیح دهید.

خلیلیان: در باغبانی میزان تولیدات از 13 میلیون تن در سال 83 به 18 میلیون و 400 هزار تن در سال 91 رسید که حدود 40 درصد افزایش نشان می‌دهد.

فارس: در بخش تحقیقات چه کارهایی انجام شد.

خلیلیان: در این بخش کارهای بسیار خوبی انجام شد مثلا در سال 84 طرح‌های تحقیقاتی 6 هزار و 900 طرح بود و در سال 91 به 9 هزار و 400 طرح افزایش یافته است.
فارس: به چه میزان ارقام اصلاح شده و فن‌اوری کشت بافت مانند مینی تیوبرها وارد مزارع شده است.

خلیلیان: یکی از کارهایی که انجام شده است جلسات مشترکی بین بخش اجرا و تحقیقات برگزار می‌شود و مؤسسات تحقیقاتی را به معاونت‌های اجرایی وصل کردیم و این باعث شد که بخش‌های تحقیقاتی از طریق بخش اجرا و ترویج بتوانند حلقه‌های مفقوده را برطرف کنند و این اتصال برقرار شود و خلاء‌های گذشته حیران شود، البته هنوز کار بیشتری هم نیاز دارد.
*فارس: اگر اقدامات دیگری نیز انجام شده است بفرمایید؟

خلیلیان: تهیه اطلس پوشش گیاهی کشور، تهیه نقشه اکوسیستمهای گیاهی، تهیه نقشه عناصر غذایی خاک اشاره کرد که در دولت دهم انجام شده است.
 تاکنون نقشه عناصر غذایی خاک 40 درصد دشتهای کشور انجام شده است.
از سوی دیگر تمام بسته‌های اجرایی بخش کشاورزی برای تمام زیر بخش‌ها و در تمام استانها تدوین شده است که در چارچوب برنامه در هر کدام از زیر بخش‌ها و در هر کدام از استانها مشخص است که چه کاری باید انجام شود و کاملا در یک راهبرد مشخص بلند مدت بخش را به جلو می‌بریم.

یکی از اقدامات دیگر که در هدفمند‌سازی یارانه‌ها اساسی بود، این است که 7 هزار و 450 واحد مرغداری و دامداری در کشور بازسازی و مجهز به فنآوریهای پیشرفته شد که تکنولوژی برخی از آنها مربوط به سه تا 4 دهه گذشته بود. ضمن اینکه بسیاری از واحدها مانند گلخانه‌، دامداری و مرغداریها سوختشان تغییر یافت.
یکی دیگر از اقدامات تشکیل صنفی کارهای کشاورزی و منابع طبیعی بود که در سطح ملی و استان تشکیل شد، با این اقدام صنوف کشاورزی شناسایی و شناسنامه‌دار می‌شوند.
برای اولین بار صادرات خاویار پرورشی با توجه به محدودیت‌های استحصال خاویار از دریای خزر، به کشورهای دیگر انجام شد.

فارس: چقدر خاویار پرورشی صادر شد؟

خلیلیان: تاکنون 200 تن خاویار پرورشی به کشورهای دیگر صادر شده است.

فارس: صادرات محصولات کشاورزی چگونه بود؟

خلیلیان: میزان صادرات محصولات کشاورزی در سال 83 یک میلیارد و 400 میلیون دلار بود، اما در سال 91 به 6 میلیارد و 200 میلیون دلار رسید که 4.4 برابر افزایش داشت. یکی از نگرانی‌های کشور طی سالهای گذشته واردات میوه بود که چندین بار هم از سوی مسئولان تذکر دادند اما واردات میوه در سال 91 به خوبی کنترل شد و در برخی انواع میوه‌ها به دلیل اینکه علاوه بر تولید مناسب صادرکننده نیز هستیم، واردات را به صفر رساندیم و این عملکرد در دولت‌های گذشته نبود.
تراز بازرگانی صادرات و واردات انواع میوه در سال 85 مثبت یک میلیارد و 350 میلیون دلار بود که این رقم در سال 91 به بیش از  2 میلیارد دلار رسیده است.
فارس: عیسی کلانتری وزیر کشاورزی دولت‌های اصلاحات و سازندگی معتقد است که امکان صادرات در بخش کشاورزی وجود ندارد، آیا با این نظر موافقید؟

خلیلیان: همین عدد و ارقام نشان می‌دهد ظرفیت صادراتی خوبی وجود دارد و اکنون صادرات به دهها کشور انجام می‌گیرد.

فارس: آیا تحریم‌ها خللی در روند صادرات ایجاد کرده است؟

خلیلیان: تأثیر خاصی که بتواند جلوی صادرات را بگیرد، نداشته است.

فارس: میزان صادرات را از نظر وزنی نیز بفرمایید؟

خلیلیان: حجم واردات از نظر وزنی تنها برای تولید داخل مهم است و به همین منظور سعی کردیم تعرفه‌ها را به صورت فصلی و مقداری تعیین کنیم، تا واردات در خارج از فصل برداشت انجام شود.

فارس: چه میزان از صادرات محصولات کشاورزی به صورت خام و فرآوری شده بود؟

خلیلیان: یک چهارم از مجموع صادرات بخش کشاورزی به صورت فرآوری شده و دوم سوم به صورت خام بود.

فارس: در زمینه اشتغال در بخش کشاورزی چه عملکردی داشتید؟

خلیلیان: سال 91 میزان 287 هزار شغل جدید در بخش کشاورزی ایجاد شد که نسبت به سال 89 به میزان 90 درصد رشد داشته است این رشد به دلیل اعتبار ویژه‌ای بود که در سال 90 برای آب و خاک از محل ماده 10 و  12 علاوه بر بودجه جاری و نیز در سال 91 تسهیلات بانکی معادل 9 هزار میلیارد تومان بود که در اختیار بخش کشاورزی قرار گرفت که صرف توسعه سرمایه‌گذاری و تأمین نقدینگی شد.
به کمک این اعتبارات واحدهای جدید به بهره‌برداری رسید و واحدهای قبلی نیز حفظ شد. 6 هزار میلیارد تومان با نرخ کارمزد 7 درصد برای طرح‌های کوچک و 3 هزار میلیارد تومان با نرخ کارمزد 13 درصد برای طرح‌های بزرگ اختصاص یافت. نرخ افزایش سرمایه‌گذاری برای اولین بار در بخش کشاورزی نسبت به سالهای قبل رشد خوبی یافت، مجموع این اقدامات سبب شد تا در تولید و اشتغال جهش خوبی داشته باشیم. بخش عمده این تسهیلات امسال در سال حماسه اقتصادی به بهره‌برداری می‌رسد.

فارس: به عملکرد خودتان چه امتیازی می‌دهید؟

خلیلیان: سخت‌گیر هستم، عدد 16 و 17 را به خودم می‌دهم.

فارس: کسر 3 امتیاز به خاطر چیست؟

خلیلیان: اول به دلیل سخت‌گیری خودم است و دوم برخی اقداماتی که می‌توانست با هماهنگی سایر دستگاه‌ها انجام شود، اما نشد، مانند قیمت تضمینی گندم که اگر از همان ابتدا قیمت مناسب‌تری تنظیم می‌شد، نیاز به این حجم واردات و مصرف گندم در مرغداری‌ها نمی‌شد. در برخی پروژه‌ها می‌توانستیم عملکرد بهتری داشته باشیم که محدودیت بودجه‌ای مانع از اجرای آن شد مانند توسعه جنگل، مرتع‌داری، بیابان‌زدایی و ... که اگر اعتبار مناسبی داشتیم بهتر از اینها عمل می‌کردیم.
انتهای پیام/ب
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها