امروز : یکشنبه ۲ مهر ۱۳۹۶ - 2017 September 23
۰۱:۴۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 30156
تاریخ انتشار: ۹ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۰:۳۱
تعداد بازدید: 29
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، این مرکز در اظهارنظر کارشناسی خود ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، این مرکز در اظهارنظر کارشناسی خود درباره «لایحه الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به پیمان مودت و همکاری در جنوب شرقی آسیا» اعلام کرد: اتحادیه ملل جنوب شرق آسیا معروف به آسه آن (ASEAN) است.

این اتحادیه با صدور اعلامیه بانکوک توسط کشورهای مالزی، اندونزی، فیلیپین، سنگاپور و تایلند در تاریخ 8 آگوست 1967 ایجاد شد.

هدف از تأسیس این سازمان، تسریع در رشد و توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی منطقه جنوب شرقی آسیا بوده است و بر این اساس، زمینه‌های همکاری کشورهای عضو بسیار متنوع است و شامل امور صنعتی، تجاری، سرمایه‌گذاری‌، امور مالی و بانکداری، کشاورزی، انرژی، آموزش و فناوری، امور فرهنگی و توسعه اجتماعی، جهانگردی، حمل‌ و نقل و ارتباطات می‌شود.

این نهاد در حال حاضر دارای 10 عضو است و یکی از قدرتمندترین مناطق تجاری در جهان محسوب می‌شود.

ارزیابی لایحه و پیشنهادها

1. ذیل ماده (3) عبارت اشتباه «طرف‌ها عالی متعاهد» به‌ کار رفته است که لازم است در متن نهایی تصحیح و به‌ صورت «طرف‌های عالی متعاهد» نگاشته شود.

2. هر چند که اجرای ماده (15) در زمینه حل ‌و فصل اختلافات بین‌المللی تنها متضمن صدور توصیه‌نامه از سوی شورای عالی پیمان در این خصوص است، اما به ‌منظور پرهیز از بروز هرگونه ادعای احتمالی که برای کشورمان در آینده الزاماتی را ممکن است در بر داشته باشد بهتر آن است، اجرای این ماده در خصوص دولت جمهوری اسلامی ایران منوط به رعایت اصل یکصد و سی‌ و نهم قانون اساسی شود. بر همین اساس پیشنهاد می‌شود به ماده واحده الحاق، تبصره‌ای با لحاظ همین شرط اضافه شود.

3. در ابتدای ماده (14) عبارت اشتباه «فرآینده‌های منطقه‌ای» به ‌کار رفته است که ‌باید با «فرآیندهای منطقه‌ای» جایگزین شود.

نتیجه‌گیری

با عنایت به مزایای تجاری و سیاسی الحاق ایران به این پیمان و منوط به ذکر شرط مرتبط با اصل یکصد و سی‌ و نهم قانون اساسی در خصوص مفاد ماده (15) پیمان و در صورت اضافه شدن تبصره‌ای با لحاظ همین شرط به ماده واحده الحاق، پیوستن جمهوری اسلامی ایران به پیمان مودت و همکاری در جنوب شرق آسیا پیشنهاد می‌شود.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها