امروز : جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 20
۱۶:۲۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 3017
تاریخ انتشار: ۵ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۳۵
تعداد بازدید: 175
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، عزت‌الله ضرغامی در نشست «نقد سیاست‌های سازمان صدا و سیما» که روز گذشته سه‌شنبه سوم ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، عزت‌الله ضرغامی در نشست «نقد سیاست‌های سازمان صدا و سیما» که روز گذشته سه‌شنبه سوم اردیبهشت‌ماه در سالن ابن خلدون دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران برگزار شد پس از شنیدن سخنرانی تشکل‌های دانشجویی و همچنین نظرات و پرسش‌های دانشجویان به تشریح مواضع صداوسیما در خصوص برخی ابهامات پرداخت.

ضرغامی در ابتدای سخنان خود گفت: نقش ارتباطات درحوزه سخت و نرم رسانه‌ای بسیار حائز اهمیت است؛ اما گاهی اوقات حوزه نبرد سخت فراموش می‌شود.

رئیس سازمان صدا و سیما با بیان اینکه در داخل ایران جنگ سخت هم در جنگ رسانه‌ای اهمیت بسیاری دارد افزود: سیگنال‌رسانی کشور ایران کاملا از طریق ماهواره‌ها انجام می‌شود و اگر ماهواره‌ها قطع شوند شبکه‌های ما نیز تا حدودی زیادی تحت تاثیر قرار می‌گیرند.

وی با رد اینکه اکثر مردم کشور ماهواره نگاه می‌کنند، گفت: این‌طور نیست که اگر کسی ماهواره داشت، 100 درصد شبکه‌های ماهواره‌یی را می‌بیند. نظرسنجی ما از مخاطبان نشان می‌دهد که 95 درصد از مردم، تلویزیون جمهوری اسلامی ایران را تماشا می‌کنند.

ضرغامی افزود: 82 درصد از مردم کشورمان اخبار خود را از طریق صدا و سیما پیگیری می‌کنند و حدود 30 درصد از مردم نیز از شبکه‌های ماهواره‌یی پیگیر اخبار هستند.

وی با اشاره به تحریم صداوسیمای ایران که توسط آمریکا و با امضای شخص اوباما انجام شده است اظهار کرد: علی‌رغم اینکه 17 بار شبکه‌های ایران را بدون هرگونه منطق قانونی قطع کرده‌اند و علی‌رغم همه فشارهای همه جانبه، آنها موفق به قطع 3 شبکه پرس‌تی‌وی، هیسپان‌تی‌وی و العالم نشدند.

ضرغامی دلایل موفقیت این شبکه‌ها و به خصوص شبکه العالم در دنیای رسانه‌ای را سرعت ویژه آنها در انتقال اخبار به طور مستقیم و سریع از مبدا خبر اعلام کرد.

رئیس رسانه ملی همچنین تاکید کرد: صداوسیما در قبال ارسال پارازیت هیچ مسؤولیتی ندارد و در واقع پارازیت هیچ ربطی به صدا و سیما ندارد و ماهواره‌های صدا و سیما فقط یک ابزار دریافت و ارسال شبکه‌ها هستند.

وی هم‌چنین در خصوص درباره تاثیر منفی این سیگنال‌ها روی سلامتی و اینکه منجر به عقیم شدن افراد  جامعه می‌شود، خاطرنشان کرد: هیچ نهاد پزشکی این مساله را تایید نکرده است. اگر ارسال و دریافت سیگنال‌ها باعث عقیم شدن مردم شود در این صورت همه‌ مدیران صدا و سیما باید عقیم باشند؛ به جهت این‌که در این سازمان حضور دارند و قدرت آنها 10 برابر بیشتر است.

براساس این گزارش، ضرغامی در ادامه این نشست در پاسخ به سوالی درباره علت پخش تکراری برنامه‌ها در صداوسیما گفت:‌پخش سریال‌های تکراری یک مسئله بسیار عادی در رسانه‌ها محسوب می‌شود. علاوه بر اینکه ما درباره فیلم‌های سینمایی و سریال‌ها در نظرسنجی‌ها  به این نتیجه رسیده‌ایم که مخاطب فیلم‌ها 10 درصد افراد جامعه هستند و سریال‌های تلویزیونی بین 35 تا 40 درصد مخاطب دارند. همچنین تجربه نشان داده است که تکرار نمایش سریال‌ها مخاطبان زیادی را به خود جلب کرده است.

وی با اشاره به پخش برنامه‌های مختلف در قالب‌های فانتزی که مورد پسند بسیاری قرار نمی‌گیرد و در این نشست هم مورد اعتراض قرار گرفته بود گفت: اگر برنامه‌ای برای قشر کودک ساخته می‌شود و دارای حالات فانتزی است برای آن قشر و مخاطب خاص تولید شده و اشکال ما در این این است که مخاطبان ما برنامه‌های خاص خود را مشاهده نمی‌کنند.

رئیس سازمان صدا و سیما ادامه داد: رسانه ملی با توجه به سلایق مخاطبان برنامه‌های خود را تولید می‌کند و ما به گونه‌ای حرکت می‌کنیم تا بتوانیم به همه نقاط و سلایق مردم نزدیک‌تر شویم و خط تقابل رسانه‌ای ما باید به گونه‌ای رسم شود که رضایت همه مخاطبان را داشته باشیم.

وی در خصوص برنامه‌های مذهبی صداوسیما که در سوالی ادعا شده بود مخاطبان زیادی ندارد توضیح داد: برنامه‌های مذهبی ما از برنامه‌های دیگر بیش از 20 درصد بیشتر مخاطب به خود جلب کرده است و ما در پخش سخنرانی، روضه و مداحی‌ها براساس نیاز جامعه تصمیم‌گیری می‌کنیم.

ضرغامی خاطرنشان کرد: یکی از سیاست‌های کلی صدا و سیما برقراری آرامش در حوزه اقتصاد و سیاست است و مثلا اگر در مراسمی رئیس دو قوه با هم مجادله کردند هیچ لزومی در پخش آن از طریق رسانه ملی وجود ندارد.

رئیس رسانه ملی با بیان اینکه صداوسیما تریبون نظام است و از آن دفاع می‌کند، اظهار کرد: قانون اساسی میثاق ماست و ما براساس سیاست هایی که در مجلس ششم درباره صداوسیما تصویب شد و همین‌طور  فرمایشات رهبر کبیر انقلاب اسلامی امام خمینی(ره) حرکت می‌کنیم.

وی ادامه داد: تمرکز صدا و سیما را اصلاح‌طلبان اصلاح کردند و این اصلاح درست بوده است.

ضرغامی افزود: جمهوری اسلامی ایران امروزه به جایی رسیده است که هیچ مشکلی در دنیا بدون نظر این کشور حل نمی‌شود و ایران در دنیای امروز یک قدرت محسوب می‌شود.

وی با اشاره به  اینکه جنگ رسانه‌ای نابرابری در دنیا وجود دارد بیان کرد: باید یک حاکمیت دقیق و درست رسانه‌ای در جامعه ما حکمفرما باشد تا بتواند این جریان را هدایت کند.

رئیس سازمان صدا و سیما با اشاره به ماجراهای انتخابات سال 88 عنوان کرد: در انتخابات دهم ریاست جمهوری با 40 میلیون رای بی‌سابقه‌ترین انتخابات را پشت سر گذاشتیم. در اعلام نتایج آن مقام معظم رهبری بالاترین همراهی را داشتند و برخلاف رویه معمول؛ اعلام نتایج آراء را هم عقب انداختند تا اطمینان بیشتری به وجود آید، اما پس از بازشماری صندوق‌ها ادعای معترضین ثابت نشد.

ضرغامی گفت: در دیداری که بعد از انتخابات با کروبی و موسوی داشتم به آنها اعلام کردم که با بازشماری هم همین آراء درست و صحیح درآمده است و دیگر باید برای جلب رضایت شما چه کار کرد؟ وی ادامه داد: خطاب به موسوی گفتم اگر شما این 13 میلیون رای را حفظ کنید می‌توانید در دوره‌های بعدی موفق باشید اما او قبول نکرد و به مسیرش ادامه داد.

به گفته ضرغامی بسیاری از احزاب و گروه‌های سیاسی ازفضایی آشوبی که در جامعه ایجاد شده بود به دنبال آسیب نظام بودند اما موفق نشدند. رئیس رسانه ملی افزود: در عین حال همیشه گفته‌ام که کمک‌های آقای کروبی در مجلس ششم به صدا و سیما فراموش نشدنی است.

وی با اعلام این خبر که نامزد انتخابات ریاست جمهوری دوره یازدهم نخواهد شد اعلام کرد: رسانه ملی هیچ مشکلی با حضور داوطلبان انتخابات اعم اصلاح‌طلبان در تلویزیون ندارد و اصل اساسی ما فقط قانون اساسی است.

وی بیان داشت: مخاطبان واقعی تلویزیون با اعلام موسسه گالوپ در حدود 85 درصد است؛در گزارش آن موسسه اعلام شده بود که مردم ایران 82 درصد اخبار و اطلاعات خود را از تلویزیون می‌گیرند. وی اعلام کرد نظرسنجی خود صدا و سیما هم نشان می‌دهد که رسانه ملی بیش از 85 درصد مخاطب دارد و همچنین 90 درصد رضایت مخاطبان را به همراه داشته است.

ضرغامی در خصوص وجود پارازیت در سطح جامعه یادآور شد: وجود پارازیت در کشور هیچ ارتباطی به صدا و سیما ندارد. جالب اینجاست که در سفری در یاسوج  به ما اعلام کردند که نصب آنتن‌های تلویزیون باعث عقیم شدن بچه‌ها می‌شود که من به آنها گفتم 10 برابر همین آنتن‌ها در ساختمان صدا و سیما وجود دارد و اگر اینگونه باشد همه مسوولان ما باید عقیم شده باشند و آنها پذیرفتند. علاوه بر اینکه بررسی‌های مسئولان پزشکی در مرحله دریافت و ارسال وجود هیچ گونه مشکلی را تایید نکرد.

رئیس رسانه ملی در بخش دیگری از این نشست چالشی در خصوص پخش فیلم‌های سینمای ایرانی و خارجی خطاب به دانشجویان گفت: تلویزیون ایران مواردی که از لحاظ گفتاری و پوششی و ظاهری مشکل داشته باشد را به هیچ وجه پخش نخواهد کرد. مثلا در فیلم سینمایی «یه حبه قند» رضامیرکریمی هم مواردی که در آن بی‌حجابی بوده است حذف و سانسور شد و این یک چیز طبیعی بود.

وی در خصوص اعتراضات به آنچه سانسور مختارنامه خوانده می‌شود گفت: تنها 10 دقیقه از سریال «مختارنامه» را که مربوط به صحنه شهادت حضرت ابوالفضل بود پالایش کردیم.

ضرغامی در پایان با بیان اینکه نسخه‌ای که مردم از فیلم «یک خانواده محترم» دیدند بسیار مشکل داشت، اما آن نسخه کامل و ویرایش شده نبود خاطرنشان کرد:  این طبیعی است که فیلم‌هایی که در رسانه ملی پخش می‌شود باید از فیلترهایی عبور کند. 

براساس این گزارش، رئیس رسانه ملی در خاتمه حضور خود در دانشگاه تهران در جمع خبرنگاران قرار گرفت و به برخی از پرسش‌های آنان پاسخ داد.

ضرغامی در پاسخ به سوالی در خصوص تذکر به وی در باره دیدار با برخی از کاندیداهای احتمالی ریاست جمهوری گفت: هیچ گونه تذکری از سوی هیچ نهاد نظارتی به رسانه ملی ابلاغ نشده است.ضرغامی در مورد مناظره‌ها جنجالی ترین برنامه انتخاباتی صداوسیما در انتخابات ریاست جمهوری سال قبل هم توضیحاتی داده است.

وی افزود: طبق قانون تبلیغات نامزدهای ریاست جمهوری، صدا و سیما در دو هفته و یا 20 روز منتهی به زمان انتخابات طبق قانون و زیر نظر شورای قانونی انتخابات که توسط وزارت کشور تعیین می‌شود، برنامه ها را عملیاتی خواهد کرد.

ضرغامی  با بیان اینکه قاعدتأ برنامه مناظره باید زنده باشد خاطر نشان کرد: کیفیت مناظره‌ها با توجه به محدودیت زمانی و همچنین تعداد نامزدها باید امکان وقوع پیدا کند که در زمان تأیید نهایی نامزدها، برنامه‌های آینده مناظره‌های ریاست جمهوری اعلام می‌شود.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها