امروز : شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 21
۱۶:۲۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 30170
تاریخ انتشار: ۹ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۰:۳۳
تعداد بازدید: 98
«هادی تقی‌پور» مدیر غرفه سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در بیست و یکمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم، در گفت‌وگو با خبرنگار فعالیت‌های قرآنی ...

«هادی تقی‌پور» مدیر غرفه سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در بیست و یکمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم، در گفت‌وگو با خبرنگار فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، با اشاره به اسنادی که پس از سپری شدن نیمه دوم نمایشگاه قرآن در این غرفه به نمایش درآمده است، گفت: ما در نیمه اول برگزاری نمایشگاه قرآن اسنادی را به نمایش گذاشتیم، اما با توجه به اینکه هدف ما اطلاع‌رسانی و به روزرسانی اطلاعات است، قرار شد با ارائه سند و نسخه‌های جدید خطی کشورمان برخی از فعالیت‌های قرآنی که در دوره‌های گذشته شکل گرفت را به نمایش بگذاریم تا حتی بازدیدکنندگانی که می‌خواهند برای بار دوم از این غرفه بازدید کنند شاهد نسخه‌های جدیدی باشند.

تقی‌پور ادامه داد: اسنادی که اخیراً به معرض نمایش گذاشته شده است، نامه «محمد مشکات» و ارائه پیشنهادهای «آیت‌الله بروجردی» به «دکتر مهران» وزیر فرهنگ وقت درباره آموزش قرآن، هنر و صنعت در مدارس و همچنین پاسخ وزیر فرهنگ به این نامه بود که متعلق به سال 1338 است.

 
وی افزود: یکی از سندهای مهمی که در این غرفه وجود دارد مربوط به اعتراض رسمی کنسولگری انگلیس به وزارت خارجه در خصوص ماه مبارک رمضان به دولت وقت است که در سال 1329 صورت گرفت.

تقی‌پور با اشاره به اسناد دیگر در این غرفه اظهار داشت: سند گزارش تشکیل جمعیت «طرفداران قرآن» در بابل و اساسنامه این جمعیت در سال 1329 که متعلق به وزارت کشور است، در این غرفه وجود دارد. همچنین سند دستور رسیدگی به شکایات اهالی اهواز از مدیر یکی از دبستان‌ها به خاطر مخالفت با تدریس قرآن، شرعیات و فعالیت در ماه مبارک رمضان مربوط به سال 1330 شمسی که اختصاص به وزارت فرهنگ دارد در این نمایشگاه در معرض دید عموم قرار گرفته است.

وی افزود: سند دیگر مربوط به تعیین ساعت کار معلم‌های مدارس در روزهای ماه مبارک رمضان در سال 1307 شمسی است که متعلق به وزارت معارف، اوقاف و صنایع وقت است.

تقی‌پور در خصوص نسخه‌های موجود در این غرفه که از کشورهای دیگر به نمایش گذاشته شده است، تصریح کرد: در غرفه سازمان اسناد کتابخانه ملی نسخه‌های ارزشمندی از کشورهای «اوکراین»، «لهستان»، «اتریش»، «پاکستان»، «قزاقستان» وجود دارد، همچنین تابلوهای نفیسی از کشورهای «گرجستان»، «اسپانیا»، «افریقای جنوبی»، «هند» و «چین» موجود است.


مدیر غرفه سازمان اسناد کتابخانه ملی در نمایشگاه قرآن اظهار امیدواری کرد که مردم با بازدید از این اسناد ارزشمند به اهمیت و جایگاه فعالیت‌های فرهنگی و قرآنی در تاریخ کشورمان پی ببرند و ارزش فعالیت‌های خودجوش قرآنی را در زمان‌هایی که به قرآن توجه کمتری می‌شد، بیشتر بدانند.

تقی‌پور ادامه داد: اگرچه برخی از دولت‌ها چه در دوره پهلوی و چه در دوره‌های گذشته نسبت به فعالیت‌های قرآنی مخالفت‌هایی داشتند، ما می‌بینیم که موجی از فعالیت‌های خودجوش مردم در عرصه‌های قرآنی وجود داشته است که این امر به دلیل عشق و عنایتی است که مردم در خصوص قرآن و اهل‌بیت(ع) داشته‌اند.

وی با اشاره به نامه «برناد لوئیس» یکی از استراتژیست‌های غربی به پاپ در سال گذشته خاطرنشان کرد: «برناد لوئیس»در خصوص اسلام و فرایند رو به رشد مسلمانان که ناشی از اسلام و اهل‌بیت(ع) است، به پاپ هشدار داد و اظهار داشت که در سال 2014 باید منتظر انقلاب اسلامی فرانسه در اروپا باشیم که این امر نشان‌دهنده نفوذ فعالیت‌های فرهنگی و نور قرآن در جوامع مختلف است.

تقی‌پور، نمایشگاه بین‌المللی قرآن ایران را نگینی درخشان در بین نمایشگاه‌های قرآنی جهان دانست و اظهار امیدواری کرد که به برکت قرآن، شاهد روزی باشیم که ملجأ و مأوای تمامی کشورهای اسلامی قرآن باشد.

وی با بیان اینکه برگزاری نمایشگاه قرآن تأثیر بسیاری در نهادینه کردن فرهنگ قرآنی در کشور خواهد داشت، از مسئولان برپایی نمایشگاه قرآن در بهار قرآن تقدیر کرد و گفت: امروز جامعه ما بیش از هر چیزی نیاز به ترویج فعالیت‌های قرآنی و فرهنگ قرآنی دارد و اگر فرهنگ قرآنی نه تنها در جامعه نهادینه شود، جهانی سراسر صلح و نشاط و عاری از جنگ خواهیم داشت.

انتهای پیام/م.خ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها