امروز : دوشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 22
۰۳:۵۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 30174
تاریخ انتشار: ۹ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۳۰
تعداد بازدید: 69
محسن سلطان‏محمدی امروز در گفت‏وگو با خبرنگار فارس در شرق استان تهران افزود: در این طرح، افراد در سطوح مختلف تحصیلاتی به شرط عضویت در کتابخانه‌های ...

محسن سلطان‏محمدی امروز در گفت‏وگو با خبرنگار فارس در شرق استان تهران افزود: در این طرح، افراد در سطوح مختلف تحصیلاتی به شرط عضویت در کتابخانه‌های عمومی، می‏‏توانند کتاب مورد نظر خود را که در کتابخانه‏‌های عمومی نیافته‌‏اند، تقاضا کنند.

وی ادامه داد: این درخواست از طریق سیستم شبکه‌‏ای به نهاد کتابخانه‏های عمومی کشور ارسال می‏شود و بعد از یک بازه زمانی خاص، به کتابخانه مورد درخواست ارسال شده و در ابتدا در اختیار درخواست‏کننده و بعد هم در اختیار کتابخانه قرار می‏گیرد.

رئیس اداره کتابخانه‏های عمومی شهرستان دماوند در خصوص افزایش تعداد اعضای کتابخانه‏ها تصریح کرد: از طریق راهکارهایی مثل پیامک و تبلیغات محلی و میدانی و تبلیغات از طریق ادارات دیگر مثل آموزش و پرورش، تلاش می‏کنیم تا روز به روز بر تعداد اعضای خود، افزوده و سرانه مطالعه شهرستان را بالا ببریم.

سلطان‏محمدی با اشاره به طرح‏های مشترک اجرایی با برخی از نهاد‏هایی که فعالیت فرهنگی دارند، مثل بهزیستی، کمیته امداد امام خمینی، بهداشت و درمان و آموزش پرورش در راستای افزایش سرانه مطالعه افزود: ایستگاه مطالعه مفید شهرستان دماوند به استعداد 15 هزار نسخه کتاب و یک قفسه ویژه به زودی در ایستگاه بیمارستان سوم شعبان مستقر خواهد شد.

وی در ادامه به طرح پیک مهر اشاره کرد و گفت: حدود 5 هزار نسخه کتاب مسافر و کتاب کوچک در قالب طرح پیک مهر در قفسه‏های ویژه و در اماکن مناسب مثل خانه‏های بهداشت شهرستان، بقعه امامزاده هاشم، ندامتگاه‏ها و ... مستقر شده است.

رئیس اداره کتابخانه‏های عمومی شهرستان دماوند افزود: این طرح در سال 91 و چهار ماه اول سال 92 اجرا شد و اخیرا هم کسانی که در مسابقات کتابخوانی این طرح شرکت کرده‏ بودند، جوایز خود را دریافت کردند.

سلطان‏محمدی در ادامه به‏روزرسانی منابع کتابخانه‏های عمومی را بسته به درجه کتابخانه دانست و تصریح کرد: همه کتابخانه‏ها؛ ماهانه هم از نظر کتاب و هم در حوزه نشریه و مجلات سهمیه خاصی دارند که آن را دریافت می‏کنند و در سیستم امانات قرار می‏دهند.

وی استفاده از توان و ظرفیت خیران و اهداکنندگان کتاب را یکی دیگر از راه‏های به‏روزرسانی منابع معرفی کرد و افزود: نذرهای فرهنگی و وقف کتاب، قدمی خیر است که با نیت ارتقای فرهنگی جامعه برداشته می‏شود و کمک شایانی به به‏روزرسانی کتابخانه‏ها می‏کند.

رئیس اداره کتابخانه‏های عمومی شهرستان دماوند همچنین به اهدای کتاب از طریق سازمان‏ها و نهادهای مختلف فعال در این شهرستان در ایام ویژه سال به خصوص هفته کتاب و نمایشگاه‏های کتاب اشاره کرد و گفت: شورای شهر آبسرد و شهرداری کیلان در هفته کتاب اقدام به خرید کتاب برای کتابخانه‏های عمومی خود کردند.

سلطان‏محمدی با بیان اینکه این فعالیت‏ها تأثیر زیادی در تأمین منابع مورد نیاز کتابخانه‏ها دارد، خاطرنشان کرد: چون این کتاب‏ها با مشورت اعضا یا مسئولان تهیه و اهدا می‏شوند، خیلی از مواقع نیازسنجی شده و کاربردی است.
انتهای پیام/2568/ط30
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها