امروز : دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 28
۰۶:۵۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 30225
تاریخ انتشار: ۹ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۳۳
تعداد بازدید: 72
حجت‌الاسلام ابوطالب خدمتی در گفت‌وگو با خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس درباره محتوای این اثر توضیح داد: در این ...

حجت‌الاسلام ابوطالب خدمتی در گفت‌وگو با خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس درباره محتوای این اثر توضیح داد: در این کتاب به شناخت زمینه‌ها و عوامل تأثیرگذار بر منابع دینی در دو محور پرداخته شده است؛ نخست عوامل ساختاری که موجب فساد در جامعه می‌شوند و دوم عوامل فرهنگی که در این زمینه تأثیرگذارند.

وی در ادامه افزود: در هر یک از بخش‌های ساختاری و فرهنگی جامعه، منابع اصلی دینی شناسایی و راهکارهای رفع و حل مشکلات تحلیل شده است.

حجت‌الاسلام خدمتی با تأکید بر اینکه نهج‌البلاغه یکی از مهترین منابع دینی مورد استفاده در زمینه رفع مشکلات و ناهنجاری‌های مدیریتی و اداری در جامعه است، افزود: سخنان امیرالمؤمنین منحصر در نهج‌البلاغه نیست و برای نگارش این اثر نیز صرفا به نهج‌البلاغه اکتفا نشده است، بیش از 50 تا 60 منبع برای استناد در این کتاب مورد توجه قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه بسیاری از نامه‌های حضرت امیر(ع) در نهج‌البلاغه صبغه مدیریتی دارد، افزود: نکات ناب مدیریتی را از بسیاری نامه‌های امیر (ع) می‌توان بهره‌برداری کرد. در کتاب مستدرک نهج‌البلاغه نیز بسیاری از نامه‌ها و خطبه‌های حضرت امیر(ع) که در نهج‌البلاغه نیامده است، بیان شده که این اثر نیز منبع مناسبی برای استفاده در این کتاب بود.

وی درباره نحوه استخراج و جمع‌آوری منابع از سوی سید رضی در نهج‌البلاغه گفت: بسیاری از نامه‌ها در نهج‌البلاغه نیامده یا بخشی از آنها تقطیع شده است، چرا که این روال کار سید رضی بوده و تنها گوشه‌ای از برخی نامه‌ها را اشاره کرده‌اند به طور مثال در نامه 53 که کاملاً مباحث مدیریتی بیان شده، کامل در نهج‌البلاغه بدان پرداخته نشده است.

این عضو هیأت علمی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه با اشاره به اینکه پیش‌تر اثری در زمینه فساد اداری با تکیه بر منابع دینی مشاهده نکرده است، افزود: امیدوارم این کتاب بتواند در نظام سیاسی و فرهنگ سیاسی تأثیرگذار باشد و مورد توجه مسؤلان قرار گیرد.
انتهای پیام/ک
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها