امروز : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
۲۱:۲۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 3024
تاریخ انتشار: ۵ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۳۵
تعداد بازدید: 154
به گزارش خبرنگار تئاتر فارس، نشست رونمایی از پروانه‌های فعالیت گروه‌های نمایشی شهرستان‌های کشور و رونمایی از پوستر اردیبهشت تئاتر ایران با حضور جمعی ...

به گزارش خبرنگار تئاتر فارس، نشست رونمایی از پروانه‌های فعالیت گروه‌های نمایشی شهرستان‌های کشور و رونمایی از پوستر اردیبهشت تئاتر ایران با حضور جمعی از هنرمندان و مسئولان مرکز هنرهای نمایشی در سالن کنفرانس تئاتر شهر برگزار شد.

حمید شاه‌آبادی معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد در این نشست گفت: در ماه‌های پایانی دولت دهم هستیم و باید همچنان به مأموریت‌هایمان ادامه دهیم در حوزه تئاتر و برای اهالی آن دلمان می‌خواهد کارهایی را در شأن این هنر فاخر انجام دهیم و آنچه امروز به آن دست پیدا کرده‌ایم با مشقت‌ها و زحمات خود هنرمندان بوده است.

شاه‌آبادی با بیان اینکه اگر هر موضوعی در یک کشور محور قرار گیرد می‌‌توان به آن دست یافت گفت: بحث تقلید در حوزه تئاتر بخشی از آن را تشکیل می‌دهد اما منظورم این است که در عرصه فرهنگی کشور ما برای کسانی که خلق آثار هنری می‌کنند بخشی از تقلید مضر است.

وی ادامه داد: به گروه‌هایی که موفق به اخذ پروانه نمایش دائمی شده‌اند می‌گویم در خلق آثار هنری داشته‌های فرهنگی خود را بکارگیرند.

وی در ادامه تصریح کرد: واژه دومی که به آن می‌پردازم گروه است، گروه‌گرایی اگر هر جای دیگری بد باشد در تئاتر خوب است زیرا قوام یک حرکت تئاتری به گروه بستگی دارد.

معاون امور هنری در خصوص طرح استقرار گروه‌های نمایشی بیان داشت: این طرح فرصت مناسبی برای استفاده از ظرفیت‌ها و داشته‌های موجود است ما هیچ مرزبندی را بین تهران و شهرستان‌ها قائل نشدیم تا این دو به تعادل برسند دو سال پیش پروانه موقت نمایش به 450 گروه در همین تئاتر شهر داده شد و امروز افتان و خیزان به اینجا رسیده‌ایم.

در ادامه این نشست داریوش ارجمند هنرمند پیشکسوت تئاتر، سینما و تلویزیون اظهار داشت: من تئاتر را از بعد از دوران دبیرستان و در شهرستان آغاز کردم این امتیازاتی که به واسطه طرح استقرار گروه‌های نمایشی اهالی تئاتر شهرستان‌ها به دست می‌آورند باید قدرش را بدانند و به بهترین نحو از آن استفاده کنند زیرا زمانی که ما در شهرستان به فعالیت تئاتری می‌پرداختم هیچ‌گونه امکاناتی را نداشتیم.

وی افزود: در آن زمان همواره با نداشته‌ها و سلیقه‌ها سر ستیز داشتیم چون به نظر می‌رسید توجهی به ما و تئاتر نبود اما ما خودمان خود را ثابت کردیم خیلی سختی کشیدیم تا بگوییم هنر نمایش خود به تنهایی علم، هنر، زندگی و معنویت است.

وی تصریح کرد: امیدوارم کسانی که از این امکانات بهره‌مند می‌شوند قدرش را بدانند و تنبل نشوند زیرا آنها تازه کارشان شروع شده است.

ارجمند با بیان اینکه افکار ناب همیشه از شهرستان‌ها بیرون آمده است گفت: روزگاری نگاه تئاتر در تهران به غرب و شرق عالم بود اما ما در شهرستان‌ها نگاهمان به فرهنگ کشورمان بود.

وی افزود: تئاتر تنها هنری است که تمام اجزای آن مربوط به انسان است.

این بازیگر پیشکسوت تئاتر، سینما و تلویزیون خاطرنشان کرد: با کلمه تولید مخالفم و دوست ندارم آفرینش هنری هنرمندان به عنوان تولید بیان شود زیرا آنها با آفرینش اثر خود چیزی را به فرهنگ و تمدن ما اضافه می‌کنند.

بار دیگر می‌گویم امید به آینده تئاتر کشور شهرستانی‌ها هستند و بزرگان تئاتر ما از آنجا استخراج می‌شود.

قادر آشنا مدیرکل استان‌های نمایشی در ادامه این مراسم با بیان اینکه اردیبهشت تئاتر تهران برنامه‌ای برای تقدیر از زحمتکشان عرصه نمایش در یک سال است گفت: جشن اردیبهشت تئاتر ایران بهانه‌ای است برای تقدیر از گروه ها، کارگردانان، بازیگران و اهالی رسانه که توانستند طی یک سال گذشته آثار مناسبی را خلق کنند.

همچنین در کنار این جشن کارگاه‌های آموزشی را تأسیس کردیم تا بتوانیم از توان اساتید تئاتری استفاده به عمل آوریم.

وی ادامه داد: موضوع طرح استقرار گروه‌های نمایشی است و با توجه به  تجربه‌ای که در حوزه مدیریت داشته‌ام از زمان ورودم به مرکز هنرهای نمایشی توجه به شهرستان‌ها را به صورت جد مورد پیگیری و ادامه قرار دادم.

آشنا تصریح کرد: طرح استقرار  گروه‌های نمایشی از سوی معاون امور هنری مطرح شده بود و استقبال گروه‌ها باعث شد تا این کار را ما ادامه بدهیم همچنین در ادامه این طرح را مورد بررسی قرار دادیم و اساسنامه آن را اصلاح کردیم که در نهایت به طرحی جامع و کامل رسیدیم به این ترتیب از این پس به گروه‌ها پروانه‌های یک، دو و سه سال داده می‌شود.

رئیس مرکز هنرهای نمایشی خاطرنشان کرد: انشاء‌الله اردیبهشت تئاتر از کرمانشاه و با افتتاح تئاتر شهر این شهر آغاز شده و اختتامیه آن در عسلویه برگزار می‌شود.

در ادامه این نشست پوسترهای جشن اردیبهشت تئاتر ایران و پروانه فعالیت‌ گروه‌های نمایشی شهرستان های کشور رونمایی شد.

در این مراسم هنرمندانی همچون داریوش ارجمند، انوشیروان ارجمند، اسماعیل خلج، آرش دادگر، سیاوش طهمورث و ... حضور داشتند همچنین رؤسای انجمن‌های نمایشی استان‌های کشور از جمله حاضرین این مراسم بودند.

به گزارش فارس در پایان این مراسم به گروه‌های نمایشی شهرستان ها پروانه‌های یک، دو و سه ساله (درجه الف، ب، ج) نمایشی اعطا شد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها