امروز : پنجشنبه ۲ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 22
۱۱:۴۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 30294
تاریخ انتشار: ۹ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۳۲
تعداد بازدید: 68
به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از شبکه خبری «فرانس 24»، درحالیکه دادگاه نظامی آمریکا، «برادلی مانینگ» افشاگر بیش از 700 هزار سند محرمانه نظامی این ...

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از شبکه خبری «فرانس 24»، درحالیکه دادگاه نظامی آمریکا، «برادلی مانینگ» افشاگر بیش از 700 هزار سند محرمانه نظامی این کشور به ویکی لیکس را به جرم بزرگ ترین افشاگری تاریخ آمریکا محکوم کرد و این نظامی با حبسی بیش از صد سال روبرو خواهد شد، «جولیان آسانژ» موسس پایگاه «ویکی لیکس» روز گذشته (سه شنبه) در واکنش به صدور این حکم، دولت «باراک اوباما» رئیس جمهور آمریکا را به «افراط گرایی در امنیت ملی» متهم کرد.

آسانژ، ضمن اینکه مانینگ را «مهم‌ترین منبع روزنامه نگاری در جهان» توصیف کرد، با اشاره به اینکه محاکمه عادلانه ای برای مانینگ برگزار نشده است، خواستار لغو حکم صادر شده علیه وی شد.

* آسانژ: محاکمه مانینگ هیچ گاه عادلانه نبوده است

موسس سایت افشاگر ویکی لیکس از سفارت اکوادور در لندن اعلام کرد که: دولت برادلی مانینگ را در قفس نگه داشته و او را برهنه و منزوی کرده است تا اراده و روحیه او را تباه کند و این اقدامی است که توسط گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور شکنجه، محکوم شده است؛ این هیچ گاه یک محاکمه عادلانه نبوده است.

آسانژ با اشاره به اینکه تیم های حقوقی ویکی لیکس و مانینگ تا زمان لغو حکم صادر شده روز گذشته دادگاه نظامی آمریکا، آرام نخواهند نشست، گفت: این (حکم) نمونه ای از افراط گرایی (دولت) در امور امنیت ملی است؛ این یک قضاوت کوته بینانه است که نمی توان آن را تحمل کرد و باید لغو شود.

موسس ویکی لیکس که بیش از یک سال است در سفارت اکوادور در لندن پناهنده است، بدون تائید و یا رد اینکه مانینگ، اطلاعات محرمانه آمریکا را در اختیار ویکی لیکس قرار داده است یا خیر، همواره از واژه «ادعا» در سخنانش درباره این افشاگری ها استفاده کرده است؛ بر اساس اعلام آسانژ، ویکی لیکس هیچ گاه منابع خبری خود را افشا نکرده و همواره از آنها حفاظت می کند.

در ادامه این خبر آمده است که محکومیت مانینگ به 5 فقره جاسوسی و 14 اتهام دیگر، یک خطر بالقوه برای آسانژ محسوب می شود زیرا شدت سخت گیری های صورت گرفته در قضاوت که حبسی بیش از 136 سال را ممکن است برای مانینگ رقم بزند، احتمالا منجر می شود که سایر افشاگران آتی از ادامه فعالیت خود عقب نشینی کنند و این در حالیست که افشاگران، عامل حیاتی فعالیت سازمان افشاگر ویکی لیکس محسوب می شوند.

آسانژ حکم روز گذشته دادگاه نظامی آمریکا علیه مانینگ را یک «رویه قضایی خطرناک» توصیف کرد و گفت که افشاگری های مورد ادعا، جرایم جنگی را بر ملا کرده و موجب اصلاحات دموکراتیک گشته اند.

موسس ویکی لیکس اعلام کرده است که در سال 2008 میلادی، باراک اوباما کاندیدای ریاست جمهوری آمریکا از خط مشی افشاگری به عنوان اقدامی شجاعانه و میهن پرستانه حمایت کرد اما با اقدامات خود، به این خط مشی کاملا خیانت کرد.

آسانژ در ستایش اقدامات مانینگ، رفتار این نظامی آمریکایی را الگویی توصیف کرد که باید توسط سایر افشاگران مورد پیروی قرار بگیرد؛ آسانژ گفت که اقدامات مانینگ بدون شک قهرمانانه بوده است.

بر اساس این خبر، جلسه صدور حکم مانینگ امروز چهارشنبه برگزار خواهد شد.

این خبر در شرایطی منتشر می شود که مانینگ روز گذشته در 19 فقره از 22 اتهام طرح شده علیه او، مجرم شناخته شد اما از اتهام کمک به دشمن که حبس ابد را برای وی رقم می زد، تبرئه شد.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها