امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۲۲:۴۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 30312
تاریخ انتشار: ۹ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۳۳
تعداد بازدید: 65
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، کتاب «حکمت اسلامی و عالم معاصر» مجموعه مقالات و سخنرانی‌هایی است که در نشست دو روزه «حکمت ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، کتاب «حکمت اسلامی و عالم معاصر» مجموعه مقالات و سخنرانی‌هایی است که در نشست دو روزه «حکمت اسلامی و عالم معاصر» در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار شد.

این نشست در دو محور حکما (علامه ‌طباطبایی، شهید مطهری، آیت‌الله جوادی‌آملی و علامه جعفری) و حکمت اسلامی، مشتمل بر هشت مسأله به این ترتیب برگزار شد؛ حکمت اسلامی معاصر و خداباوری در عصر حاضر، حکمت اسلامی معاصر و چالش‌های اخلاقی، حکمت اسلامی معاصر و مباحث زیست‌محیطی، حکمت اسلامی معاصر و معنای زندگی، حکمت اسلامی معاصر و معرفت‌شناسی، حکمت اسلامی معاصر و تعامل علم و دین، حکمت اسلامی معاصر و حقوق بشر و حکمت اسلامی معاصر و ادیان جدید.

یکی از نکات مهم نشست مذکور، سخنرانی استادان برجسته حوزه و دانشگاه نظیر آیت‌الله سید محمد خامنه‌ای، آیت‌الله احمد بهشتی، آیت‌الله سیدحسن سعادت مصطفوی و رضا داوری‌اردکانی و غلامحسین ابراهیمی دینانی بود که متن سخنرانی و مقاله هر یک از آنها در کتاب حکمت اسلامی و عالم معاصر قابل مطالعه است.

این کتاب از یک مقدمه به قلم غلامحسین خدری عضو هیأت علمی گروه فلسفه، کلام و عرفان اسلامی و چهار بخش سخنرانی‌ها، حکمت اسلامی و عالم معاصر از منظر چهار تن از حکمای اسلامی، حکمت اسلامی و چالش‌های عالم معاصر و حکمت اسلامی و چالش‌های فرهنگی  معاصر تشکیل شده است.

در بخش سخنرانی‌ها، واقعیت‌های وجودی فلسفه اسلامی توسط آیت‌الله سیدمحمد خامنه‌ای؛ مباحثی پیرامون مسائل اثبات وجود خداوند توسط آیت‌‌الله احمد بهشتی؛ ضرورت بازخوانی حکمت سینویِ مترتب بر اصول مشائی در زمان ما توسط آیت‌الله سیدحسن مصطفوی؛ جایگاه حکمت اسلامی در اندیشه فلسفه معاصر توسط رضا داوری‌اردکانی و موقعیت فلسفه در زمان حاضر توسط غلامحسین ابراهیمی‌دینانی ارائه شده است.

بخش دوم کتاب تحت عنوان حکمت اسلامی و عالم معاصر از منظر چهار تن از حکمای اسلامی از چهار فصل حکمت اسلامی و شهید مطهری، حکمت اسلامی و علامه طباطبایی، حکمت اسلامی و علامه جعفری، حکمت اسلامی و آیت‌‌الله جوادی آملی تشکیل شده است. بخش سوم کتاب شامل چهار فصل حکمت اسلامی و آینده‌پژوهی، حکمت اسلامی و خداباوری و چالش‌های اخلاقی، حکمت اسلامی و معرفت‌شناسی، حکمت اسلامی و معنای زندگی و ادیان جدید است.

کتاب «حکمت اسلامی و عالم معاصر» شامل متن دقیق سخنرانی‌ها و ده‌ها مقاله علمی در حوزه حکمت، حکما و فیلسوفان اسلامی است که به قلم نویسندگانی همچون رضا اکبری، مرتضی واعظ جوادی، حمید پارسانیا، حسین کلباسی، سید یحیی یثربی، عبدالرحیم گواهی، مسعود امید، علی‌اکبر احمدی، علی‌اصغر مصلح، مسعود اسماعیلی و مهدی دهباشی است.
انتهای پیام/ک
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها