امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 25
۰۸:۰۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 30383
تاریخ انتشار: ۹ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۳۴
تعداد بازدید: 131
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات باشگاه خبری فارس «توانا»، نخستین پایان نامه با عنوان «سانسور مطبوعات در دوره پهلوی دوم با تکیه بر اسناد» توسط «عنایت ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات باشگاه خبری فارس «توانا»، نخستین پایان نامه با عنوان «سانسور مطبوعات در دوره پهلوی دوم با تکیه بر اسناد» توسط «عنایت سالاریان» کارشناس ارشد رشته علوم ارتباطات اجتماعی در خرداد سال جاری دفاع شد که این پایان‌نامه به زودی در کتابخانه ملی ایران برای محققان و پژوهشگران قابل استفاده خواهد بود.

در این پایان‌نامه سعی شده تبیین درستی از اسناد و مدارک دوران پهلوی دوم با موضوع «سانسور مطبوعات» ارائه و چگونگی بازنمایی سیاست‌های اعمال شده توسط حکومت در مطبوعات آن دوران، روشن شود.

سانسور مطبوعات در ایران، همزاد روزنامه در کشور است. این پدیده در ایران، همواره با قبض و بسط‌هایی همراه بود. در زمانی که مرکز ثقل کشور در دست شاه و دربار متمرکز بود، سانسور مطبوعات، برای اجرا با مشکل چندانی روبه‌رو نبود. هرچه این مرکز ثقل نیرومندتر بود، سانسور شدت بیشتری به خود می‌گرفت. 

دوره‌های آغازین ورود روزنامه به ایران تا انقلاب مشروطیت، دوره شانزده ساله حکومت رضا شاه و دوران بیست و چهار ساله محمدرضا شاه (از کودتای 28 مرداد به بعد) از این جمله‌ هستند.

اما در دوره‌هایی که مرکز ثقل حکومت از دربار خارج و به مجلس منتقل می‌شد و در دوره‌های هرج و مرج و نبود حکومت مرکزی قدرتمند، عملاً هیچ محدودیت و سانسوری بر مطبوعات اعمال نمی‌شد. دوران انقلاب مشروطه، سال‌های جنگ جهانی اول و سال‌های اشغال ایران در شهریور 20 تا کودتای مرداد 32، از آن جمله به شمار می‌رود.

در دوره حکومت پهلوی دوم، پدیده سانسور از قاعده ثابتی پیروی نکرد. از شهریور 20 تا کودتای 28 مرداد، به دلیل اشغال ایران، ضعف حکومت مرکزی و وجود نیروهای دموکراسی‌خواه در مرکز قدرت، چندان سانسوری بر مطبوعات اعمال نمی‌شد. پس از کودتا، سانسور شدیدی بر مطبوعات سایه افکند.

بر اساس این گزارش، نخستین پایان‌نامه با موضوع سانسور مطبوعات در دوران پهلوی دوم در آینده نزدیک در کتابخانه دیجیتال سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران برای محققان و پژوهشگران قابل دسترسی خواهد بود.
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار