امروز : دوشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 19
۰۷:۲۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 30389
تاریخ انتشار: ۹ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۳۴
تعداد بازدید: 124
حجت‌الاسلام نعمت‌الله صفری فروشان مدیرگروه تاریخ جامعة‌المصطفی‌العالمیه در گفت‌وگو با خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری ...

حجت‌الاسلام نعمت‌الله صفری فروشان مدیرگروه تاریخ جامعة‌المصطفی‌العالمیه در گفت‌وگو با خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس درباره اهمیت سیره‌نگاری به صورت یک فعالیت روش‌مند درباره ائمه اطهار (ع) اظهار داشت: تصورم این است که در زمینه سیره‌نگاری به صورت روش‌مند کار چندان جدی صورت نگرفته و معمولاً به صورت نقلی بدون بسترشناسی و مفهوم‌شناسی صحیح فعالیت‌ها انجام می‌شود.

وی با تأکید بر اینکه مفاهیم و روش علمی کمتر در سیره‌نگاری‌ها مدنظر قرار می‌گیرد، افزود: در صورتی که این نوع سیره‌نگاری در دوره معاصر می‌تواند به عنوان یک علم و رشته مطالعاتی مورد توجه قرار بگیرد، به ویژه اکنون که در دانشگاه‌های مختلف رشته اهل بیت‌شناسی و تاریخ اهل‌بیت (ع) در سطح کارشناسی ارشد و دکتری راه‌اندازی شده است همچنین این رشته‌ها در جامعة‌المصطفی نیز دانشجو می‌پذیرد.

نویسنده کتاب «مکه در بستر تاریخ» با اشاره به اینکه در زمینه سیره ائمه متخصص کمتری در فضای حوزه و دانشگاه داریم، افزود: ما متخصص خیام‌شناس، فردوسی‌شناس، شیخ مفید یا هر اندیشمند دیگری در جامعه به وفور داریم اما متأسفانه این تخصص در زمینه شناسایی ائمه (ع) و طیف‌های اصحاب آنها و فرمایشاتشان کمتر دیده می‌شود.

وی در ادامه افزود:‌ بنابراین در این زمینه کمتر کار تحلیلی صورت گرفته است و به ائمه کم لطفی شده است. خوشبختانه در گروه تاریخ اسلام مجتمع آموزشی عالی امام خمینی(ره) -که تحت پوشش جامعةالمصطفی فعالیت دارد- اقدامات خوبی صورت گرفته و سایت تخصصی «سخن تاریخ» یکی از رسالت‌هایش ترویج مطالعات تاریخی مربوط به ائمه (ع) است و دارای بخش‌های مقالات علمی ـ پژوهشی، کتاب‌ها و ... درباره ائمه است.

حجت‌الاسلام صفری‌فروشان یادآور شد: برپایی جلسات سیره پژوهشی نیز می‌تواند در ارایه سیره ائمه یا رابطه سیره با کلام ، مسلمات و ... به صورت علمی نقش مؤثری داشته باشد.

وی درباره کتاب در دست انتشار خود با عنوان «حیات اقتصادی ائمه از بعد صلح امام حسن (ع) تا غیبت صغری» گفت: این اثر پایان‌نامه دکتری خانم معصومه اخلاقی بوده که با شرح و بسط‌هایی به صورت کتاب منتشر می‌شود. حیات اقتصادی و اصول زندگی ائمه بعد از امام علی (ع) که حکومت در دست نداشتند به صورت یک الگوی صحیح زندگی دراین اثر ارایه شده است.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها