امروز : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 21
۰۳:۳۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 30409
تاریخ انتشار: ۹ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۳۳
تعداد بازدید: 78
به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه خبری الیوم السابع، پادشاه مغرب بخش عمده سخنرانی سه شنبه خود به مناسبت چهاردهمین سالگرد به قدرت رسیدنش را به ...

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه خبری الیوم السابع، پادشاه مغرب بخش عمده سخنرانی سه شنبه خود به مناسبت چهاردهمین سالگرد به قدرت رسیدنش را به پرونده صحرای باختری اختصاص داد که از 38 سال پیش تاکنون باز و معلق مانده است.

وی ضمن تاکید کشورش بر پیشنهاد تاسیس حکومت خودمختار صحرای باختری به قطعنامه شورای امنیت در این باره اشاره کرد که خواستار حل سیاسی، توافقی و واقعی برای پایان مناقشه بر سر صحرای باختری شده است.

محمد ششم تاکید کرد: در آخرین قطعنامه شورای امنیت به ویژه بر بعد منطقه‌ای این اختلاف تأکید و مسئولیت الجزایر را به عنوان یکی از طرف‌های دخیل در این مناقشه خاطر نشان می کند.

مغرب که از سال‌های 1970 کنترل صحرای غربی را در اختیار دارد طرح خودگرانی این منطقه را تحت حاکمیت خود پیشنهاد می کند اما جدایی طلبان جبهه پولیساریو که تحت حمایت الجزایر قرار دارند این طرح را رد می کنند و برگزاری همه پرسی را در باره تعیین حق حاکمیت بر سرنوشت خویش خواستارند.

پادشاه مغرب همچنین تاکید کرد که وضعیت حقوق بشر در منطقه صحرای باختری پیشرفت قابل ملاحظه ای داشته و شورای ملی حقوق بشر که مورد حمایت جامعه بین المللی است این قضیه را تایید کرده است.

محمد ششم در این سخنرانی تمایل خود را به کامل کردن مؤسسات مشروطه و پیشرفت روند اصلاحات در کشور نشان داد.

مغرب اواسط سال 2011 در بحبوحه قیام مردمی در برخی کشورهای عربی قانون اساسی جدیدی تصویب کرد که به نظر می رسد به ویژه اختیارات دولت را تقویت می کند.

دولت مغرب در حال حاضر با بحرانی که پس از استعفای وزیران حزب محافظه کار استقلال ایجاد شد، روبه رو است و احزاب حاکم به دنبال شریک جدیدی از میان معارضان برای ائتلاف خود هستند.

حزب استقلال، دومین حزب بزرگ سیاسی در مغرب متحدی مهم برای حزب اسلام گرای حاکم عدالت و توسعه به شمار می رفت.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها