امروز : یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 18
۲۳:۱۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 30461
تاریخ انتشار: ۹ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۳۳
تعداد بازدید: 70
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، دفتر ریاست جمهوری تاجیکستان در بیانیه‌ای هدف از این سفر کاری را که با دعوت ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، دفتر ریاست جمهوری تاجیکستان در بیانیه‌ای هدف از این سفر کاری را که با دعوت «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه انجام می‌شود، بررسی مسائل توسعه همکاری در بخش‌های مختلف عنوان کرد.

بنابر این بیانیه، رحمان را در این سفر «ارکین رحمت‌الله‌اف» مشاور ارشد امور بین‌المللی، «شیرعلی خیرالله‌اف» وزیر دفاع، «شریف رحیم‌زاده» وزیر رشد اقتصاد و تجارت، «محمودجان صابراف» معاون اول وزیر امور خارجه و «صفی‌الله دیوانه‌اف» رئیس نهاد مهاجرت تاجیکستان همراهی می‌کنند.

کارشناسان بررسی مسائل همکاری‌های اقتصادی، نظامی و امنیتی به منظور  ایجاد زمینه تسریع در روند اجرای توافقات بین 2 کشور را که در سال گذشته به امضا رسیده، محور مذاکرات رحمان و پوتین در مسکو می‌دانند.

این کاشناسان تصریح می‌کنند که توافق‌نامه‌ تمدید زمان حضور پایگاه 201 روسیه در تاجیکستان، سند تدوین تسهیل برای حضور مهاجران تاجیک در خاک روسیه و همچنین توافق‌نامه در مورد لغو عوارض گمرکی از صادرات فراورده‌های نفتی روسیه به تاجیکستان از موضوعات مورد بحث در محافل سیاسی هر 2 کشور می‌باشد.

به گفته آنان، به احتمال قوی در گفت‌وگوهای جدید، 2 رئیس جمهور اقدامات مشخصی را برای تحقق این اسناد که ضمن سفر پوتین به تاجیکستان در ماه آکتبر سال 2012 در دوشنبه به امضا رسیده بود، تدوین و جهت اجرا به نهادهای وابسته هر 2 کشور توصیه خواهند کرد.

در همین حال، برخی از صاحب‌نظران بازدید غیرمنتظره «لوئید جی اوستین‌3» فرمانده ستاد مرکزی ارتش آمریکا از دوشنبه و دیدار و مذاکرات او با رئیس جمهور و وزیر دفاع تاجیکستان که روز هشتم مرداد انجام شد را نیز به برنامه این سفر رحمان به مسکو مرتبط می‌دانند.

به گفته این صاحب‌نظران، مسکو به منظور ایجاد تمایل دوشنبه برای تقویت همکاری در زمینه‌های مختلف، وعده تخصیص کمک‌های فنی و نظامی به نیروهای مرزبانی و ارتش تاجیکستان را داده که به هیچ وجه قابل‌قبول واشنگتن نیست.

این کارشناسان معتقدند، ژنرال آمریکایی در این سفر و ضمن دیدار با مقامات تاجیک با بهانه همکاری در جهت تأمین امنیت و ثبات در منطقه و به منظور تدارکات لازم در امر جلوگیری از ورود نیروهای تروریستی و افراطی پس از سال 2014 از قلمرو افغانستان به تاجیکستان، وعده‌هایی را به مقامات دوشنبه داده‌ که هدف اصلی آن کاهش نفوذ روسیه در منطقه است.

این سفر در حالی انجام می‌شود که فرمانده ستاد مرکزی نیروهای ایالات متحده روز سه‌شنبه در دیداری با رئیس جمهوری تاجیکستان مسائل همکاری در زمینه تامین امنیت و ثبات افغانستان را بررسی کردند.

«اوستین» که در فروردین ماه امسال به سمت فرمانده ستاد مرکزی ارتش آمریکا انتصاب شد برای اولین بار است که به منطقه آسیای مرکزی سفر انجام می‌دهد.

وی در نخستین مرحله بازدید خود از این منطقه و قبل از سفر به افغانستان وارد تاشکند شده و با «اسلام کریم‌اف» رئیس جمهوری ازبکستان و برخی از مقامات دیگر سیاسی و نظامی این کشور نیز مذاکراتی انجام داد.
انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها