امروز : شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 16
۰۷:۰۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 30476
تاریخ انتشار: ۹ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۳۴
تعداد بازدید: 49
آیت‌الله سید محمدمهدی میرباقری رئیس فرهنگستان علوم اسلامی قم در گفت‌وگو با خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس درباره ...

آیت‌الله سید محمدمهدی میرباقری رئیس فرهنگستان علوم اسلامی قم در گفت‌وگو با خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس درباره اینکه ما چگونه می‌توانیم در شب‌های قدر به حضرت‌علی(ع) نزدیکتر شویم، اظهار داشت: شرط اول نزدیک شدن به ولی خدا، بزرگتر شدن از دنیاست، کسی که در حد دنیا و در حد غرایض خود حرکت می‌کند بی تردید نمی‌تواند راهی به سوی امام معصوم(ع) پیدا کند.

وی تصریح کرد: نخستین گام همراهی اولیای خدا آن است که انسان، دعوت آن‌ها را اجابت کند و از دنیا بزرگتر باشد و گام‌های بعدی باید طی شود که شخص به مقام اخلاص در محبت می‌رسد و کسانی که در اخلاص محبت قرار دارند از طریق محبتشان به خدا و ائمه اطهار علیهم‌السلام می‌توانند با آنها همگام و همسفر شده و به ثبات قدم برسند.

رئیس فرهنگستان علوم اسلامی در پاسخ به اینکه چگونه می‌توان در شب‌های قدر، هنگام خواندن دعا فقط درگیر الفاظ آن نشویم، عنوان کرد: نباید آنقدر مشغول در الفاظ شویم که صاحب اصلی این شب را از یاد ببریم، بلکه یک سری از الفاظ باید به معانی تبدیل شود تمامی نام‌هایی که ما در دعای جوشن کبیر می‌خوانیم در واقع باطن آنها مقام امیرالمؤمنین(ع) است و اگر کسی اینگونه به حضرت امیر(ع) توجه کند و ایشان را حقیقت ساری در همه عالم و اسم اعظم الهی ببیند، تمام مسائل و مشکلات او حل خواهد شد.

استاد درس خارج ولایت فقیه تأکید کرد: اگر حضرت علی(ع) را تنها، وجود مقدسی بدانیم که به دنیا آمده و از دنیا رفته است نمی‌توان بهره خاصی از محضر امام(ع) برد.

وی عنوان کرد: اگر ما به امام علی(ع) به گونه‌ای نگاه کنیم که اسم اعظم الهی به وسیله حضرت در تمام عالم ساری می‌شود علاوه بر حل شدن مشکلات، دیگر خواندن دعا منافاتی با جایگاه اما (ع) نخواهد داشت و البته این طریق استجابت دعای ما می‌شود و امام معصوم(ع) صراط عبودی ما خواهد شد و تمام عبادات ما در صراط بندگی خدا که همان صراط محبت امام (ع) است قرار خواهد گرفت. بنابر این اگر امام علی(ع) را به درستی بشناسیم صراط عبودیت ما خواهد بود که در غیر اینصورت، ما نمی‌توانیم ارتباطی با ایشان برقرار کنیم.

میرباقری درباره اینکه آیا برای برقراری یک رابطه خوب با امام معصوم(ع) مقدماتی نیاز است یا اینکه خود شب قدر، به خودی خود می‌تواند این فرصت استثنایی را برای ما فراهم کند، گفت: با وجود اینکه باید مقدماتی برای این مسئله طی شود اما افرادی که این مقدمات را طی نکرده‌اند نیز می‌توانند به فضل خداوند متعال از آثار و برکات شب‌های قدر بهره‌مند شوند.

وی خاطرنشان کرد: سرمایه اصلی در ارتباط میان انسان‌ها با امام علی (ع) شب قدر است، همان‌طور که در دعای کمیل عرضه می‌داریم «واجعلنی من احسن عبیدک نصیباً عندک و اقربهم منزله منک» از پروردگار عالمیان می‌خواهیم که ما را از جمله بندگانی قرار دهد که به تو از همه نزدیکترند و نصیبشان از سایر افراد بیشتر است و این شدنی نیست مگر با فضل و رحمت الهی. بنابر این ما باید با فضل الهی این مسیر را طی کنیم.
انتهای پیام/ک
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها