امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۱۸:۳۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 30477
تاریخ انتشار: ۹ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۳۴
تعداد بازدید: 98
«علی‌اصغر شجاعی» قاریان بین‌المللی کشورمان و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم در گفت‌وگو با خبرنگار فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری پیروان ...

«علی‌اصغر شجاعی» قاریان بین‌المللی کشورمان و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم در گفت‌وگو با خبرنگار فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس با اشاره به سفر خود به پاکستان در شب‌های قدر گفت: در محله‌ای در پاکستان دو مسجد کنار هم وجود دارد که در شب‌های قدر یکی از این مساجد تنها به بحث قرائت و تفسیر قرآن کریم می‌پردازد و در دیگری مصائب ائمه اطهار(ع) بازگو می‌شود.

وی افزود: قرآن کریم ریسمان و دست‌آویز محکم استواری است که خداوند به بندگانش هدیه داده است و بنابر سفارش رسول اکرم(ص) در کنار عترت(ع) ‌باید به آن تمسک ورزید؛ بنابراین تمامی مسلمانان باید به قرآن و اهل‌بیت(ع) در کنار یکدیگر توجه و تمسک جویند.

شب‌های قدر تجلی پیوند قرآن و عترت(ع) است

شعاعی خاطرنشان کرد: شب‌های قدر تجلی پیوند قرآن و عترت(ع) است چرا که در این شب‌ها، قرآنی نازل می‌شود که به واسطه نزول آن برکات بسیاری بر انسان جاری و ساری شد و در روایات بسیاری آمده که احیای آن معادل بیش از هزار ماه عبادت است.

وی با اشاره به اینکه پس از پیروزی انقلاب اسلامی به برکت خون شهدا و زحمات امام راحل(ره) و همچنین مقام معظم رهبری شاهد رشد و توسعه فعالیت‌های قرآنی در جامعه هستیم، اظهار داشت: با وجود تلاش‌های بسیار اما متأسفانه جلوه‌هایی از مهجوریت قرآن در شب‌های قدر دیده می‌شود به طوری که گاهی در مراسم احیا خبری از قرآن نیست.

کمترین دعوت قاریان معمولا در شب‌های قدر است

شعاعی با بیان اینکه کم‌ترین دعوت از قاریان معمولا در شب‌های قدر است، گفت: در مراسم احیا، دعاهای جوشن کبیر و ابوحمزه ثمالی خوانده می‌شود اما در کمتر مراسمی به تلاوت قرآن توجه می‌شود که این امر جفا در حق قرآن آن‌ هم در شب‌های نزول این کلام الهی است.

وی یکی از راهکارهای رفع مهجوریت قرآن در شب‌های قدر را برگزاری دوره‌های توجیهی برای مسئولان مساجد عنوان کرد و افزود: قرائت یک جزء قرآن کریم یا سور‌هایی که قرائت آنها در شب‌های قدر سفارش شده است مانند سوره‌های مبارکه «دخان»، «روم» و «عنکبوت» می‌تواند تا حدودی از مهجوریت قرآن در محافل شب‌های قدر بکاهد.

این قاری بین‌المللی با اشاره به اینکه در شب‌های قدر از فضایل قرآن کمتر گفته می‌شود، یعنی آن شور و عشقی که در شب‌ عاشورا نسبت اهل‌بیت(ع) در مردم است، در شب‌های قدر نسبت به قرآن وجود ندارد، ادامه داد: مسئولان صدا و سیما باید با پخش برنامه‌های قرآنی الگویی برای جلسات و محافل باشند تا پیوند قرآن و عترت(ع) در جامعه متجلی شود.

انتهای پیام/م.خ  
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها