امروز : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 23
۱۰:۱۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 30509
تاریخ انتشار: ۹ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۳۳
تعداد بازدید: 74
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از «روسیا الیوم»، «عبدالله گل» رئیس‌جمهور ترکیه، نیز قانون محدود کردن اختیارات ارتش را ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از «روسیا الیوم»، «عبدالله گل» رئیس‌جمهور ترکیه، نیز قانون محدود کردن اختیارات ارتش را که 13جولای گذشته در پارلمان تصویب شد، تایید کرد.

تحلیلگران این تحول را با برکناری رئیس‌جمهور مصر توسط ارتش بی‌ارتباط نمی‌دانند. سیاستمداران ترکیه نگران تکرار سناریوی مصر در این کشور هستند. ژنرال‌های ارتش ترکیه همواره برای توجیه کردن مداخله خود در سیاست به این بند از آیین‌‌نامه داخلی خود متوسل می‌شدند که این نهاد را حافظ جمهوری ترکیه اعلام می‌کرد.

ارتش ترکیه در دهه‌های اخیر قدرت سیاسی زیادی در کشور داشته و طی سال‌های1960 تا 1997، 4بار دولت را سرنگون کرده است. در سال2007 هم به دولت اسلامگرای «رجب طیب اردوغان» هشدار داد، اما در سال‌های گذشته اردوغان توانست شماری از این ژنرال‌ها را به اتهام مشارکت در توطئه برای سرنگونی خود به دادگاه بکشاند و زندانی کند.

براساس بند یادشده از آیین‌نامه ارتش، این نهاد نظامی وظیفه داشت از جمهوری ترکیه محافظت و بر آن نظارت کند. فرماندهان ارتش هر گاه از سیاست‌های رهبران غیرنظامی احساس ناخرسندی می‌کردند، به پشتوانه همین بند، قدرت را به‌دست می‌گرفتند یا به نوعی مداخله می‌کردند.

نمایندگان مجلس ترکیه 13 جولای، نقش ارتش را دفاع کردن از خاک ترکیه در برابر تهدیدها و خطرهای خارجی و حفظ و تقویت کردن قدرت نظامی برای اطمینان از بازدارندگی تعریف کردند. آنان همچنین بر نقش ارتش ترکیه در مأموریت‌های صلحبانی بین‌المللی تأکید کردند.

حزب حاکم عدالت و توسعه اصلاحیه لغو مبنای حقوقی دخالت ارتش را در سیاست در پی اعتراض‌های ضددولتی اخیر مطرح کرد. اردوغان نخست‌وزیر، این اعتراض‌ها را محصول توطئه علیه دولت دموکراتیک خود خوانده است.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها