امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۰۸:۱۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 30539
تاریخ انتشار: ۹ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۷:۳۲
تعداد بازدید: 125
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، بر اساس ماده 190 برنامه پنجم توسعه کلیه دستگاه‌های اجرایی و مؤسسات و نهادهای عمومی غیر دولتی ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، بر اساس ماده 190 برنامه پنجم توسعه کلیه دستگاه‌های اجرایی و مؤسسات و نهادهای عمومی غیر دولتی موظفند جهت کاهش اعتبارات هزینه‌ای دولت، اعمال سیاست‌های مصرف بهینه منابع پایه و محیط زیست برای اجرای مدیریت مصرف انرژی، آب، مواد اولیه و تجهیزات شامل کاغذ، کاهش مواد زائد و جامد و بازیافت آنها مطابق آئین نامه اجرایی اقدام کنند.

علیرضا رحمتی با بیان اینکه طبق آئین‌نامه مدیریت سبز در کشور تمامی دستگاه‌های اجرایی و مؤسسات و نهادهای عمومی غیر دولتی موظف به اجرای اقداماتی شده‌اند، اظهار داشت: مسئولیت اجرای مدیریت سبز بر عهده سازمان حفاظت محیط زیست است که با استقرار دبیرخانه مدیریت سبز برای اجرای بهتر مفاد آئین نامه، مدیریت سبز در کشور  پیاده سازی می‌شود.

معاون دفتر ارزیابی زیست محیطی سازمان حفاظت محیط زیست افزود: پیاده سازی نظام مدیریت سبز در کشور، تهیه شاخص‌های مدیرت سبز، ایجاد درگاه مدیریت سبز به منظور انتقال سریع تجربه‌های موفق داخلی و خارجی، معرفی روش‌ها و فناوری‌های سازگار با محیط زیست، تهیه دستورالعمل‌ها و برنامه‌های اجرایی مرتبط با مدیریت سبز، آموزش و تربیت سفیران مدیریت سبز، تهیه گزارش سالانه مدیریت سبز و همچنین ارزیابی عملکرد مدیریت سبز دستگاه‌های اجرایی در چارچوب شاخص‌های مدیریت سبز، از مهمترین موضوعاتی است که در تفاهم نامه همکاری مورد توجه قرار گرفته است.

مسئول دبیرخانه نظام مدیریت سبز در کشور ادامه داد: سازمان حفاظت محیط زیست با هماهنگی لازم بین دستگاه‌های اجرایی و نهادهای عمومی غیر دولتی و استفاده از پتانسیل‌های موجود در  بخش خصوصی، نسبت به انعقاد تفاهم‌نامه با همکاری انجمن مدیریت سبز ایران که تجارب موفق عملی و اجرایی در خصوص مدیریت سبز در کشور داشته است، اقدام کرده است.

وی خاطر نشان کرد:در ابتدا تمامی نمایندگان دستگاه‌های اجرایی و نهادهای عمومی غیر دولتی در دو سطح ستادی و استانی به سازمان حفاظت محیط زیست معرفی و طی برگزاری کارگاه‌های آموزشی تحت عنوان سفیران سبز آموزش‌های لازم را فرا می‌گیرند تا نسبت به پیاده سازی مدیریت سبز در دستگاه اجرایی مربوطه اقدام کنند.

رحمتی ابراز امیدواری کرد: استقرار دبیرخانه نظام مدیریت سبز نیز در ادارات کل حفاظت محیط زیست استان، در طول سال جاری شاهد اجرای کامل نظام مدیریت سبز در کشور خواهیم بود.

معاون دفتر ارزیابی زیست محیطی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه ایران از نظر اقلیمی در کمربند خشک جهان قرار دارد،گفت: این امر باعث شده تا با توجه به محدود بودن منابع پایه زیست محیطی بویژه آب و انرژی از یک طرف و عدم فرهنگ صحیح مصرف و یا استفاده بهینه از مواد اولیه که به تبع آن آلودگی‌های زیست محیطی متعدد و تولید پسماند بیشتر را در پی داشته و در نهایت منجر به خطر افتادن منابع پایه زیست محیطی شامل آب، هوا،خاک و تنوع زیستی می گردد.

به گفته رحمتی، پیاده سازی نظام مدیریت سبز نه تنها در دستگاه‌های اجرایی و نهادهای عمومی بلکه در بین آحاد جامعه اهمیت فراوانی پیدا کند.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها