امروز : سه شنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۶ - 2017 August 22
۰۶:۲۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 30594
تاریخ انتشار: ۹ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۲۰:۳۲
تعداد بازدید: 43
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه خبری پلیس، سردار سعید منتظرالمهدی در حاشیه بازدید از نمایشگاه قرآن در پاسخ به ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه خبری پلیس، سردار سعید منتظرالمهدی در حاشیه بازدید از نمایشگاه قرآن در پاسخ به این سؤال که ماه مبارک رمضان چه اثراتی بر مومنان و جامعه اسلامی بر جای می گذارد گفت: این سؤال اساسی همواره ذهن بسیاری از شهروندان به ویژه اهل فکر و اندیشه را به خود مشغول می‌کند.

وی افزود: شهروندان از نهادهایی همچون نیروی انتظامی که آمار و اطلاعات متقنی در اختیار دارد می‌خواهند تا به آن‌ها در یافتن پاسخ این پرسش یاری دهند.

معاون اجتماعی نیروی انتظامی ماه رمضان را ماه تزکیه نفس، زدودن پلشتی‌ها، آشتی با روح خداجوی خود و پشت پا زدن به وسوسه‌های شیطانی دانست و گفت: در این ماه حضور خیل عظیم مومنان در مجالس و محافل معنوی و در تجمعات و میعادگاه‌های دینی سیری روزافزون پیدا می‌کند به گونه‌ای که بر اساس شواهد متقن آماری، حضور شهروندان اعم از زن و مرد و بزرگ و کوچک در مساجد، تکایا، حسینیه‌ها و سایر اماکن مذهبی بیش از دو برابر افزایش می یابد.

منتظرالمهدی تصریح کرد: این درحالی است که تشکیل مجالس مذهبی و معنوی و اخلاقی در منازل شخصی، موسسات، سازمان‌ها و نهادهای مختلف مردمی و دولتی نیز حداقل بیش از سه برابر افزایش پیدا می‌کند ضمن اینکه حضور مومنان خداجو برسر مزار شهدا و قبور از دنیا رفتگان حدود دو برابر بیشتر می‌شود.

وی در ادامه تأکید کرد: اثرات ماه مبارک رمضان در سطح تعالی فردی و تزکیه شخصی محدود نمی‌شود بلکه اثرات مطلوب و مفید آن به قلمروهای زندگی اجتماعی و تعاملات و پیوندهای عمومی نیز سرایت می کند به همین سبب در این ماه، مومنان نفرت و کینه را از از دل می‌زدایند و تعارضات برجای مانده از مسائل و تنش های حل نشده را از مرتفع می‌کنند.

معاون اجتماعی ناجا با اشاره به کاهش میزان تنش‌های درون خانوادگی (به ویژه درگیری‌های زن و شوهری) گفت‌: در این ماه نه تنها ایبنگونه تنش‌ها 50 درصد کاهش می‌یابد بلکه نرخ وقوع طلاق نسبت به ماه‌های قبل به کمتر از نصف تقلیل می یابد، همچنین نرخ وقوع خودکشی بیش از دو سوم  کم می‌شود و گرایش به اعتیاد و مواد افیونی تقلیل پیدا می کند و شاید به همین دلیل است که گفته می شود «ماه مبارک رمضان ماه فاصله گرفتن با آسیب ها و کژروی های اجتماعی است.

وی افزود: همچنین شواهد و بررسی‌ها نشان داده است که در ماه مبارک رمضان امسال نسبت به سال گذشته میزان روزه خواری در ملا عام حدود 20 درصد کاهش یافته است.

منتظرالمهدی خاطرنشان کرد: بررسی آمار عملکرد پاسگاه‌ها و کلانتری‌ها نشان می دهد که در این مدت نسبت به مدت مشابه، میزان مراجعه شهروندان به این مراکز به ویژه به سبب تنش و درگیری و شکایت و اختلاف به صورت معناداری کاهش یافته است.

معاون اجتماعی ناجا با تأکید بر تاثیر ماه رمضان بر افزایش معنویت جویی، بهبود تعاملات اجتماعی و افزایش روحیه تعاون و همکاری و کاهش آسیب های اجتماعی گفت: سوال اینجاست که آیا در این ماه از نرخ وقوع جرایم، انحرافات و تخلفات مختلف اجتماعی نیز کاسته می شود؟

وی افزود: برای پاسخ به این سؤال آمار انواع مختلف جرائم و تخلفات به وقوع پیوسته در 20 روز اول ماه مبارک رمضان سال 92 با آمار 20 روز قبل از ماه مبارک رمضان مورد مقایسه قرار گرفت که نتایج حاصل به شرح ذیل است:

1- وقوع انواع سرقت غیر مسلحانه (نظیر سرقت از بانک، مغازه، خودرو، کیف قاپی و ...) در ماه مبارک رمضان نسبت به ماه قبل بیش از پنج درصد کاهش یافته است، ذکر این نکته ضروری است که در مدت مورد بررسی(20 روز اول ماه مبارک رمضان) حتی یک مورد سرقت از بانک به وقوع نپیوسته است.

2-میزان سرقت مسلحانه و سرقت با زور و اجبار و درگیری(سرقت به عنف) 23 درصد کاهش یافته است.

3-وقوع جرائم امنیتی (نظیر راهزنی، آدم ربایی و قتل ) در 20 روز اول ماه مبارک رمضان در مقایسه با 20 روز قبل از آن 14 درصد کاهش یافته است.

4-میزان وقوع شرارت (نظیر قمه کشی،چاقوکشی و ...) در مدت مورد بررسی نسبت به مدت مشابه ماه قبل حدود 18 درصد تقلیل یافته است.

5-وقوع تصادفات رانندگی (و پیامدهای جانی و مالی حاصل از آن) در 20 روز اول ماه مبارک رمضان درمقایسه با 20 روز قبل از آن، بیش از پنج درصد کاهش یافته است، همچنین میزان وقوع تخلفات رانندگی به صورت معناداری کاهش یافته است، در عین حال در این ماه پلیس راهور با اجرای طرح های ویژه حضور خود را در صحنه وقوع تصادفات و تخلفات آفزایش داده است.

6-تهیه و تولید و توزیع انواع مشروبات الکلی (داخلی و خارجی ) در 20 روز مورد بررسی نسبت به 20 روز قبل از آن بیش از 37 درصد کاهش یافته است.

وی افزود: در ماه رمضان عده ای از افراد آسیب‌پذیر و کج رو به سبب دوری گزیدن از نفس اماره خود و آشتی با وجدان خداجوی خویش دست از کجروی و انحرافات بر می‌دارند و به خیل عظیم مومنان خداجو می‌پیوندند، همچنین گرایش همگان به قانون گرایی و هنجارپذیری افزایش می یابد. چه آنان که تخطی از قانون و هنجار جامعه اسلامی را " گناه " تلقی می نمایند و تمام تلاش خود را بکار می بندند تا از فرو افتادن در دام گناه و آسیب بپرهیزند.

به نظر می رسد با تعمیم اخلاق و الگوهای رفتاری و معنوی ماه مبارک رمضان به سایر ایام سال می توان هم تعاملات و روابط اجتماعی را بهبود بخشید و هم میزان وقوع جرائم و انحرافات اجتماعی را تقلیل داد.
انتهای پیام/ 
برچسب ها:
آخرین اخبار