امروز : جمعه ۲۷ مرداد ۱۳۹۶ - 2017 August 18
۱۳:۵۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 30624
تاریخ انتشار: ۹ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۲۲:۳۲
تعداد بازدید: 90
به گزارش خبرگزاری فارس سازمان صهیونیست آمریکا و سایر لابی ها و گروههای وابسته به اسرائیل در آمریکا در بیانیه های مختلف، به تصمیم دادگاه ایالت کلمبیا ...

به گزارش خبرگزاری فارس سازمان صهیونیست آمریکا و سایر لابی ها و گروههای وابسته به اسرائیل در آمریکا در بیانیه های مختلف، به تصمیم دادگاه ایالت کلمبیا اعتراض کرده و خواستار تجدیدنظر در آن شدند. این دادگاه در پی درخواست یک یهودی برای ثبت اسرائیل به جای بیت المقدس به عنوان محل تولد فرزندش تشکیل شده بود. دادگاه مذکور از اینکه اسرائیل در اسناد هویتی مانند پاسپورت و سایر مدارک رسمی متولدین بیت المقدس، به عنوان محل تولد ثبت شود، خودداری کرد. بر اساس این تصمیم، محل تولد افرادی که در بیت المقدس به دنیا می آیند، باید همان بیت المقدس ثبت شده و ذکر نام اسرائیل به عنوان محل تولد غیرقانونی است. دادگاه، ابهام در حاکمیت بیت المقدس را دلیل این تصمیم خود ذکر کرده است.

سازمان صهیونیست امریکا در بیانیه اعتراضی خود نوشت: «این تصمیم دادگاه آمریکا در حالی است که بسیاری از وزارت‌خانه ها و نیز زیرمجموعه های قوه مجریه در آمریکا در اسناد و مدارک خود بیت المقدس را تحت حاکمیت اسرائیل دانسته و  در عمل به رسمیت می شناسند.»

مورتون کلین رئیس این لابی بزرگ اسرائیلی نیز در بیاناتی اعلام کرد: «به نظر ما این یک تصمیم اشتباه و غیرقابل قبول است و در حالی اتخاذ شده است که بسیاری از زیرمجموعه ها و وزارتخانه ها در مدارک و اسناد خود بیت المقدس را به عنوان بخشی از قلمرو اسرائیل به رسمیت شناخته اند.»

لابی ها و گروههای مذکور همچنین بر ادامه تلاشهای خود برای تجدیدنظر در این قانون ایالتی تأکید کرده و تغییر آن را یکی از برنامه های آتی خود دانستند.

نکته جالب توجه در این میان معیار آمریکا برای اتخاذ سیاستها و رویکردهای خود در قبال موضوعات و معادلات بین المللی است. در واقع آمریکا همواره در تلاش است تا خط مشی ها و سیاست های خود را بر اساس معیارهایی مانند اهداف و منافع اقتصادی، برتری طلبی های سیاسی و همسو سازی افکار عمومی در پیش بگیرد. این در حالی است که این سیاست یکی از بزرگترین دلایل برای ایجاد، تقویت و تعمیق بحرانهای مختلف است. بر این مبنا آمریکا در برابر موضوعات حساسیت برانگیز منطقه ای و بین المللی نهایت احتیاط و محافظه کاری گام بردارد. این امر از سنت دیرین فکری آمریکایی ها مبنی بر ناجی بودن مردم دنیا نشأت می گیرد. بر این اساس آمریکا همواره در تلاش است تا چهره ای مردمی، منجیانه، طرفدار صلح و مدافع حقوق فردی و جمعی ملتها را از خود نشان دهد.

در واقع انقلاب استقلال آمریکا و پیروزی در مقابل استعمار انگلستان، نقطه آغازی در توهم آمریکایی ها بود. توهمی که وظیفه خطیر نجات ملتها از تهدیدات و خطراتی که آمریکا خود وجود یا عدم وجود آنها را تشخیص می داد، را برای آمریکا قائل بود.

از این رو آمریکا همواره در سیاستهای خود موضعی مختص به خود را اتخاذ می کند. به عنوان نمونه در مسئله فلسطین از سویی از تمام تلاشها و اقدامات در راستای منافع اسرائیل دریغ نکرده و با شیوه های مختلف حمایتی این رژیم را در پیشبرد اهداف خود یاری می رساند اما از سوی دیگر مواردی مانند افکار عمومی، منافع خود در چارچوب نزدیکی به کشورهای عرب و ارائه چهره ای همسو با ذهنیت و قضاوت فلسطینی ها را مدنظر قرار داده و تلاش می کند خود را به عنوان یاری دهنده آنها معرفی نماید. از این جهت در موضع گیری برای مسائلی مانند قرار دادن علنی و رسمی بیت المقدس به عنوان بخشی از حاکمیت اسرائیل اجتناب می کند. اگرچه باید یادآور شد که سیاست فوق نیز تحت تأثیر افزایش احساسات ضداسرائیلی و آنتی سمیتیستی اروپا و آمریکا است زیرا در سال 2002 که بستر افکار عمومی نسبت به مسئله فلسطین در مقایسه با وضعیت کنونی در درجه پایین تری قرار داشت،  ثبت اسرائیل در مدارک هویتی متولدین بیت المقدس، توسط کنگره به تصویب رسیده و به امضای جورج دبلیو بوش نیز رسیده بود.

دوگانگی رفتار و سیاستهای آمریکا نه تنها بحران ها را دامن می زند بلکه با نقشی که آمریکا برای خود قائل است، ابهام در رویکردهای آینده طرفین نسبت به مسئله را نیز بیش از پیش می کند. از این رو گله و شکایت لابی های اسرائیلی فعال در آمریکا گوشه ای از واقعیت سیاست ورزی های آمریکاست. سیاستی که میان دوگانگی حمایت از اسرائیل و هراس افکار عمومی جهان غوطه ور است و بعید به نظر می رسد که بتواند روزی خود را از این باتلاق رهایی بخشد.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار