امروز : یکشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 20
۰۳:۰۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 30626
تاریخ انتشار: ۹ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۲۲:۳۳
تعداد بازدید: 112
به گزارش خبرنگار فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نشست «آداب معاشرت» با حضور حجت‌الاسلام «محمدرضا مصطفی‌پور» پژوهشگر ...

به گزارش خبرنگار فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نشست «آداب معاشرت» با حضور حجت‌الاسلام «محمدرضا مصطفی‌پور» پژوهشگر علوم عقلی و عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت معلم و «کوچکی» استاد دانشگاه فرهنگیان،  شب گذشته 8 مردادماه 1392 به همت غرفه «مدینة‌العلم» بخش حوزوی بیست‌ویکمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم برگزار شد.

حجت‌الاسلام مصطفی‌پور با اشاره به اینکه سبک زندگی با علوم مختلف در ارتباط است، گفت: سبک زندگی دینی، رفتاری است که مسلمانان به عنوان افراد دین‌دار از خود در طول زندگی نشان می‌دهند که معرف شخصیت و جایگاه اجتماعی آن‌ها است.

مهم‌ترین عامل موفقیت پیامبر(ص) نوع رفتارشان با مردم بود

وی با بیان اینکه سبک زندگی دینی باید در رفتار مؤمن متجلی شود تا افراد آن فرد را به عنوان انسان‌ دین‌دار بشناسند، ادامه داد: آداب معاشرت در دین اسلام مورد توجه بسیاری قرار گرفته است به طوری که در سوره مبارکه «آل‌عمران» مهم‌ترین عامل موفقیت پیامبر(ص) در نوع رفتار و آداب معاشرت ایشان با مردم عنوان شده است.

حجت‌الاسلام مصطفی‌پور در خصوص نحوه ارتباط با غیرمسلمانان اظهار داشت: در جامعه،‌ انسان‌های زیادی با رفتارهای گوناگون زندگی می‌کنند اما نکته مهم این است که ما در برخورد با دیگران چه مسلمانان و چه غیرمسلمانان باید به سه اصل «راستگویی و صداقت»، «امانت‌داری» و «معاشرت حسنه» توجه داشته باشیم و همانطور که پیامبر(ص) فرموده‌اند: «نیمی از خردمندی محبت و دوستی مردم است» با مردم با محبت و احترام رفتار کنیم.

 «رسالةالحقوق» بهترین منبع برای ترویج سبک زندگی اسلامی است

وی مهم‌ترین منبع برای تبیین سبک زندگی اسلامی را مطالعه «رسالة الحقوق» امام سجاد(ع) عنوان کرد و افزود: نوع برخورد با دیگران به عنوان یک مسلمان می‌تواند افراد را به دین اسلام جذب کند بنابراین نوع معاشرت نقش مهمی در زندگی و سرنوشت بشر دارد.

حجت‌الاسلام مصطفی‌پور که خود از شاگردان آیت‌الله‌ جوادی آملی است، با اشاره به آداب معاشرت از دیدگاه ایشان گفت: آیت‌الله‌ جوادی آملی به توحید و خلقت و همچنین یکسان ‌بودن انسان‌ها از دیدگاه قرآن توجه بسیاری می‌کردند و ارتباط انسان‌ها با یکدیگر را موجب اعتماد عمومی و همچنین وحدت و یکپارچگی می‌دانستند و همواره به تواضع و فروتنی در قبال دیگران تأکید می‌کردند.

وی یکی از اشتباهات بزرگ بشر امروزی را زود قضاوت کردن دانست و خاطرنشان کرد: زود قضاوت کردن با تعالیم دین مبین اسلام در تضاد است اما متأسفانه امروزه زود قضاوت کردن در مورد افراد باعث متزلزل شدن رابطه و آداب معاشرت بین آن‌ها می‌شود.

شکست راهی برای رسیدن به پیروزی و سعادت است

در ادامه این نشست، کوچکی با بیان اینکه در سبک زندگی دینی باید راه رسیدن به سعادت را یافت، گفت: ما برای رسیدن به سعادت باید در واقع سه عنصر «دوستی»، «آزادی» و «تحلیل زندگی روزانه» را در زندگی خود رعایت و همواره در این مسیری که برای رسیدن به لذت سعادت در پیش رو داریم، تلاش کنیم تا دچار لغزش و تردید نشده و راه صحیح را تا رسیدن به این کمال معنوی ادامه دهیم.

استاد دانشگاه فرهنگیان با اشاره به اینکه سبک زندگی، تلاشی است که انسان برای زندگی بهتر و اسلامی بودن به کار می‌گیرد، افزود: برای پیاده کردن سبک زندگی باید «ادراک»، «تعادل بین هیجانات و تعقل» و همچنین «خلاقیت» را در مسیر رسیدن به سعادت به کار گرفت چرا که انسانی می‌تواند به موفقیت برسد که با شکست ناامید نشده و از آن به عنوان راهی برای رسیدن به پیروزی استفاده کند. 

انتهای پیام/م.خ  
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها