امروز : یکشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 February 18
۱۳:۱۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 30637
تاریخ انتشار: ۱۰ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۰۰:۳۲
تعداد بازدید: 112
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، اندیشکده کاتو در مطلبی با عنوان «بهتر است واشنگتن دیگر دهانش را ببندد» به قلم «داو باندو» ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، اندیشکده کاتو در مطلبی با عنوان «بهتر است واشنگتن دیگر دهانش را ببندد» به قلم «داو باندو» می‌نویسد: حکومت نظامی در مصر همچنان با حمایت مالی واشنگتن به کشتن حامیان محمد مرسی، رئیس جمهور مخلوع ادامه می‌دهد و دولت اوباما در حال تبدیل ریاکاری و رفتار منافقانه‌اش به یک هنجار عادی است. واشنگتن با این توهم زندگی می‌کند که جهان تحت کنترلش است. دولت آمریکا تاکید دارد که باید نفوذش را با ارائه پول بیشتر به ژنرال‌های مصری حفظ کند اما واشنگتن چه زمانی نفوذ خود را در مصر اعمال کرده است؟

رئیس جمهور ‌آمریکا از اعلام کودتای نظامی در مصر خودداری می‌کند

مالیات‌دهندگان آمریکایی به مدت چهار دهه به رژیم‌های دیکتاتوری کمک مالی می‌کردند. دولت آمریکا پیش از حمایت از سقوط مبارک تلاش کرد وی را در جریان انقلاب نجات دهد. تلاش‌های واشنگتن برای متقاعد کردن محمد مرسی به حکومت‌داری فراگیر و جلوگیری از کودتا توسط ژنرال عبدالفتاح السیسی کاملا شکست خورد. اکنون رهبر کودتا به طور علنی به درخواست‌های دولت آمریکا برای به حاشیه نراندن اخوان‌المسلمون بی‌توجهی می‌کند. با همه این اوصاف، رئیس جمهور از اعلام کودتای نظامی در مصر که متعاقب آن قطع کمک‌های مالی آمریکا خواهد بود، خودداری می‌کند. دولت آمریکا مدعی است که در این صورت ژنرال السیسی ممکن بود توصیه‌های واشنگتن را نادیده بگیرد.

اگر مقامات آمریکایی دهان خود را ببندند هیچ پولی هدر نمی‌رود

همانطور که پیش از این نیز گفته‌ام، اگر مقامات آمریکایی چند سال پیش دهان خود را بسته و هیچ اقدامی نمی‌کردند، بهتر بود و هیچ پولی هدر نمی‌رفت. ناتوانی واشنگتن نیز مشخص نمی‌شد و افکار عمومی جهان آمریکا به عنوان شریک دهه‌ها حکومت نظامی در نظر نمی‌گرفت. افسوس که مصر اولین موردی نیست که آمریکا با وجود صرف هزینه زیاد در آن احمق جلوه کرد. واشنگتن به مدت دهه‌ها دهها میلیارد دلار در سال در قالب کمک اقتصادی به کشورهای مختلف کمک کرده است. در میان دریافت‌کنندگان این کمک افرادی مانند کمونیست‌های مجنونی چون «نیکولا سیسسکو» از رومانی و «منگیستو هایل ماریام» از اتیوپی دیده می‌شوند. حاکمان کشورهایی همانند مصر به سرعت دریافته‌اند که مقامات آمریکایی از پذیرش اشتباه و خاتمه کمک‌هایشان متنفرند. بنابراین کمک مالی بدون هیچ هدفی ارائه می‌شود.
خط قرمزهای آمریکا یکی پس از دیگری نادیده گرفته می‌شوند

مقامات واشنگتن در سراسر دنیا با خوشحالی از اهمیت دموکراسی صحبت کرده اما حمایت آشکار خود را مبذول استبدادگری می‌کنند. امروزه، دو رویی آمریکا در آسیای مرکزی و خاورمیانه به صورتی شرم‌آور افزایش یافته است. در واقع دولت آمریکا در حالی که از سرکوب در بحرین، عربستان و اکنون در مصر حمایت کرد، بهار عربی را نیز ستود. هزینه‌های زیادی برای حفظ اعتبار آمریکا صرف شد پس از آنکه اوباما اعلام کرد استفاده سوریه از تسلیحات شیمیایی خط قرمز واشنگتن برای دخالت نظامی است. در واقع آمریکا اغلب خطوط قرمز بی‌معنایی را در سراسر جهان ترسیم می‌کند که در اکثر موارد نیز نادیده گرفته می‌شوند. اما مقامات ‌آمریکایی هرگز از اشتباهاتشان درس نمی‌گیرند.

اوباما دهانش را درباره مسائل خارجی ببندد

واشنگتن در مصر دورویی و بیهودگی را با یکدیگر ترکیب کرده و مقامات آمریکایی هرگز به بستن دهانهایشان و نشستن در خانه راضی نمی‌شوند. اگر اوباما خواستار بر جای گذاشتن میراثی مثبت از سیاست خارجیش است باید دهانش را بسته و کمتر درباره مسائل خارجی صحبت کند.

انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار