امروز : چهارشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۶ - 2017 October 18
۰۵:۴۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 3066
تاریخ انتشار: ۵ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۹:۲۴
تعداد بازدید: 149
به گزارش فارس به نقل از پایگاه خبری الیوم السابع، اتحادیه آفریقا برای اولین بار دولت سودان و شورشیانی را که در دو استان هم مرز با سودان جنوبی با ...

به گزارش فارس به نقل از پایگاه خبری الیوم السابع، اتحادیه آفریقا برای اولین بار دولت سودان و شورشیانی را که در دو استان هم مرز با سودان جنوبی با نیروهای دولتی درگیر هستند، بر سر میز مذاکره صلح نشاند.

درگیری بین ارتش سودان و جنبش آزادی بخش خلق شاخه شمال در دو استان کردفان جنوبی و نیل آبی همزمان با جدایی سودان جنوبی در سال 2011 از سر گرفته شد.

بر اساس اعلام سازمان ملل متحد این درگیری‌ها به آوارگی هزاران تن و آسیب رسیدن به بیش از 900 هزار تن منجر شده است.

دولت خارطوم پیش از این از مذاکره با جنبش خلق خودداری کرده و سودان جنوبی را متهم می‌کرد که از شورشیان سودان حمایت می‌کند اتهامی که دولت جوبا آن را رد می‌کرد.

خارطوم در پی بهبود روابطش با سودان جنوبی از ماه گذشته تاکنون که با توافق برای از سرگیری صادرات نفت و بازگشایی گذرگاه‌ها و دیگر همکاری‌ها همراه بود، موضع خود را در قبال شورشیان تغییر داد.

در اولین روز از مذاکرات صلح که دیروز چهارشنبه در آدیس آبابا، پایتخت اتیوپی برگزار شد کمیته‌ای از اتحادیه آفریقا به ریاست تابو امبکی، رئیس جمهور سابق آفریقای جنوبی با «ابراهیم غندور»، رئیس هیئت اعزامی از دولت سودان و «یاسر عرمان»، رهبر جنبش آزادی بخش خلق شاخه شمال تشکیل جلسه دادند.

از سوی دیگر «نافع علی نافع»، معاون رئیس جمهور سودان و معاون رئیس حزب کنگره ملی حاکم بر این کشور پیروزی این مذاکرات را در گرو این دانست که دو طرف منطقی عمل کرده و بخواهند که بحران در این دو استان حل و فصل شود.

وی همچنین درباره برخی اخبار حاکی از درخواست آمریکا برای گفت‌وگو با حزب کنگره ملی سودان گفت: ما همواره از گفت‌وگو استقبال می‌کنیم و از گفت‌وگویی که شفاف باشد و به روابط خوب بین دو کشور منجر شود حمایت می‌کنیم اما این امر محقق نمی‌شود مگر اینکه دو طرف صادقانه وارد مذاکره شوند.

وی درباره گفت‌وگوی بین حزب کنگره ملی حاکم با حزب معارص کنگره خلق گفت: ما با همه احزاب سیاسی در سودان وارد گفت‌وگو می‌شویم.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار