امروز : پنجشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۶ - 2018 January 17
۰۱:۲۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 3067
تاریخ انتشار: ۵ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۹:۲۴
تعداد بازدید: 186
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از «کردپرس»، دیروز «باراک اوباما» رئیس جمهور آمریکا در یک بیانیه مکتوب که به مناسبت ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از «کردپرس»، دیروز «باراک اوباما» رئیس جمهور آمریکا در یک بیانیه مکتوب که به مناسبت سالگرد کشتار ارامنه انتشار یافت، از این رویداد با عبارت «مصیبت بزرگ» یاد کرد.

اگر چه اوباما بر خلاف درخواست مصرّانه لابی ارامنه آمریکا از لفظ کشتار توسط عثمانیان استفاده نکرد، اما بیان همان ترکیب منعطف مصیبت بزرگ نیز کافی بود تا ترکیه را ناراضی کند.

وزارت امور خارجه ترکیه امروز در این خصوص بیانیه‌ای صادر کرده و نوشت:«به کار بردن این عبارت از سوی رئیس جمهور آمریکا، باعث تاسف است. چنین اظهاراتی، مصداق تحریف تاریخ است و این اقدامات مانع از آن می‌شود که ترکها و ارامنه حافظه و خاطرات منصفانه و معقولی در برابر هم داشته باشند. از آمریکا به عنوان همپیمان راهبردی ترکیه انتظار می‌رفت در خصوص این ادعای ارامنه، چنین عبارتی به کار نَبَرَد.

چرا که مسائل مبهم تاریخی نباید به روابط داخلی و خارجی کشورها آسیب بزند.»

انتشار این بیانیه وزارت امور خارجه ترکیه در حالی است که دیروز ارامنه مقیم در شهر کردنشین «درسیم» با حضور صدها ارمنی و کُرد علوی، به یاد کشته‌شدگان سال 1915 مراسمی در میدان اصلی این شهر برگزار کرده و در استانبول نیز در مراسم ارامنه، نمایندگانی از حزب صلح و دموکراسی حضور پیدا کرده و حمایت خود را از آنان اعلام کردند.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار