امروز : شنبه ۴ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 24
۲۳:۱۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 30695
تاریخ انتشار: ۱۰ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۳۲
تعداد بازدید: 64
«محی‌الدین کبیری» رئیس حزب نهضت اسلامی تاجیکستان در گفت‌وگو با خبرنگار دفتر خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، توجه به ‌موضوع ...

«محی‌الدین کبیری» رئیس حزب نهضت اسلامی تاجیکستان در گفت‌وگو با خبرنگار دفتر خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، توجه به ‌موضوع قدس را وظیفه همه مسلمانان جهان دانست و تصریح کرد: اگر هر گروهی بخواهد از بحث عدالت بگذرد و با دیدن خود در موقعیت به‌ ظاهر ضعیف، پشت سر ملت فلسطین تصمیم بگیرد، مرتکب اشتباه نابخشودنی خواهد شد.

رئیس حزب نهضت اسلامی تاجیکستان قضیه قدس را اصلی‌ترین قضیه دهه‌های اخیر جهان اسلام دانست و اشاره کرد که تا زمان حل‌وفصل منطقی و عادلانه این قضیه، به هیچ وجه از اهمیت آن کم نخواهد شد.

کبیری با یادآوری تحولات چند سال اخیر کشورهای منطقه و ارتباط آن با موضوع فلسطین، تصریح کرد: خیزش‌های مردمی در منطقه که منجر به ‌سقوط برخی از دولت‌ها شد، توجه مدیریت‌های جدید نسبت به ‌قدس را افزایش داد و آنها بر اولویت این قضیه در سیاست خارجی خودشان تأکید کردند. ولی عملا به ‌دلایل گرفتاری‌های متعدد داخلی و فشارهای مستقیم خارجی فرصت زیادی در اختیار نداشتند تا به ‌این موضوع بتوانند به ‌طور جدی بپردازند.

وی ادامه داد: حتی در این اواخر مشاهده می‌شود که بعضی از نهضت‌ها و شخصیت‌ها و از جمله اخوان‌المسلمین در مصر و شخص «محمد مرسی» رئیس جمهور آن به ‌داشتن روابط نزدیک با «حماس» و دیگر جنبش‌های فلسطینی متهم می‌شوند که در رابطه با ‌قضیه قدس نقش محوری بازی می‌کنند. به ‌این دلیل احتمالا بعید نخواهد بود که در مراحل بعدی توجه به ‌موضوع قدس از سوی برخی از کشورهای عربی کاهش پیدا کند. اما در این صورت، باز هم قدس نقش محوری خود را حفظ خواهد کرد.

این نماینده پارلمان تاجیکستان با بیان اینکه «کشورها و ملت‌هایی که در هر شرایطی از قدس حمایت کرده‌اند، برنده نهایی خواهند بود و حرف اول و آخر را خواهند زد»، گفت: جمهوری اسلامی ایران که یکی از پشتیبانان اصلی دفاع از قدس و ارزش‌های آن است، در این زمینه نقش جدی داشته و در آینده نیز خواهد داشت. امید است که سایر نهضت‌ها و کشورهایی که قدس برایشان هم از لحاظ عقیدتی و هم ژئو‌پلیتیکی اهمیت دارد، در کنار جمهوری اسلامی باقی بمانند.

کبیری با اشاره به‌ مشکلاتی که در منطقه پیش آمده است، افزود: فکر نکنم که وضعیتی که هم‌اکنون در جهان اسلام داریم، نقطه آخر باشد. حتما تحولات در منطقه ادامه خواهد یافت. آنچه امروز اتفاق می‌افتد مرحله‌ای از مراحل است و نهضت‌های اسلامی باید از این وقایع عبرت بگیرند و خود را برای فعالیت‌های بعدی بهتر آماده کنند. زیرا رقبای آنها چه در داخل کشورهایشان و چه در خارج، خیلی زیاد هزینه کردند تا اتفاقات اخیر رخ بدهد و به ‌طرح نهضت بین‌المللی اسلامی ضربه بزنند.به ‌نظر من، این طرحی کوچک و موقتی نیست که از چنین راهی بتوان آن را از بین برد. بنابراین این مرحله حتما سپری خواهد شد و حتما شاهد وقوع نقاط عطف خواهیم بود.

وی در پاسخ به ‌این پرسش فارس که چرا در مدت 3 سال گذشته بحث مذاکرات به ‌اصطلاح صلح خاورمیانه دنبال نمی‌شد و حالا که در کنار سوریه، مصر و ترکیه نیز با شرایط پیچیده داخلی مواجه شده‌اند، آمریکا و رژیم صهیونیستی به ‌فکر مذاکرات افتاده‌اند، گفت: با وقوع آنچه که شما یادآور شدید، حمایت از گروه‌های اسلامی فلسطین کمی تضعیف شد. تنها کشوری که با داشتن ثبات و آرامش داخلی و جایگاه مناسب بین‌المللی همواره از پرونده فلسطین پشتیبانی می‌کند، جمهوری اسلامی ایران است.

رئیس حزب نهضت اسلامی تاجیکستان ادامه داد: طبیعی است که برخی از کشورها با راه انداختن گفت‌وگو میان اسرائیل و فلسطین، اساسا به‌ فکر امتیاز گرفتن هرچه بیشتر برای تل‌آویو می‌باشند. البته تا حدی منافع گروه‌های سکولار فلسطینی نیز که در برابر اسرائیل آماده گذشت هستند نیز مدنظر قرار داده می‌شود. دقیقا زمان مذاکرات با توجه به ‌این شرایط و اهداف انتخاب شده است.

کبیری در رابطه با ‌دورنمای مذاکراتی که با نقش میانجیگری آمریکا دنبال می‌شود، خاطرنشان کرد: هر کسی بخواهد بدون در نظر گرفتن اراده ملت فلسطین، منافع و ارزش‌های آن مذاکره کند، ناکام خواهد ماند. از نگاه ما، باید نظر همه فلسطینی‌ها گرفته شود و آنها همگی باید در این روند سهیم باشند. مذاکره‌کنندگان اسرائیلی اعلام کردند که قطع نظر از نتایج مذاکرات، نظر نهایی با مردم این رژیم خواهد بود.بنابراین جانب مذاکره‌کننده فلسطینی نیز باید نظر مردم فلسطین را داشته باشد چرا که یک گروه نمی‌تواند به‌ نمایندگی از کل مردم فلسطین اقدام کند.

انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها