امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۱۸:۵۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 30735
تاریخ انتشار: ۱۰ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۳۳
تعداد بازدید: 103
آیت‌الله «سید محمود هاشمی ارزگانی» عالم دینی افغان، در گفت‌وگو با خبرنگار دفتر منطقه‌ای خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، ضمن فراخواندن ...

آیت‌الله «سید محمود هاشمی ارزگانی» عالم دینی افغان، در گفت‌وگو با خبرنگار دفتر منطقه‌ای خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، ضمن فراخواندن همه مسلمانان به خصوص مردم مسلمان افغانستان برای شرکت در راهپیمایی روز جهانی قدس، به تشریح پیشینه تاریخی قبله اول مسلمین پرداخت و جایگاه قدس به عنوان قبله اول مسلمین را بسیار با اهمیت توصیف کرد.

وی در این خصوص گفت: قدس قبله اول مسلمین است و این مسجد تا سال دوم هجرت، قبله دوم مسلمانان بود و خود شخص پیامبر اسلام و سایر مسلمانان به آن سو نماز می‌خواندند، مسجد الاقصی و مناطق اطراف آن با تاریخ اسلام و با مقدسات اسلامی گره خورده است و هیج مسلمان معتقد به آموزه‌ها و مقدسات دینی، نمی‌تواند نسبت به سرنوشت بیت‌المقدس و مسجد‌الاقصی بی‌تفاوت باشد.

این عالم افغان در ادامه به سیر تاریخی اشغال فلسطین و غصب مسجد الاقصی اشاره کرد و افزود: آموزه‌های دینی و آیات قرآن و روایات، مسلمانان را نسبت به یکدیگر مسئول می‌داند و همه مسلمانان را برادر یکدیگر معرفی می‌کند و طبق این آموزه‌ها، مسلمانان در برابر اشغال سرزمین اسلامی و تعزی حقوق مسلمانان فلسطین و آواره شدن مسلمانان آن سرزمین نمی‌توانند از خود عکس‌العملی نشان نداده و ساکت باشند.

آیت الله هاشمی در ادامه، قدس را عبادتگاه همه ادیان الهی دانست و گفت: قدس عبادتگاه ادیان بزرگ است و این مکان، هم برای مسیحیان، هم برای یهودیان و هم برای مسلمانان دارای قداست ویژه‌ای است.

وی افزود: با توجه به این موضوع بیت‌المقدس به عنوان عبادتگاه ادیان بزرگ، نمی‌تواند تحت حاکمیت و سیطره یک دولت خاص آن هم دولت فاشیستی قرار گیرد، زیرا این مکان‌ها تحت مالکیت هیچ دولت و حکومتی در نمی‌آید.

این عالم دینی تصریح کرد: فلسطین متعلق به ادیان بزرگ دنیا است و باید توسط یک مجمع جهانی اداره شود که آن مجمع از ادیان بزرگی نمایندگی می‌کند، از ادیان بزرگی که برای این سرزمین تقدس و اهمیت قائل هستند نه اینکه توسط یک حاکمیت سیاسی آن هم حاکمیت سیاسی و غاصبانه‌ای که مبتنی بر زور است، اداره شود.

این پژوهشگر علوم قرآنی در ادامه به خصلت‌های ذاتی رژیم صیهونیستی اشاره کرد و گفت: رژیم حاکم در فلسطین و مسجد الاقصی و قدس، رژیمی است که دارای یک سلسله خصلت‌ها و ویژگی‌هایی است که این ویژگی‌ها و خصلت‌ها سبب تعارض و سبب ناامنی در تمام منطقه و کل جهان می‌شود.

وی در ادامه افزود: رژیم اسرائیل نژادپرست است و مبتنی بر ایده‌ها و باورهای نژاد پرستی روی کار آمده و خود را برتر از دیگران می‌داند و این خوی استکباری و خود برتر بینی عاملی برای مقابله با دیگران است که از دل این برتری استکبار، تجاوز و تحدی به حقوق دیگران زایده می‌شود

آیت الله هاشمی گفت: به همین دلیل است که ما رژیم صیهونیستی را می‌بینیم که حتی به حقوق بین‌المللی از جمله به قوانین انرژی هسته‌ای پابند نیست و برای این کار نیز بعضی دلایل اجتماعی و سیاسی می‌آورد، ولی بی‌گمان این عدم تعهد بی‌ارتباط به باورهای دینی و خوی استکباری رژیم صیهونیستی نمی‌تواند باشد.

این عالم افغان، طمع‌ورزی و دنیا پرستی، را از دیگر خصوصیات رژیم صیهونیستی بیان کرد و افزود: طمع‌ورزی و پول پرستی ریشه در گذشته این قوم دارد و حضور آنها در عرصه اقتصاد جهانی نشان می‌دهد که این مجموعه، مجموعه‌ای است که شدیداً پول پرست و طمع‌ورز است.

هاشمی در ادامه افزود: اگر این 3 خصوصیت را در کنار هم در نظر بگیریم یک ویژگی دیگری از دل آنها بیرون می‌آید و آن عبارت است از ترویج و تجلیل تروریسم؛ رژیم جعلی اسرائیل برداشتن هر گونه مانع انسانی و غیرانسانی از سر راه خود جایز و واجب می‌دانند.

این عالم افغان در ادامه وجود رژیم اشغالگر قدس را برای جهان خطرناک توصیف کرد و گفت: برای مجموعه بشر و برای نسل انسان، این رژیم خطرناک است زیرا به عنوان یک مرکز و یک جایگاه و مبدأ صدور تروریسم است و مبدأ تجاوز به حقوق انسان‌ها و نادیده گرفتن تمامی قوانین و پیمان‌ها و همین گونه مقررات بین‌المللی است.

وی در ادامه افزود: غرب در به وجود آوردن و حمایت از رژیم اسرائیل در حقیقت دچار یک عملکرد متناقض و پارادوکس شد، به این معنا که بعد از جنگ جهانی دوم زمانی که رژیم آلمان را ساقط کردند، در عوض از یک رژیم فاشیست و یک رژیم کاملاًنژاد پرست دیگر حمایت کردند و سرزمین فلسطین به مجموعه‌ای که دقیقاً با تفکرات فاشیستی و همان تفکراتی که رژیم نازی آلمان داشت تبدیل شد.

هاشمی در ادامه داد گفت: اگر جهان نمی‌توانست و نمی‌تواند شاهد حاکمیت نازیسم آلمانی باشد، چگونه می‌تواند رژیم نژاد پرست اسرائیل را تحمل کند؟ مبارزه با رژیمی نژاد پرست سبب شد که از دل آن یک رژیم نژاد پرست دیگر در منطقه برون آید.

وی افزود: تفاوت در این است که دولت فاشیست آلمان در حقیقت برای اروپا و غرب خطرناک بود، اما فاشیسم یهودی و رژیم صیونیستی فقط برای مسلمانان خطر جدی به حساب می‌آید و برای همین نیز رژیم صهیونیستی را تأیید کرده‌اند.

سید محمود هاشمی، در ادامه به هوشمندی امام خمینی(ره) در شناخت واقعی اسرائیل اشاره کرد و افزود: با این خصوصیاتی که برشمردیم ما می‌توانیم به درایت و هوشمندی  وهشیاری امام خمینی (ره) پی ببریم.

وی افزود: امام راحل در سال 1358 در پیامی، روز جمعه آخر ماه مبارک رمضان را به عنوان روز جهانی قدس معرفی کرد.

آیت‌الله هاشمی تصریح کرد که امام در پیام خود به چند موضوع توجه داشتند، اول این که امام فرمودند که این موضوع عربی نیست، که متأسفانه سال‌های درازی است که دولت‌مردان عربی راه اشتباهی طی کرده ‌اند و این قضیه را یک قضیه عربی اعلام کرده‌اند، نه یک قضیه اسلامی وانسانی.

وی افزود: ولی امام این قضیه را از حصار قوم در آورده و به موضوع اسلامیت تغییر داد و همه مسلمانان را به این موضوع و همکاری و همبستگی در برابر آزادی سرزمین فلسطین و رهایی آن از چنگال رژیم صهیونیستی دعوت کردند.

این محقق افغان در ادامه به انتخاب جمعه آخر رمضان به عنوان روز قدس اشاره کرد و گفت: هر روز یا هر جمعه‌ای می تواند روز قدس اعلام شود ولی امام از منظر نگاه دینی و مبتنی بر آموزه‌های دینی و آموزه های قرآنی، جمعه آخر ماه رمضان را به روز جهانی قدس اختصاص داد.

وی در ادامه به پیام امام در این خصوص اشاره کرد و گفت: امام به این دلیل جمعه آخر ماه رمضان را روز قدس اعلام کرد که دهه آخر ماه رمضان دهه‌ای است که یکی از لیالی قدر است و به معنی تعیین سرنوشت است و تغییر و تحولاتی که در انسان صورت می‌گیرد در آن شب تغییر می‌کند و رقم می‌خورد.

این عالم افغان در پایان افزود: وظیفه‌ای که مسلمانان در برابر مسئله فلسطین دارند این است که در برابر غصب ناگوار این سرزمین توسط یک رژیم فاسد بایستی به عنوان یک فریضه دینی و همچنین یک مسئولیت حقوقی و بشری ساکت نباشند و در تظاهرات روز قدس شرکت کنند و انزجار و نفرت خود را از این دولت غاصب اعلام و صدای خود را به گوش جهانیان برسانند و نیز نسبت به کشتاری که توسط این رژیم صورت می‌گیرد اعلام انزجار کنند.

انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها