امروز : یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 18
۰۸:۲۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 3075
تاریخ انتشار: ۵ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۹:۲۴
تعداد بازدید: 164
به گزارش فارس، «عبدالعلی سراج» در گفت‌وگو با تلویزیون طلوع‌نیوز افغانستان بیان داشت: بر اساس اطلاعاتی که در اختیار دارد، ناتو بخشی از تجهیزات خود را ...

به گزارش فارس، «عبدالعلی سراج» در گفت‌وگو با تلویزیون طلوع‌نیوز افغانستان بیان داشت: بر اساس اطلاعاتی که در اختیار دارد، ناتو بخشی از تجهیزات خود را که از مسیر ازبکستان خارجی می‌کند، در اختیار این کشور قرار می‌دهد.

رئیس نهضت تفاهم ملی اقوام افغانستان با انتقاد از این تصمیم ناتو گفت: غرب باید این تجهیزات را در اختیار ارتش افغانستان قرار دهد نه ازبکستان.

وی تصریح کرد: اگر ناتو قصد دارد ارتش افغانستان روی پای خود بایستد، باید تجهیزات خود را در اختیار ارتش افغانستان قرار دهد.

«ویتالی ولکوف» کارشناس مسائل سیاسی آسیای مرکزی از آلمان بهمن‌ماه سال گذشته در مصاحبه با نشریه «روزنامه جدید» بیان داشت: وزیر دفاع انگلیس به کشورهای آمریکا و آلمان پیشنهاد داده تجهیزات خود را در اختیار ازبکستان قرار دهند.

گزارش‌هایی نیز وجود دارد که «کریم‌اف» رئیس ازبکستان از انگلیس، آلمان و آمریکا نه تنها هواپیمای بدون سرنشین و تجهیزات مهم دیگر بلکه توپخانه مدرن، بالگردهای جنگی، خودروهای زرهی و دیگر تجهیزات را تقاضا کرده است.

شواهدی نیز وجود دارد که آمریکا و انگلیس مذاکراتی با تاشکند در این خصوص انجام داده‌اند.

همچنین 2 ماه پیش «فیلیپ هاموند» وزیر دفاع انگلیس اعلام کرد که برای خروج تجهیزات خود از افغانستان به ارزش 6.2 میلیارد دلار، قراردادی با مقامات ازبکستان به امضا رسانده است.

طبق این توافقنامه، مقداری تجهیزات اضافی از جمله قطعات یدکی به عنوان «هدیه» به ازبکستان داده می‌شود.

«راسموسن» دبیرکل ناتو نیز بهمن ماه سال گذشته در بروکسل اعلام کرد که ازبکستان همکاری خود را با ناتو و شرکا آن در جهت توسعه و اصلاحات مؤسسات نظامی و آموزش پرسنل نظامی گسترش خواهد داد.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها