امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 25
۰۶:۲۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 30776
تاریخ انتشار: ۱۰ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۳۴
تعداد بازدید: 67
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، یداله قائم پناه نویسنده، شاعر، پژوهشگر و استاد دانشگاه در خصوص رابطه دین و عرفان بیان کرد: ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، یداله قائم پناه نویسنده، شاعر، پژوهشگر و استاد دانشگاه در خصوص رابطه دین و عرفان بیان کرد: موضوع ارتباط بین دین و عرفان، از جمله مباحثی است که در فرهنگ بشری و تاریخ اندیشه‌ها سابقه طولانی دارد و به صورت‌های گوناگون نزد متدینان و عارفان منسوب به هر دین از جهت نظم و عمل مورد توجه بوده است.

وی ادامه داد: اگر بخواهیم دین و عرفان را مقایسه کنیم، باید هستی‌شناسی و عرفان را واکاویم، این دو هستی‌شناسی البته تفاوت‌های روشنی با یکدیگر دارند. زمینه‌های این تفاوت به دو برداشت از مفاهیمی چون ذات و صفات مبدأ، واقعیت جهان، انگیزه آفرینش، چگونگی پیدایش جهان و حتی مفهوم معاد بازمی گردد.

قائم پناه افزود: انسان در کانون توجه تعالیم دین و عرفان قرار دارد. نگاه هر دو مکتب به انسان از نظر تکریم مقام او مانند هم است، اما از نظر مبانی و مسائل تفاوت‌های بسیاری با هم دارند.

قائم پناه تاکید کرد: ارتباط بین آموزه‌های دینی و عرفانی را می‌توان عموم و خصوص مطلق دانست چرا که دین غیر از معارف باطنی و حقایق عرفانی ابعاد دیگری از جمله فقه و احکام ظاهری، اجتماعیات، اخلاقیات و اصول اعتقادی کلان را نیز در بر می‌گیرد.

وی در خصوص کارگاه بررسی شعر و اندیشه بیان کرد: خانه فرهنگ دولت آباد در راستای ارتقاء دانش و افزایش مهارت‌های ادبی شاعران جوان با ادبیات و سبک‌های ادبی زبان فارسی و شناخت رابطه بین دین عرفان کارگاه بررسی شعر و اندیشه را با محوریت رابطه بین دین و عرفان برگزار می‌کند.

قائم پناه تصریح کرد: این دوره‌ها به صورت کارگاهی برگزار و شعر خوانی از ابتدای خصوصیات شعر، وزن و... تدریس می‌شود و ویژگی سیاسی بودن شعر را بیان می‌کند.

قائم پناه ذکر کرد: در این دوره‌ها غالب، سبک، وزن شعر، تحولات تاریخی، اندیشه سیاسی و اجتماعی، دینی و مذهبی و... آموزش داده می‌شود.

وی در پایان با اشاره به این دوره‌ها بیان کرد: این دوره‌ها با ثبت نام در خانه فرهنگ دولت آباد و یکشنبه‌های هرهفته از ساعت 17 الی 19 با حضور علاقه مندان به برنامه‌های ادبی و عرفانی در این خانه فرهنگ برگزار می‌شود.

علاقه مندان جهت شرکت و ثبت نام در این دوره‌ها می‌توانند به خانه فرهنگ دولت آباد واقع در فلکه اول دولت آباد، خیابان دهخدا، شهرک وحدت، کوچه شهید رمضانی مراجعه و یا با شماره تلفن‌های 33748287-33747772 تماس حاصل فرمایند.
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار