امروز : جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 20
۱۰:۴۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 30780
تاریخ انتشار: ۱۰ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۳۳
تعداد بازدید: 186
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه به نقل از رسانه‌های تاجیکستان، روز گذشته (9 مردادماه) «مختار آبلیازاف» بانکدار و مخالف سرشناس «نورسلطان ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه به نقل از رسانه‌های تاجیکستان، روز گذشته (9 مردادماه) «مختار آبلیازاف» بانکدار و مخالف سرشناس «نورسلطان نظربایف» رئیس جمهور قزاقستان در جنوب فرانسه در نزدیکی شهر «نیس» توسط پلیس بازداشت شد.

وکیل مدافع آبلیازاف با تأیید این خبر، گفت: فرانسه درخواست استرداد این بانکدار قزاق را دریافت کرده، ولی معلوم نیست که درخواست از طرف روسیه، اوکراین و یا قزاقستان است.

روزنامه «فاینشنال تایمز» در این رابطه نوشته است که مقامات روس برای استرداد آبلیازاف تلاش می‌کنند زیرا وی به اختلاس از بانک «ب.ت.آ.بانک» متهم است.

این در حالی است که مقامات پلیس فرانسه به خبرنگاران گفته‌اند، آبلیازاف با درخواست اوکراین بازداشت شده است.

مختار آبلیازاف بانکدار ثروتمند سابق و از چهره‌های بانفوذ مخالف دولت قزاقستان از سال 2009 از این کشور خارج و در انگلیس پناهنده سیاسی شده است.

وی که فیزیکدان است در سال 1998 با فرمان نظربایف صاحب کرسی وزارت انرژی، صنایع و تجارت قزاقستان شد، ولی پس از گذشت چند سال، حکومت رئیس جمهور این کشور را فاسد دانست و حرکت مخالفان دولت را تشکیل داد.

دیری نپایید که وی به اتهام اختلاس مالی به شش سال زندان محکوم شد اما پس از آن که وعده دست کشیدن از سیاست را داد، پس از 10 ماه از زندان «دیرژاوینسکی» آزاد شد.

این در حالی است که چندی قبل زن و دختر شش ساله وی را به اتهام اقامت غیرقانونی از قلمرو ایتالیا اخراج و به قزاقستان بازگرداندند.

این گزارش حاکی است که آبلیازاف در 10 سال گذشته با کمک مخالفان دولت و رسانه‌های مستقل قزاقستان از جمله روزنامه‌های «ریسپوبلیکا» و تلویزیون «کاپلوس»، تلاش کرد که نظربایف را از قدرت سرنگون کند.

انتهای پیام/خ 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها