امروز : یکشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۸ - 2019 June 16
۰۵:۰۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 308
تاریخ انتشار: ۲۱ فروردین ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۳۲
تعداد بازدید: 313
به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری پیروان موعود، حجت‌الاسلام محمدرضا رجایی نماینده مردم گناباد در مجلس شورای اسلامی پیش از ظهر امروز (چهارشنبه) در ...

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری پیروان موعود، حجت‌الاسلام محمدرضا رجایی نماینده مردم گناباد در مجلس شورای اسلامی پیش از ظهر امروز (چهارشنبه) در نطق میان دستور خود در صحن علنی اظهار داشت: انقلاب اسلامی ایرانبه گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری پیروان موعود، حجت‌الاسلام محمدرضا رجایی نماینده مردم گناباد در مجلس شورای اسلامی پیش از ظهر امروز (چهارشنبه) در نطق میان دستور خود در صحن علنی اظهار داشت: انقلاب اسلامی ایران پدیده عظیمی بود که زندگی مردم را از تمام جهات تحت تأثیر خود قرار داد.

وی افزود: مردم علیه دیکتاتوری ظلم، فساد و وابستگی قیام کرده و آزادی، استقلال و زمینه زندگی بر اساس اسلام را در کشور مستقر کردند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس خاطرنشان کرد: این انقلاب، آزادی و مردم‌سالاری دینی را در کشور نهادینه کرد تا جایی که طی 35 سال بعد از انقلاب تقریبا در همین حد، انتخابات برگزار شده است و چه قدر غیرمنصفانه است سخنان آنهایی که ادعا می‌کنند بعد از انقلاب، آزادی وجود نداشته است.

رجایی تصریح کرد: امروز اگر نگوییم تنها کشور، حداقل جزو معدود کشورهایی هستیم که از لحاظ سیاسی مستقل بوده و هیچ کس نمی‌تواند به ما  امر و نهی کند، گویی اینکه ضعف‌هایی هم در اداره جامعه وجود دارد که از خود ماست و باید برای رفع آن کوشا باشیم.

وی ادامه داد: در حالی که قبل از انقلاب 47 درصد مردم کشور زیر خط فقر زندگی می‌کردند و ضریب جینی به عنوان شاخص نابرابری بالای 50 درصد بود، پس از انقلاب اسلامی طبق اعلام بانک جهانی در چند سال قبل، افراد زیر خط فقر به کمتر از 20 درصد ضریب جینی نیز به حدود 37 درصد کاهش یافته است.

نماینده گناباد اضافه کرد: امروز به برکت انقلاب اسلامی اقتصاد ما بر اساس شاخص برابری قدرت خرید، هفدهمین اقتصاد بوده و درآمد سرانه بالای 13 هزار دلار قرار دارد و می‌توان گفت که سطح زندگی مردم قابل مقایسه با دوران قبل از انقلاب نیست و همه به پیشرفت‌‌های علمی کشور آگاه هستند.
وی بیان داشت: سؤال این است که آیا به نسبت رشد و پیشرفت اقتصادی، رضایتمندی مردم افزایش پیدا کرده است و به عبارت دیگر آیا مردم شیرینی پیشرفت‌های علمی و اقتصادی را در کام خود حس کرده‌اند؟
رجایی افزود: متأسفانه جواب این سؤال منفی است و علت آن علاوه بر تغییر سطح انتظارات چیزی جز نوسانات جدید اقتصادی و نرخ کشور تورم بالا نیست.
وی گفت: تورم اگرچه در حد 3 تا 4 درصد دارای توجیه بوده و می‌تواند مشوق سرمایه‌گذاران و تولیدکنندگان باشد، اما وقتی که بالا رفت و به یک عدد دو رقمی رسید، دیگر ضد توسعه عمل کرده و کام مردم را تلخ خواهد کرد.
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس خاطرنشان کرد: از تورم بالا، فعالیت‌های اقتصادی از تولید به سمت واسطه‌گری و دلالی کشیده خواهد شد و هیچ کس نمی‌تواند برای آینده خود برنامه‌ریزی کند.
رجایی بیان کرد: چرا بعد از گذشت نزدیک‌ به 35 سال از انقلاب هنوز فکری برای تورم، این عامل نوسان‌زای اقتصادی نکرده‌ایم، آیا انگونه که گفته می‌شود علت اصلی تورم بیماری هلندی و ناشی از درآمدهای نفتی است و راه حلی برای آن نیست.
وی ادامه داد: به نظر بنده اینگونه نیست، چراکه اولا آنهایی که بحث بیماری هلندی را مطرح می‌کنند، حداکثر 10 درصد تورم را به این قضیه نسبت می‌دهند، ضمن اینکه خود بیماری هلندی هم بیماری غیرقابل درمان نیست.
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس اضافه کرد: ثانیا نفس درآمدهای نفتی نمی‌تواند به خودی خود، تورم‌زا باشد، بلکه نحوه هزینه کردن آن است که تورم ایجاد می‌کند، آیا اگر درآمدهای نفتی به گونه‌ای هزینه شود که پایه پولی و یا پول قدرت را افزایش ندهد، باز هم سبب تورم خو‌اهد شد؟
نماینده مردم گناباد گفت: دولت می‌تواند با فروش ارز به بازار و مردم به جای فروش آن به بانک مرکزی، جلوی افزایش پایه پولی را بگیرد، تا نقدینگی به طور غیرقابل قبولی افزایش نیابد.
رجایی ادامه داد: باید دست به دست هم دهیم و با اعتماد بین مجلس و دولت برای همیشه سایه شوم تورم را از سر اقتصاد کشور کوتاه کنیم و نگذاریم که هر روز استرس و فشار جدید بر مردم تحمیل شود و این کار شدنی است.
نماینده گناباد در پایان با اشاره به مشکلات حوزه انتخاب خود خواستار رسیدگی به آنها توسط مسئولان مربوطه شد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها