امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۰۹:۲۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 30819
تاریخ انتشار: ۱۰ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۹:۳۰
تعداد بازدید: 163
یک منبع بلند پایه سوری در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دمشق افشا کرد که سوریه درخواست‌های حکومت سعودی برای ...

یک منبع بلند پایه سوری در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دمشق افشا کرد که سوریه درخواست‌های حکومت سعودی برای تماس با دمشق را رد کرد و کمیته تحقیق سازمان ملل متحد خواستار بازدید از منطقه «خان العسل» در حلب نشد، بلکه به دلایل و مستندات ارائه شده از سوی نظام سوریه درباره استفاده از سلاح‌های شیمیایی اکتفا کرد.

کمیته تحقیق در خصوص استفاده از مواد شیمیایی

این منبع آگاه در این ارتباط توضیح داد که دولت سوریه و کمیته تحقیق بین الملی درباره استفاده از مواد شیمیایی در جریان نبردهای جاری میان طرف‌های درگیر در سوریه به توافق رسیدند تا برای دستیابی به حقایق همکاری مشترکی در این ارتباط داشته باشند و در این راستا مقرر شد، دولت سوریه به کمیته تحقیق تمام دلایل و مستندات مورد نیاز برای کشف واقعیت و حقیقت جنایت روی داده در منطقه «خان العسل» را ارائه دهد.

وی در ادامه افزود: در طول حضور کمیته تحقیق بین المللی در سوریه، این کمیته هیچ‌گاه مسئله بازدید از منطقه خان العسل را مطرح نکرد که عناصر مسلح بر آن تسلط پیدا کرده بودند تا آثار برجای مانده از استفاده از این سلاح‌ها را از بین ببرند.

این منبع آگاه گفت: تا زمانی‌که این کمیته حکم نهایی خود درباره استفاده از سلاح‌های شیمیایی در منطقه خان العسل را صادر نکند، نمی‌توان اظهار نظری در این ارتباط کرد.

منبع مذکور به گزارش «ملس» و دیگر گزارش‌های بین المللی که تاکنون سازمان‌ها و نهادهای بین المللی درباره این‌گونه رویدادها منتشر کرده‌اند، اشاره کرد و گفت: هر روز که می‌گذرد، این سازمان‌ها بیش از پیش ثابت می‌کنند که سازمان‌های بی‌طرفی نیستند، بلکه سازمان‌های سیاسی هستند که تحت نظر سازمان ملل متحد و کمیته حقوقو بشر و دیگر سازمان‌های آن فعالیت می‌کنند و بزرگ‌ترین دلیل این مدعا گزارش ملس است که نظام سوریه را مورد انتقاد قرار داده و آن را متهم به دست داشتن در ترور «رفیق الحریری»، نخست وزیر اسبق لبنان کرده بود.

وی افزود: در حالی‌که تا پیش از ارائه گزارش نهایی همواره هرگونه دخالت و دست داشتن سوریه در این حادثه را رد می‌کرد، به همین دلیل باید گفت، این سازمان‌ها ادات دست برخی کشورها و سازمان‌های بین المللی دیگر هستند.

سفر بندر بن سلطان به روسیه

اما در خصوص سفر بندر بن سلطان به روسیه این مقام مسئول سوری گفت که سفر رئیس سرویس اطلاعات و امنیت عربستان سعودی به روسیه را از دو بعد می‌توان مورد بررسی قرار داد، از جمله عربستان سعودی تلاش می‌کند، برای حفظ آبروی خود به روسیه رشوه دهد تا موضع این کشور را با خود در بحران سوریه همراه کند.

در واقع به دلیل عدم موافق واشنگتن و پادشاه سعودی با طرح شاهزاده بندر درباره سوریه ممکن است، شاهد انعطاف پذیری‌هایی در سیاست بین المللی باشیم و در این راستا عربستان سعودی تلاش می‌کند، به نحوی روسیه را تحت فشار بگذارد و بالعکس.

سوریه تماس با عربستان سعودی را رد کرد

این منبع بلند پایه سوری در ادامه تاکید کرد که عربستان سعودی بارها تلاش کرد، با مسئولان و رهبران ارشد سوریه تماس بگیرد، اما نظام سوریه این درخواست را به دلیل مواضع عربستان سعودی در قبال بحران سوریه و حمایت این کشور از گروه‌های مسلح و دست داشتن در ریخته شدن خون مردم سوریه رد کرد.
انتهای پیام
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها