امروز : دوشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 19
۱۲:۵۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 3085
تاریخ انتشار: ۵ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۹:۲۴
تعداد بازدید: 139
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از روزنامه «کامرسانت»، "بیدزینا ایوانیشویلی" نخست وزیر گرجستان روز چهارشنبه برای نخستین ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از روزنامه «کامرسانت»، "بیدزینا ایوانیشویلی" نخست وزیر گرجستان روز چهارشنبه برای نخستین بار در مقابل نمایندگان مجمع عمومی پارلمانی شورای اروپا سخنرانی کرد. بیشترین توجه وی روی روابط روسیه و گرجستان معطوف بود.

به گفته وی، هرچند روسیه در بخشی از خاک گرجستان «کشور کوچک اشغالی» بوجود آورده است، ولی برقراری گفت‌وگو با مقامات مسکو برای برقراری روابط عادی بین دو کشور همسایه در اولویت اقدامات دولت وی قرار دارد. ایوانیشویلی از کشورهای اروپایی خواست تا در این راستا به تفلیس کمک کنند و به آنها اطمینان داد که جهت گیری گرجستان به سمت اتحادیه اروپا و ناتو جایگزینی ندارد.

مجمع عمومی پارلمانی شورای اروپا از سال 2008 تاکنون به عرصه مناسبی برای اظهارات مقامات گرجی در مورد روسیه تبدیل شده است و در نشست‌های آن همواره روسیه به اشغال خاک گرجستان متهم می‌شود و نخست وزیر گرجستان هم این بار فراموش نکرد که به مسئله اشاره کند و خواستار کمک اروپا برای برقراری تمامیت ارضی گرجستان شد.

وی گفت: تمایل گرجستان برای پیوستن به ناتو و اتحادیه اروپا که در مصوبه پارلمان این کشور در خصوص دکترین سیاست خارجی هم مورد تاکید قرار گرفته، کاملا واضح است، ولی این مسئله مغایرتی با برقراری روابط عادی با روسیه ندارد.

ایوانیوشیلی در عین حال یادآور شد که سرو سامان دادن به روابط با روسیه نیازمند زمان زیادی است و تعجیل در این مسئله منجر به شکست مذاکرات در این رابطه خواهد شد.

البته در این بین هیئت نمایندگی روسیه در  نشست روز گذشته با تردید نسبت به اظهارات ایوانیشویلی نگاه کرده و سیاست دولت جدید گرجستان را چندان متفاوت از خط مشی "میخائیل ساآکاشویلی" رئیس جمهوری این کشور نمی‌داند.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها