امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 27
۲۳:۰۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 3091
تاریخ انتشار: ۵ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۹:۲۴
تعداد بازدید: 158
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مأمور ویژه شکنجه سازمان ملل گفته کشور بحرین سفر وی به این کشور برای تحقیق در خصوص شکنجه را ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مأمور ویژه شکنجه سازمان ملل گفته کشور بحرین سفر وی به این کشور برای تحقیق در خصوص شکنجه را لغو کرده است.

آقای «جوان مندز»، در بیانیه‌ای تصریح کرده این دومین باری است که سفر وی به این کشور لغو می‌شود. وی قرار بود بین 8 تا 15 ماه مه به بحرین سفر کند.

بحرین که مقر ناوگان دریایی پنجم آمریکا است از اواسط فوریه سال 2011 شاهد اعتراضات مردمی بوده است. مردم این کشور با الهام گرفتن از انقلاب‌های تونس و مصر که به سرنگونی دیکتاتورهای این کشورها انجامید تظاهرات گسترده‌ای را علیه رژیم آل خلیفه آغاز کردند.

دولت بحرین برای خاموش کردن سرکوب شعله اعتراضات مردمی از ابتدا سرکوب شدید را در دستور کار قرار داد. این اعتراضات تا کنون به کشته شدن بیش از صد نفر منجر شده و ماموران امنیتی صدها تن از جمله پزشکان و پرستاران را به جرم مداوای مجروحان انقلابی بازداشت و آنها را شکنجه کرده‎اند.

مرکز پزشکان حقوق بشر اعلام کرده است که در جریان سرکوب تظاهرات مردمی در بحرین، تا کنون شمار زیادی از پزشکان و پرستاران این کشور دستگیر و شکنجه شده‎اند.

بر اساس گزارش این سازمان حقوق‎بشری، جامعه پزشکی و درمانی بحرین تنها به این جهت از سوی عوامل رژیم مورد شکنجه و آزار و اذیت قرار می‎گیرند که شواهدی از اعمال خشونت مقامات و نیروهای امنیتی این کشور علیه مردم در دست دارند.

اکنون خبرگزاری رویترز گزارش داده دولت بحرین سفر آقای مندز، گزارشگر ویژه سازمان ملل به این کشور را لغو کرده است.

گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور شکنجه در واکنش به این اقدام دولت بحرین گفت: «این اقدام بحرین، کاملاً حکم لغو [سفر] دارد، چون نه تاریخی به عنوان جایگزین تعیین شده و نه هیچ طرحی برای گفت‌وگو درباره این موضوع ارائه شده است.»

وی افزود: «بگذارید رک بگویم؛ این اقدامی یکجانبه از جانب مقامات بحرین بود.»

قرار بود آقای مندز با مقامات دولتی، اعضای گروه‌های جوامع مدنی و اعضای احزاب سیاسی دیدار و از بازداشتگاه‌ها دیدن کند.

سازمان عفو بین‌الملل هم از اقدام دولت بحرین انتقاد کرده و گفته تصمیم بحرین نشان می‌دهد این کشور برای اجرای اصلاحات گسترده در خصوص مسائل حقوق بشر خود «چندان جدی نیست.»

دیده بان حقوق بشر در گزارشی اعلام کرده است، در هفته‌های اخیر بیش از 400 نفر از فعالان مخالف دولت بازداشت شده‌اند.

تظاهرات‌کنندگان، از سوی دیگر اظهار داشته‌اند، تا زمانی که به خواسته‌هایشان از قبیل آزادی، حکومت مشروطه و داشتن نماینده در دولت نرسند، به تظاهرات خود ادامه خواهند داد.

دیده‌بان حقوق بشر از حکومت بحرین خواسته است، محل نگه‌داری بازداشت‌شدگان را افشا کند و به آنان اجازه دهد با وکلا و خانواده‌هایشان تماس بگیرند و همچنین اجازه دهد وضعیت بازداشت‌گاه‌ها مورد بازرسی افراد بی‌طرف قرار گیرد.

این درخواست‌ها تا کنون با بی‌توجهی دولت بحرین روبرو شده که مخالفان خود را تروریست‌هایی می‌داند که می‌خواهند در امنیت ملی این کشور اخلال ایجاد کنند.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها