امروز : جمعه ۸ اردیبهشت ۱۳۹۶ - 2017 April 28
۲۰:۴۸
ادموند
کمک مالی
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 3105
تاریخ انتشار: ۵ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۹:۲۴
تعداد بازدید: 108
به گزارش خبرگزار ی فارس، رئیس جمهور روسیه ضمن محکوم کردن انفجارهای رخ داده چند روز پیش ماراتن بوستون، از سیاست‌های دوگانه سیاستمداران غرب در خصوص ...

به گزارش خبرگزار ی فارس، رئیس جمهور روسیه ضمن محکوم کردن انفجارهای رخ داده چند روز پیش ماراتن بوستون، از سیاست‌های دوگانه سیاستمداران غرب در خصوص تروریسم انتقاد کرد.

به گزارش شبکه خبری راشاتودی، ولادیمیر پوتین درباره موضع کشورش درباره تروریسم گفت روسیه تروریست‌ها را تهدیدی مشترک برای تمام ملت‌ها می‌داند که نباید از آنها برای دست‌آوردهای سیاسی حمایت کرد.

وی که در جلسه پرسش و پاسخ سالانه‌اش حضور یافته بود به نظراتی از مردم آمریکا پاسخ داد که از کشور روسیه به خاطر آنکه زادگاه برادران «سارنایوف»، مظنونان بمب‌گذاری‌های بوستون هست، انتقاد کرده بودند.

آقای پوتین، در این باره گفت: «نباید توده مردم آمریکا را مورد سرزنش قرار داد؛ آنها نمی‌دانند چه رخ داده است. من در اینجا خطاب به آنها و شهروندان کشور خودم می‌گویم روسیه هم یکی از قربانیان تروریسم بین‌المللی است.»

در حادثه بمب‌گذاری‌های مارتن بوستون آمریکا که دوشنبه دو هفته پیش انجام شد، سه نفر جان باختند.

پلیس شهر بوستون آمریکا عملیات تعقیب و گریز گسترده‌ای را برای دستگیری مظنونان به این حادثه آغاز کرد و با انتشار تصاویری، دو برادر چچنی تبار به نامهای «تیمور لنگ سارنایف» 26 ساله و «جوهر سارنایف» را مظنونان این بمب‌گذاری‌ها معرفی کرد.

«تیمور لنگ سارنایف» در جریان عملیات تعقیقب و گریز به ضرب گلوله کشته شد و برادر 19 ساله‌اش یک روز بعد دستگیر شد.

رئیس جمهور روسیه در بخش دیگری از سخنانش از معیارهای دو گانه غرب درباره تعریف تروریسم انتقاد کرد.

پوتین گفت: «همیشه از اینکه رسانه‌ها و شرکای غربی‌مان برای تروریست‌هایی که در کشور ما جرائم خونباری مرتکب می‌شدند از لفظ شورشی استفاده می‌کردند و تقریباً هیچگاه آنها را تروریست خطاب نمی‌کردند، هراسان می‌شدم.»

این مقام کشور روسیه همچنین از برخی ایده‌های ابراز شده توسط سیاستمداران جمهوری‌خواه آمریکایی، از جمله «لیندسی گراهام»، «جان مک کین» و «کلی آیوت» و «پیتر کینگ» که خواسته بودند «جوهر سارنایوف» به عنوان «پیکارجوی دشمن» اعلام شود هم انتقاد کرد.

پوتین گفت: «آنها می‌خواهند این مجرم را زندانی جنگ اعلام کنندد. آیا عقلشان را از دست داده‌اند؟ او چطور زندانی جنگی است؟ می‌خواهند بار دیگر جنگ داخلی شمال و جنوب آمریکا را راه بیندازند؟»

در صورتی که «جوهر سارنایوف» 19 ساله «پیکارجوی دشمن» معرفی می‌شد آمریکا می‌توانست وی را همانند بسیاری دیگر از بازداشت‌شدگان «جنگ با تروریسم» در دادگاه نظامی محاکمه کرده و وی را از برخی حقوق اساسی‌اش به عنوان شهروند آمریکا محروم کند. کاخ سفید با این پیشنهاد مخالفت کرد.

پوتین گفت تاریخ دردناک چچن با روسیه نباید مبنای ظن و گمان شود و تمامی چچنی ها تروریست جا زده شوند؛ وی گفت: «مسئله ملیت یا مذهب نیست؛ ذهنیت افراطی این افراد است که مسئله اصلی است.»

وی افزود: «بمب‌گذاری های بوستون نشان می‌دهند غرب در حمایت از شبه‌نظامی‌ها در چچن به بیراهه رفته است.»

این اولین اظهارات پوتین درباره بمب‌گذاری‌های ماراتن بوستون بوده که بدترین حادثه بمب‌گذاری در خاک آمریکا معرفی شده است.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار