امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 25
۱۵:۱۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 3110
تاریخ انتشار: ۵ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۹:۲۴
تعداد بازدید: 264
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، رئیس جمهور صربستان به خاطر «جنایت سربرنیتسا» عذرخواهی کرد. به گزارش بی‌بی‌سی، «تومیسلاو ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، رئیس جمهور صربستان به خاطر «جنایت سربرنیتسا» عذرخواهی کرد.

به گزارش بی‌بی‌سی، «تومیسلاو نیکولیچ» به خاطر همه جنایاتی که صرب‌ها در حین تجزیه یوگسلاوی مرتکب شده‌اند عذرخواهی کرد، اما از لفظ «نسل‌کشی» برای این کشتار که در خلال آن هزاران مسلمان بوسنیایی کشته شدند، اجتناب کرد. بازرسان سازمان ملل آنچه در سال 1995 در شهر مسلمان‌نشین سربرنیتسا اتفاق افتاد را نسل‌کشی می‌خوانند.

آقای نیکولیچ گفت که زانو می‌زند و برای «جنایت سربرنیستا» طلب عفو می کند. وی سال گذشته که در انتخابات صربستان پیروز شد به خاطر آنکه گفته بود در این شهر نسل‌کشی اتفاق نیفتاده مورد انتقاد واقع شد.

نیروهای ارتش جمهوری صربستان در سال 1995 وارد این شهر مسلمان‌نشین شدند که سازمان ملل آن را از قبل منطقه حفاظت‌شده امن اعلام کرده بود و حدود 8000 مسلمان را قتل عام کردند. این کشتار، بعد از جنگ جهانی دوم، بزرگترین نسل کشی در اروپا به شمار می‌رود.

رهبران قبلی صربستان، ازجمله «بوریس تادیچ»، رئیس جمهور سابق این کشور این کشتار را نسل‌کشی دانسته‌اند، با این حال آقای نیکولیچ حتی در خلال عذرخواهی امروز نیز از این لفظ استفاده نکرده و به ذکر «جنایت» بسنده کرده است.

رئیس جمهور فعلی صربستان در تلویزیون دولتی این کشور گفت: «من زانو می‌زنم و برای جنایاتی که در سربرنیتسا رخ داد، طلب عفو می‌کنم.»

رهبر مسلمانان بوسنی اخیراً از آقای نیکولیچ خواسته بود کشتار سربرنیتسا را نسل‌کشی اعلام کند.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها