امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 25
۱۳:۲۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 3113
تاریخ انتشار: ۵ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۹:۳۲
تعداد بازدید: 239
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، روز گذشته اخباری پیرامون رای جدید هیات رسیدگی به تخلفات ناشران منتشر شد ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، روز گذشته اخباری پیرامون رای جدید هیات رسیدگی به تخلفات ناشران منتشر شد که بر مبنای آن ناشران محروم شده در نمایشگاه سال گذشته می‌توانستند در نمایشگاه بیست و ششم شرکت کنند.
 
* اسماعیلی: برخی ناشران متخلف سال گذشته در نمایشگاه کتاب امسال شرکت می‌کنند

 علی اسماعیلی، سرپرست معاونت امور فرهنگی وزارت ارشاد و رئیس بیست و ششمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با بیان این خبر به خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس گفت: هیأت رسیدگی به تخلفات ناشران، روز گذشته در محل برگزاری نمایشگاه کتاب (مصلای بزرگ حضرت امام خمینی«ره») تشکیل و به تخلفات برخی از ناشران در نمایشگاه با توجه به ضوابط، مقررات و آئین‌نامه انضباطی رسیدگی و مقرر شد، حضور ناشران مذکور در این دوره از نمایشگاه بلامانع باشد.

اسماعیلی افزود: این تصمیم و رأی هیأت رسیدگی به تخلفات ناشران در راستای وظایف قانونی و ذاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و برای حمایت از ناشران انجام شده است.

رئیس نمایشگاه کتاب در این راستا به فارس هم گفت: همه ساله در نمایشگاه کتاب تهران هیات رسیدگی به تخلفات ناشرین حضور پیدا می‌کند؛ تخلفاتی از ناشران که به هیات واصل می‌شود رسیدگی شده و در نهایت منجر به صدور رای می‌شود.

وی افزود: پرونده 40 ناشر متخلف سال گذشته به هیأت رسیدگی به تخلفات ناشران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی رسیده بود، اما به سبب اینکه پیش از این هم وعده کرده بودیم نهایت همکاری را با ناشران جهت حضورشان در نمایشگاه کتاب می‌کنیم، تشکیل جلسه داده و موارد را یک ‌به یک بررسی کردیم؛ در مجموع سعی کردیم به جهت کمک به این ناشران اجازه حضور و شرکت در نمایشگاه بین‌المللی کتاب امسال را به آنها بدهیم.
 
اسماعیلی ادامه داد: البته این ناشران باید ضوابط را رعایت و تعهد هم بدهند، این گروه از ناشران پیش از این خود نامه نوشته و درخواست تجدید نظر کرده‌ بودند، عمده تخلفات نمایشگاه آنها هم مثلا پیرامون واگذاری غرفه به غیر، فروش کتب ممنوعه، فروش کتاب‌های غیر و... می‌دانید که در نمایشگاه کتاب آثار سه ساله(89-90 و91) اجازه حضور دارند، برخی ناشران مثلا کتاب‌های سال 86 و 85 را عرضه کرده بودند، تخلفات اینگونه با تجدید نظر و اغماض بخشوده شد و اجازه حضور به ناشران در نمایشگاه امسال داده شد.

سرپرست معاونت فرهنگی ابراز داشت: البته مجموع این ناشران 78 ناشر بود که 40 ناشر محروم شده بودند، ولی به این 40 ناشر با نظر مثبت اعضاء اجازه حضور در نمایشگاه داده شد.

این مقام مسئول در پاسخ به این سوال که ناشرانی چون «چشمه» که تعلیق شده‌اند در نمایشگاه امسال اجازه حضور دارند، توضیح داد: خیر، این ناشر جزء ناشران بررسی شده نبود، چراکه در نمایشگاه سال گذشته هم حضور نداشت؛ این ناشران ناشرانی بوده‌اند که در نمایشگاه سال گذشته حضور داشته‌اند و تخلفاتی از سوی غرفه‌داران و مواردی دیگر مرتکب شده بودند که منجر به صدور رای شده بود، اما همین ناشران درخواست تجدید نظر دادند که هیأت رسیدگی به تخلفات ناشران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی رای تازه‌ای برای نمایشگاه بیست و ششم صادر کرد.

این مقام مسئول در پاسخ به این سوال فارس که پیامک روابط عمومی نمایشگاه کتاب با این مضمون که «حضور ناشران محروم شده در بیست و پنجمین نمایشگاه کتاب در این دوره بلامانع است» را ارسال کرده، این یعنی ناشرانی که در نمایشگاه سال پیش هم محروم بوده‌اند اجازه حضور خواهند داشت، اظهار داشت: ناشرانی که از نمایشگاه بیست و پنجم محروم بوده‌اند با بررسی‌های هیات رسیدگی به تخلفات در نمایشگاه بیست و ششم حاضر می‌شود، یعنی این ناشران در نمایشگاه بیست و پنج شرکت داشته‌اند اما به دلیل تخلفاتی که سال گذشته مرتکب شده‌اند از حضور در نمایشگاه بیست و ششم محروم شده بودند، اما این دسته از ناشران طبق نظر مثبت اعضای هیات رسیدگی به تخلفات در نمایشگاه امسال شرکت می‌کنند. 
 
* امیرزاده: مصادیق تخلفات پیش‌بینی شده در آیین‌نامه ویژه نمایشگاه کتاب

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، همایون امیرزاده رئیس هیأت رسیدگی به تخلفات ناشران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هم عنوان کرد: پس از برگزاری نخستین جلسه هیأت رسیدگی به تخلفات ناشران که در محل برگزاری بیست و ششمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران برگزار شد، مصادیق تخلفات پیش‌بینی شده در آیین نامه ویژه نمایشگاه را در 21 ردیف اعلام کرد.

به گفته وی، رئیس هیأت رسیدگی به تخلفات ناشران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: در این جلسه که نخستین جلسه رسیدگی به تخلفات ناشران در سال 92 محسوب می‌شد، تخلفات پیش‌بینی شده ناشران بررسی و اعلام شد.

وی افزود: واگذاری غرفه به غیر، ارائه و فروش کتاب‌های سایر ناشران، عرضه و فروش کتاب‌های ممنوعه، فاقد شناسنامه، غیرمرتبط و کتاب‌های انتشار یافته قبل از سال 1387، عرضه و فروش اقلام و کالاهای غیر مرتبط و غیر کتاب، غیر مجاز و رعایت نکردن حداقل تخفیف 10 درصدی از جمله مصادیق هیأت رسیدگی به تخلفات پیش‌بینی شده ناشران در نمایشگاه کتاب است.

وی تصریح کرد: ایجاد مزاحمت‌های صوتی، استفاده نکردن و به کارگیری دستگاه کارت خوان و نپذیرفتن بن یا کارت الکترونیکی، معاوضه بن با وجه نقد یا نقد کردن کارت الکترونیکی بدون فروش کتاب، فروش کتاب به قیمت بالاتر از پشت جلد ناشر اصلی، مجهز نبودن غرفه به کپسول اطفای حریق، حضور نداشتن مدیر یا جانشین مدیر در غرفه و تأخیر در بازگشایی غرفه و تعجیل در تعطیل غرفه، انجام فعالیت‌های جنبی بدون هماهنگی با کمیته ناشران داخلی و بر هم زدن نظم عمومی در غرفه و سالن‌ها از دیگر مصادیق عنوان شده است.

امیرزاده به دیگر مصادیق مصوب در هیأت رسیدگی به تخلفات پیش‌بینی شده ناشران در نمایشگاه کتاب اشاره کرد و افزود: رعایت نکردن حجاب و شئونات اسلامی، حضور افراد غیر مسئول در داخل غرفه، الصاق نکردن کارت شناسایی، ارائه اطلاعات نادرست و ناقص در اسناد ثبت نام، بی توجهی به تذکرات ناظران و مسوولان بخش ناشران داخلی، تحویل نگرفتن به موقع غرفه و نبودن چیدمان به موقع در زمان بازگشایی و افتتاح نمایشگاه و رعایت نکردن دستورالعمل ابلاغی از سوی ستاد برگزاری نمایشگاه از جمله این موارد است.

رئیس هیأت رسیدگی به تخلفات ناشران ادامه داد: همچنین حضور ناشران محروم شده در بیست و پنجمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در این دوره از برگزاری نمایشگاه بلامانع اعلام شده است.

وی تعداد ناشران متخلف محروم شده در دوره گذشته را به دلیل تخلف نمایشگاهی 40 ناشر عنوان کرد که در این دوره رفع محرومیت شده‌اند.

امیرزاده در پایان افزود: هیأت رسیدگی به تخلفات ناشران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از آغاز به کار بیست و ششمین نمایشگاه کتاب تهران در محل مصلای بزرگ حضرت امام خمینی(ره) مستقر است و به وظایف و امور محوله رسیدگی می‌کند.
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها